Potwory głębin

Wydawnictwo: Amber
Monsters of the sea
osobliwości, tajemnice,
hunter

Mnóstwo nieznanych informacji i barwnych ciekawostek popartych faktami z dziedziny zoologii i historii sprawia, że książka staje się fascynującą podróżą przez niezbadane głębie mórz i ludzkiej wyobraźni.

mszh | 2015-03-18
Przeczytana: 1998 rok

Nie potrafię zliczyć, ile razy powracałem do tej książki. Wyobrażenia żeglarzy z dawnych lat konfrontowane są w niej z współczesną biologią morską. Stąd dowiemy się między innymi, że mityczny kraken to zapewne olbrzymi okaz kałamarnicy, lewiatan to wieloryb, a syreny to najzwyklejsze krowy morskie. Oprócz tego z zapartym tchem poczytamy o wężach morskich, ośmiornicach, kałamarnicach, tajemniczych bryłach wyrzucanych przez fale morskie i innych - zawsze niebanalnych rzeczach. Autorem dzieła jest Richard Ellis - wybitny znawca organizmów morskich oraz serdeczny przyjaciel Petera Benchleya (tak- właśnie tego od "Szczęk", "Głębi", "Białego Rekina" i innych "Bestii"). Książka napisana jest bez właściwego naukowcom nadęcia a mimo to zasypuje czytelnika całą masą rzetelnych informacji dotyczących mieszkańców oceanów oraz masą źródeł dokumentujących spotkania człowieka z tytułowymi potworami głębin. Richard Ellis, choć stara się wszystko naukowo wyjaśnić, nie twierdzi, że ma patent na...

Szprota | 2017-06-05
Na półkach: Przeczytane, Freetime