Upojony chorobą. Zapiski o życiu i śmierci

Tłumaczenie: Agnieszka Nowakowska
Seria: Przez Rzekę
Wydawnictwo: Czarne
Intoxicated by My Illness: And Other Writings on Life and Death

Przez czternaście miesięcy, od momentu zdiagnozowania choroby aż do śmierci, Anatole Broyard prowadził dziennik, którego fragmenty wraz z wcześniejszym, również autobiograficznym szkicem "Co powiedział cystoskop", oraz literackimi tekstami o śmierci złożyły się na niewielki, lecz poruszający tom esejów "Upojony chorobą". "Język śmierci rozczarowuje banałem. Wydaje się, że umieramy, powielając...

"Język śmierci rozczarowuje banałem. Wydaje się, że umieramy, powielając klisze", napisał. W swojej własnej walce z chorobą – a wkrótce także z nieuchronnie zbliżającą się śmiercią – udało mu się jednak zdobyć na intelektualną dyscyplinę, dzięki której odrzucone zastało tak rozczarowanie, jak i stereotyp. Broyard do końca pozostaje przenikliwy, ironiczny, uważny. "Nie jestem lekarzem, w rolę pacjenta także dopiero się wprawiam. Ale jestem krytykiem i jako chory w stanie krytycznym, powinienem spożytkować mój zawód".

"Upojony chorobą" nie jest głosem rozpaczy, niezgody i gniewu, nie jest też ckliwą, pełną męczeństwa pochwałą rezygnacji. Jest zapisem tego, jak spokojny umysł zwraca się przeciwko bolesnej surowości i pośpiechowi śmierci.

"Nie znam równie szczerych tekstów o chorobie, tak głębokich, inteligentnych, refleksyjnych, doniosłych – Broyard niczego nie unika i nie tuszuje, pisze bez sentymentów i bez upiększeń. Czujemy, że ten człowiek – który do końca pozostaje krytykiem i pisarzem – dzierży pióro z niebywałą siłą, że w swych zmaganiach z chorobą jest pełen determinacji, że w paszczę śmierci chce zajrzeć żywy jako sprawozdawca i komentator. Pióra nie wypuszcza z rąk niemal do samego końca. Jego ostatnie zapiski w dzienniku powstały parę dni przed śmiercią. (...) »Upojony chorobą« to książka cudownie bezczelna: pełna zadufania, charakterna, prowokacyjna, harda; Broyard jest na wskroś żywy, jest całkowicie sobą, nawet gdy umiera – dowcip i tupet nie opuszczają go do ostatka".

Oliver Sacks, ze "Słowa wstępnego"

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Agnieszka | 2015-09-30
Przeczytana: 30 września 2015

Czytając tą książkę, czułam się jakbym czytała raczej recenzje innych książek. Ogólnie rzecz biorąc to mnie nie zachwyciła. Strasznie chaotyczna. Jedyny rozdział, który mogłabym powiedzieć, że mnie w pewnym stopniu zainteresował to rozdział ostatni "Co powiedział cytoskop", gdzie opisywana jest choroba ojca autora. Zresztą, nie jest to zwyczajna książka, zawierająca jakąś fabułę, lecz dziennik pisany w formie esejów, więc nie ma co się spodziewać, że będzie ona łatwa i lekka. Co, kto lubi. Mi osobiście nie przypadła do gustu.

ŻuŻu | 2014-08-17
Przeczytana: 18 grudnia 2014

Przerost formy nad treścią.

Alicja Szewczyk | 2016-06-16
Przeczytana: listopad 2015