Tajemnice Wyspy Wielkanocnej

Tłumaczenie: Kamil Omar Kuraszkiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Tajemnice Przeszłości". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
6 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Enigmas of Easter Island
tajemnice ludzkości,
hunter

Nieznana historia wyspy na krańcu świata.

Dociekliwy_Kotek | 2016-02-28
Na półkach: Podróże, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2016

Miałam szczególną motywację do przeczytania tej książki: w sporze o wyższość świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi opowiadam się zdecydowanie za tymi drugimi. Na fali tęsknoty za pisankami i mazurkami postanowiłam dowiedzieć się czegoś więcej o miejscu, w którym upatruję wymarzonego miejsca do spędzenia końcówki grudnia.

Obyło się bez rewelacji, ale i bez rozczarowania. Autorzy szczegółowo omawiają teorie o pochodzeniu mieszkańców Wyspy Wielkanocnej (przy okazji punkt po punkcie zbijając argumenty Thora Heyerdhala o migracji z Ameryki Południowej), o historii rozkwitu ich kultury i powolnym upadku, oraz - oczywiście - o genezie moai, ich znaczeniu kulturowym i wreszcie o dziesiątkach eksperymentów, które miały na celu zbadanie, jak mieszkańcy wyspy wykuwali, transportowali i ustawiali na platformach swoje wielkie posągi.
Książka dostarcza także podstawowych informacji o historii odkrycia wyspy, życia codziennego jej mieszkańców, ich religii, bardzo mocno osadzonej w realiach...

| 2016-01-13

Dobra