Czarna perełka

Inne wydania

źródło okładki: conrada11.pl

Monica | 2016-10-18
Przeczytana: 17 października 2016

Moja mama jest miłośniczką Pana Kraszewskiego. Za młodu czytała go tomami, a, że w latach 80-tych książki były tanie jak "barszcz" mam go tyle w domu (na strychu zakurzonego), że postanowiłam się za niego w końcu zabrać. Chyba najzwyczajniej żal mi się go zrobiło, że się kurzy w pudłach...

I oto jest, pięknym językiem napisana historia młodej Cyganki na warszawskich salonach. I wszystko byłoby dobrze gdyby nie zakończenie. Sromotnie mnie rozczarowało...choć, z drugiej strony dziewczyna chyba jednak nie miała innego wyjścia niż postąpić tak jak postąpiła..ach! Jaka szkoda! Byłam też zauroczona młodym Węgrem (żałuję, że tak mało go było). Całość opowieści oceniona jako: "może być", ponieważ spodziewałam się czegoś ciekawszego. Nie zniechęcam się jednak i sięgnę dalej po książki tegoż autora, bo jak wcześniej napisałam, język cudny!
Dla miłośników klasyki i Pana Kraszewskiego ;)

cyziax | 2014-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2014

"Czarna perełka" bardzo mi się spodobała, mimo iż nie jest to jakaś wybitna powieść. Jest to historia Cyganki Lenory, której rodzicielka zmarła i dziewczynka została wzięta przez bogatą wojewodzinę. Przybrana matka bardzo ją pokochała. Lenora zdobyła wychowanie, którym by królewska rodzina nie pogardziła. Niestety krewni wojewodziny nie byli zadowoleni z przygarnięcia Cyganki, więc, kiedy bogaczka zmarła wyrzucili Lenorę z domu i w tym momencie zaczyna się akcja powieści.
Mimo że można się było domyślać następujących zdarzeń kilkanaście stron wcześniej, bardzo miło mi się czytało.

Tashmine | 2017-03-18
Przeczytana: 18 marca 2017

Książki Kraszewskiego to klasyka sama w sobie. Jego język imponuje, porywa i zagrabia sobie serca czytelników.
Zaimponowały mi tutaj zwłaszcza kreacje postaci. Barwne, nieprzeciętne. Dosłownie nie mogłam usiedzieć spokojnie - tak rwałam się, aby poznać ich dalsze losy.
Jedynie męczeńskie zachowanie głównej bohaterki lekko mnie irytowało, choć i to miało swój urok.
Moi poprzednicy wspomnieli coś o zakończeniu - że rozczarowujący. No cóż, w takim okresie powstała ta historia, że innego rozwiązania raczej trudno było się spodziewać.

Jasna | 2016-11-16
Na półkach: Przeczytane, Dawno temu