Koniec świata w obrazkach

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
The End of the World As We Know It: Scenes from a Life
autobiografia
Dorota_1988

Otoczony powszechnym szacunkiem nauczyciel akademicki. Jego błyskotliwa, uwielbiana przez wszystkich żona. Troje inteligentnych, wesołych dzieci. Urządzają przyjęcia, chodzą do kościoła. Na zewnątrz spokój i szczęście. W rzeczywistości – kłamstwa i pozory. Za starannie wzniesioną fasadą kryją się tajemnice, które na zawsze zmienią małego chłopca. Autobiograficzna powieść Roberta Goolricka,...

Autobiograficzna powieść Roberta Goolricka, twórcy bestsellerowej „Żony godnej zaufania”, została uznana przez krytyków za jedno z największych literackich wydarzeń ostatnich lat.

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Monika | 2014-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 01 września 2014

To moje drugie spotkanie z autorem. Równie udane i równie mroczne jak pierwsze.
"Koniec świata w obrazkach" to książka autobiograficzna, która wyjaśniła mi, dlaczego autor pisze tak smutno i tak mrocznie.
Nie można dać komuś czegoś, czego samemu się nie posiada. Nie można dać optymizmu i uśmiechu, gdy zwyczajnie się ich nie ma...
Książka ważna, przygnębiająca i bardzo dobra. Polecam, ale nie każdemu i nie na każdy dzień.

macierzanka | 2011-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2011

„Koniec świata w obrazkach” jest książką autobiograficzną. Robert Goolrick w kolejnych odsłonach przedstawia czytelnikowi wybrane obrazy z życia swojej rodziny. Robi to w sposób godny podziwu, plastyczny z dbałością o szczegóły, przez co czytelnik ma wrażenie rzeczywistej obecności opisywanych osób i miejsc.

Na początku chcę wyraźnie zaznaczyć, iż jest to książka trudna, epatująca miejscami brutalnością, destrukcją, bezdennym smutkiem i żalem, frustrująca. Mam tu na myśli między innymi przejmujące opisy okaleczania ciała, samobójstw czy wspomnień związanych z pobytem w szpitalu psychiatrycznym. Z tego powodu istotnym jest, aby nie sięgać po nią w chwili własnego przygnębienia, gdyż z kolejnymi stronami złe emocje potęgują się i trwają właściwie do samego końca.

Wracając do treści, Autor w przedstawianych przez siebie obrazach poddaje drobiazgowej analizie otoczenie, w którym dorastał oraz wydarzenia, jakie miały miejsce w jego życiu. Robi to niezwykle umiejętnie, dojrzałym...

Maleństwo | 2011-02-12
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 07 lutego 2011

Cóż za przejmująca książka! Przejmująca, smutna i porywająca zarazem. To jedna z tych książek, które zaczynasz czytać i pomimo tego, że odczucia, które towarzyszą każdej literce nie należą do wesołych i optymistycznych - nie możesz się oderwać.
Książkę skończyłam czytać ponad tydzień temu, ale odczucia i myśli na tyle kłębiły się w mojej głowie, że nijak nie dały się poskładać w całość. Początkowo pochłaniałam książkę jako wysokiej klasy literaturę, jednak im bliżej końca, tym bardziej z przerażeniem przeczuwałam co się wydarzy. Z jednej strony miałam ochotę ją odłożyć i pozostać w nieświadomości zakończenia. Z drugiej - no jakże mogłabym nie skończyć! Rzadko odkładam książkę bez przeczytania całości. Zdarza się to jedynie przy marnej pozycji. a ta w żadnym wypadku nie jest marna - wręcz przeciwnie!
Opowiada... inaczej. Książka składa się z obrazków, kadrów z życia zatrzymanych i opisanych z wyjątkową dokładnością i dbałością o szczegóły. Rozpoczyna się od końca po to, by ukazać...

Pokrecona | 2012-11-22

Bardzo przejmująca książka!!!!!

