Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Zwierciadlana zagadka

Seria: Dawne Fantazje Naukowe
Wydawnictwo: ALFA
A--

Alannada | 2018-03-28

Dorwałam serię starej SF, więc jeszcze przez kilka postów będę mówić o fantastyce naukowej, którą tworzono dekady temu.

Fabuła niniejszej książki opowiada o pewnej damie, która parała się działalnością charytatywną. Bohaterka przedstawiła czytelnikom list pewnego potrzebującego, po czym opowiedziała o pierwszej wizycie w jego pokoiku w jednej z kamienic.

Narratorka postanowiła podzielić się z czytelnikiem opowieścią o życiu Cezarego, od początku jego życia aż po starość. Opowiedziała o jego niezwykłej znajomości z człowiekiem, który posiadł niezwykłą maszynę, dzięki której mógł poznawać sekrety ludzi i odległą przeszłość.

Książka ma specyficzny styl, przez większą część poznajemy historię jako relację z drugiej ręki, bo protagonistka opisywała swoją rozmowę z potrzebującym człowiekiem, która miała miejsce rok wcześniej. Do tego zostajemy niejako tylko z tą opowieścią o losach pana Cezarego, nie dowiadujemy się, jak jego historia się skończy, nie poznajemy zbyt wielu faktów i...

Tokerip | 2017-07-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 17 lipca 2017

Fabuła bardzo dobrze pomyślana ale mocną stroną tej książki jest ukazanie pewnego stosunku autorki do rzeczy minionych. Wszak nic w przyrodzie nie ginie. Można też spodziewać się charakterystycznego dla początku XX wieku mistycyzmu i mody na żądzę poznawania.

Grot | 2015-11-15

Niebywała afera. Lustro przechowujące zdarzenia z przeszłości. Bardzo składnie się to czyta. Natknąłem się kiedyś na tę wiekową pozycje przez przypadek w bibliotece i mnie zaczarowała... Niby żadne arcydzieła, ale pochłania ta lektura, po prostu trzeba ją doczytać do końca. Rewelacyjna fabuła.

Tomoyo | 2016-11-22
Ragana | 2016-03-24