Den siste viking
skandynawia, wikingowie, lofoty, rybacy
mandżuria

Powieść "Ostatni wiking" ukazuje życie norweskich rybaków i chłopów, twardy los rodzin chałupniczych. Ale przede wszystkim jest to powieść o ludziach silnej woli, o ludziach uparcie dążących do celu, którzy jako ostatni już potomkowie wikingów podejmują na przestarzałych łodziach śmiałe wyprawy na Lofoty. Opisy połowów na Lofotach należą do najlepszych w twórczości Bojera.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1972

źródło okładki: http://alejka.pl/ostatni-wiking.html

mandżuria | 2010-12-14

Dziwny czas ostatnio nastał w moim życiu, pełen zmian, wielkich nadziei, męczących zawodów, przyzwyczajania się do nowych warunków, które miały być inne – ale z braku wyboru póki co pozostać muszą takie, niesatysfakcjonujące w pełni, ale przynoszące pewne korzyści. W biegu, w autobusie i potem wieczorem, na spokojnie i bez energii na wiele więcej, czytałam „Ostatniego wikinga” Johana Bojera, dziwiąc się sobie chwilami, że zamiast dać ponieść się jednemu z intrygujących mnie tytułów czekających na półce, tkwię w lekturze historii lofockich rybaków. I zastanawiając się, czy to aby nie jest strata czasu, dochodziłam do wniosku, że niech sobie temat mojej lektury brzmi jak chce, wciągnęłam się w losy załogi „Foki”, czuję na twarzy morską sól, podmuch mroźnego, północnego wiatru, słyszę skrzypienie drewnianego pokładu i otaczający zewsząd rybaków zapach wątłuszy i śledzi. I właśnie ta mieszanka działa na mnie zadziwiająco kojąco dla mnie samej, uspokaja i wycisza. Na piętnaście minut...

Natalia | 2013-08-25
Przeczytana: 31 sierpnia 2013