Katee | 2011-04-20
Przeczytana: kwiecień 2011

Co czuje dziecko, którego cały świat zawalił się w wieku czterech lat? Jak to jest gdy już na starcie zostaje zachwiane poczucie bezpieczeństwa, a cały system wartości lgnie w gruzach? Czy można normalnie żyć będąc naznaczonym traumą z dzieciństwa? Czy można być szczęśliwych skrywając przed całym światem tajemnicę, o której chciałoby się opowiadać na głos ku przestrodze innym?
Zbyt dużo wypitych drinków i jedno dramatyczne wydarzenie, którego nie da się cofnąć i w żaden sposób wymazać z pamięci na zawsze rujnuje życie małego chłopca. Chłopca, którego jedynym marzeniem jest to by umrzeć.

Rodzina taka jak wiele innych, w gronie najbliższych przyjaciół uchodząca za wzór, niejedni im zazdroszczą i niejedni chcieliby znajdować się na ich miejscu.
Ojciec szanowany wykładowca uniwersytecki, matka dusza towarzystwa, zawsze uśmiechnięta i rozchwytywana, trójka szczęśliwych dzieci. Niestety nic nie jest takie jak na pierwszy rzut oka się wydaje, rodzina pod zasłoną pozornego szczęścia...

Katarzyna | 2013-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2013

"Kochaliśmy rodziców ... Kochaliśmy i baliśmy się ich. Baliśmy się, bo wiedzieliśmy, że są nieszczęśliwi." Wstrząsająca autobiografia, przerażająca historia dzieciństwa, niekończąca się trauma. Wszystko to zafundowane przez własnych rodziców. "Jeśli nie zaznajemy miłości od tych, którzy powinni nas kochać, będziemy jej szukać stale ..." i chyba ... nigdy nie będzie nam jej dane tak naprawdę znaleźć. Książką trudna, drastyczna, ale powinno się ją przeczytać. Choćby jako przestrogę ...

Meszuge | 2013-12-05
Przeczytana: 03 lipca 2011

Kiedy byłem małym chłopcem, czyli dawno, dawno temu, wpadła mi w ręce książka Christiane F. „My, dzieci z Dworca ZOO”. Od niej to chyba datuje się moje zainteresowanie literaturą dotyczącą uzależnień (alkoholizm, narkomania, terapie itd.). I chociaż zdaję sobie sprawę, że Christiane Vera Felscherinow tak naprawdę nigdy nie napisała żadnej książki, a kilka lat temu sąd odebrał jej prawa rodzicielskie, bo nadal ćpa, to na moje zainteresowanie i fascynację literaturą tematu nie wpłynęło to w żaden istotny sposób. Może tylko ostrożniejszy jestem w przyjmowaniu pewnych… informacji. I dlatego do rewelacji z okładki: „Autobiograficzna powieść Roberta Goolricka, twórcy bestsellerowej »Żony godnej zaufania«, została uznana przez krytyków za jedno z największych literackich wydarzeń ostatnich lat”*, podchodzę z pewnym dystansem. A drukowane na okładkach pierwszych wydań zapewnienia, że jest to bestseller (czyli zanim sprzedano choćby jeden egzemplarz), też już w Polsce widziałem.

„Koniec...

zaszumiał_wiatr | 2013-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2013

Sięgając po "Koniec świata w obrazkach" nie miałam pojęcia, co mnie czeka. Nie przypuszczałam, że książka o tak ciężkiej i przygnębiającej tematyce. Cóż, dokładniej o życiu autora.
Mogę ją podsumować tylko dwoma słowami - wstrząsająca i poruszająca. I przede wszystkim smutna.

asiczek | 2013-03-24
Przeczytana: 24 marca 2013

Bardzo dobra książka. Dopiero pod koniec dowiedziałam się, że to autobiografia, co mną wstrząsnęło. Smutna, ale szczera.. Polecam.

heksa144 | 2014-04-25

Wstrząsający, niestety autobiograficzny obraz życia człowieka, który został skrzywdzony przez swoją rodzinę i środowisko, w którym się urodził. Smutna, momentami mroczna, ale przez to jeszcze bardziej wciągająca lektura. Nie wiem jak ocenić tą książkę, bo czyjegoś życia nie można zamknąć w skali punktowej. Wiem natomiast jedno, rodzice zawsze powinni chronić swoje pociechy przed złem tego świata, zapewniając im piękne i beztroskie dzieciństwo, a nie fundując rany, z którymi będą musiały się zmagać do końca swoich dni. Polecam wszystkim tą książkę!