Caravaggio: Awanturnik i geniusz

2003-01-01
2003-01-01
Rafał Albert Galos
esej biografia caravaggio

Zwięzła, więc dobra "na początek". Stan wiedzy z 1998 r., wydana w 2003 r. To nie album, więc bez reprodukcji obrazów, na końcu przydatne info, w jakich muzeach i kościołach można zobaczyć obrazy. Podobał mi się podtytuł "Awanturnik i geniusz".
Do sprawdzenia i porównania: słynniejsza biografia Caravaggia autorstwa Helen Langdom (m.in. co u niej jest o religijności, seksualności i śmierci Caravaggio),film o nim i zobaczenie obrazów na żywo m.in. w Gallerii Borghese ;)

Zwięzła, ujęta w krótkie rozdziały pozycja, z autorskiego założenia skoncentrowana raczej na życiu niż na twórczości geniusza barokowego malarstwa, w tym ostatnim aspekcie bazująca głównie na cytowanych przez autora pracach historyków sztuki.
W tekście drobne problemy edytorskie, widoczne w literówkach i urwanych przypisach, leżące po stronie wydawcy bądź samego autora, dla równowagi zaś – merytoryczne uzupełnienia, uwagi i sprostowania od tłumacza.

Ogólnie: oparty na źródłach i pracach wcześniejszych biografów, nie najgorzej napisany wstęp i punkt wyjścia do głębszego poznania życia i twórczości Michelangela Merisi – rzecz zarówno dla zainteresowanych podstawową wiedzą na temat Caravaggia, jak i dalszymi poszukiwaniami.

Ciekawa i dobrze napisana książka jeśli ktoś się interesuje jego życiem to warto przeczytać

• BIBLIOTEKA ŚLĄSKA
  • Historia szeroko pojęta