Aleksander Wielki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Alexandre le Grand
powieść, historia,
hunter

Aleksander Wielki" Maurice'a Druona należy do najlepszych współczesnych książek poświęconych fascynującej postaci antycznego monarchy. Do dnia dzisiejszego utwór Druona doczekał się szeregu wznowień oraz tłumaczeń na wiele języków.

Konstanty Pilawa | 2016-09-21
Przeczytana: 27 lipca 2016

Aleksander wraz z kolejnymi zwycięstwami zmaga się z narastającym konfliktem wewnętrznym, w którym pierwotnie skromny charakter przegrywa ostatecznie z pychą motywującą do zuchwałych działań. Opis urasta tym samym do archetypu wielkich władców, w życie których wpisany jest chaos i tragiczny koniec. Na uwagę zasługuje również struktura powieści. Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie przez Aristandera z Telmissos – kapłana, uczonego i osobistego doradcy Aleksandra. Fragmenty fabularyzowanej biografii Macedończyka przeplatają się z krótkimi partiami tekstu o charakterze mistycznym. Dzięki Aristenderowi poznajemy tajniki starożytnej mądrości: od astrologii i wróżbiarstwa po medycynę i praktyczne porady, dotyczące sprawowania władzy. Książka w czterech krótkich częściach opisuje życie Aleksandra od wczesnego dzieciństwa spędzonego w Pelli, aż do przedwczesnej śmierci poniesionej w Babilonie. Zabieg napisania powieści w pierwszej osobie w imieniu starożytnego kapłana i doradcy...

Ksiądz | 2014-03-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: marzec 2014

W sumie książka nie wnosi nic nowego. Może dlatego, że czytałem ją po przeczytaniu wspaniałej biografii autorstwa Petera Greena.
Najlepsze w niej są chyba początkowe wtręty astrologiczne i religijne i posłowie autorstwa Kazimierza Michałowskiego dot., w dużej mierze, poszukiwania grobu Aleksandra Macedońskiego.
W każdym razie daleko Druonowi do mojego ulubionego pisarza historyczno/przygodowego Waltariego. Ale nie zniechęcam się i zamierzam jeszcze przynajmniej napocząć jego cykl o królach Francji.

MacG | 2012-04-02

Niby czyta się szybko, niby kompozycja ciekawa (kolejne rozdziały przeplatane są krótkimi legendami czy mądrościami), ale jednak książce brakuje jakiejś wyrazistości, a narrator (którym jest nadworny wróżbita Aleksandra) jest bardzo nijaki. Na uwagę zasługuje natomiast wstęp autorstwa Druona oraz dołączony esej na temat grobowca władcy Macedonii, który lekko koryguje niektóre błędy popełnione przez autora w książce.

Anna | 2016-11-26
Na półkach: Antyk G, Posiadam, Przeczytane