978-83-7383-404-0
rodzina, bliskość, dorastanie
mantra

Autorzy przedstawiają zależności między naszymi więziami i relacjami rodzinnymi w okresie dzieciństwa, ze szczególnym uwzględnieniem bliskości, a funkcjonowaniem emocjonalnym człowieka dorosłego. Omawiają warunki tworzenia ufnej więzi z innymi ludźmi, trudności separacyjne okresu dorastania, tworzenie bliskiej relacji wolnej od lęku w małżeństwie i możliwość odbudowania zerwanej więzi w trakcie terapii pary. Ponadto rozważane są różne aspekty bliskości, odrzucenia i uwikłania w rodzinach osób z rozpoznaniem anoreksji, schizofrenii i tendencjami narcystycznymi.
"Kto jest potencjalnym czytelnikiem, adresatem tej pracy? Niewykluczone, że zawarte w książce informacje mogą zainteresować nie tylko, co oczywiste, profesjonalistów (psychologów klinicznych, psychiatrów, psychoterapeutów), ale także tych, których z czysto osobistych powodów ciekawią zjawiska rodzinne i którzy szukają odpowiedzi na pytania o to, jak być dobrym rodzicem lub małżonkiem i jakie są źródła ich rodzinnych problemów. W końcu wspólnym mianownikiem zagadnień omawianych tu z przeróżnych perspektyw jest uniwersalny i wszechobecny w naszej kulturze dylemat wyboru między wolnością a miłością, między „razem” a „osobno”, między bliskością a dystansem, między autonomią a wspólnotą. Wydaje się jednak, że grupą, dla której praca ta powinna być lekturą obowiązkową, są terapeuci rodzinni".
prof. dr hab. nauk med. Bogdan de Barbaro
Autorzy tomu:
Szymon Chrząstowski, Lucyna Drożdżowicz, Barbara Józefik, Olga Kriegelewicz, Monika Misiec, Irena Namysłowska, Marta Porębiak, Katarzyna Schier, Diana Senator, Anna Siewierska, Jadwiga Śliwczyńska, Barbara Tryjarska, Marina Zalewska.

źródło opisu: http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_p=2018

źródło okładki: http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_p=2018

Ola | 2013-08-21
Na półkach: Mam, Przeczytane, Psych..., 2013
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Od jakiegoś czasu wraca moda na teorię przywiązania. Podczas gdy inne teorie trochę się zużywają, rynek wydawniczy przesycony został publikacjami prawie na każdy temat, o przywiązaniu było cicho. Na szczęście wraz z powracającą modą zaczynają się pojawiać książki na temat tej teorii. "Bliskość w rodzinie" jest jedną z nich. I to jedną z lepszych, świetnie wkomponowaną w wielką dziurę na tym polu. Autorzy przedstawiają teorię Johna Bowlby'ego, twórcy teorii przywiązania oraz dalsze teorie powstałe na jej kanwie. Prowadzą czytelnika od początku rozwoju więzi, przez dzieciństwo, adolescencję aż po dorosłość. Na każdym etapie rozwoju pokazują implikacje powstałej więzi, popierają je badaniami. Książka utrzymana jest w paradygmacie psychodynamicznym i systemowym. Czyta się lekko, bez zbędnego bełkotu naukowego. Warto.

Szeroka tematyka poruszanych zagadnień związanych z bliskością - od tworzenia się więzi po jej wpływ na związki w dorosłości. Rozdziały mają rożnych autorów co pozwala przyjrzeć się bliskości w rodzinie zarówno z perspektywy zaburzeń w dzieciństwie jak i wczesnej dorosłości. Równie interesujący jest opis zjawisk zachodzących w rodzinie, parze małżeńskiej. Jasno nakreślone metody umożliwiające przyjrzenie się sposobom badawczym, a implikacje psychoterapeutyczne pomocne mogą być w terapii rodzin, par i pacjentów indywidualnych. Polecam!

Mental_Mystery1 | 2016-09-04

Myślę, że to książka wartościowa również dla osób, które nie pierwszy raz słyszały o teorii przywiązania itp. Przydatna.

aletheia | 2016-08-01
agathe | 2015-02-15