Dziewczyny Buffalo i inne zwierzęce obecności

Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Science Fiction / Alkazar". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Alkazar
Buffalo gals and the other animal presences
fantastyka
alalusia

Ursula K. Le Guin słyszy głosy zwierząt, a są to głosy czarodziejskie, fascynujące i przerażające. Oto dziewczynka, która cudem przeżyła rozbicie samolotu, trafia do krainy dawnych mitów, w którym kojot zdradza jej tajemnice tamtego świata - i naszego. Poznawanie innych światów - wilków, szczurów, koni, nawet drzew - sprawia, że zaczynamy wątpić w realność naszego...

źródło okładki: zdjęcie autorskie

MontyP | 2014-09-17
Przeczytana: 17 marca 2014

Nie wszystko jest warte przeczytania, nawet to co jest pisane przez wybitnych autorów, jakim Ursula jest niewątpliwie. Tytułowe "Dziewczyny Buffalo", to opowieść o zwierzętach, próba uchwycenia ich odrębności (np. lisica rozmawiająca ze swoimi odchodami), pokazania ludzi z ich perspektywy. Jest to jak dla mnie pisarstwo z kategorii dziwnych i choć autorka nie zgubiła swojego stylu (to jak zwykle najwyższa półka), to sama opowieść do mnie nie trafiła. Nie rozumiem przesłania, opisy zwierząt, którym nadano cechy ludzkie w połączeniu z ich zwierzęcymi zachowaniami są... dziwne. Gwiazdki za styl (tylko).

twojastara | 2017-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Przyznam, że darowałem sobie wiersze i większą część opowiadań.
Oprócz na prawdę niezłego "Szerzej niż imperia..." najlepiej wypada świetne "Dziewczyny z Buffalo..."

W pewnym sensie kojarzy mi się z "Górami Żmijowymi" Miłoszewskiego. Dlaczego? Bo z jednej strony jest w nim (opowiadaniu) coś z bajki/literatury dziecięcej z drugiej target jest ewidentnie szerszy i przekaz zostanie odpowiednio odkodowany przez osobę bardziej ukształtowaną. Niektórzy mówią realizm magiczny, może mają rację. Najważniejsze, że tak malowniczo działa na wyobraźnię!

PrzemekWroc | 2013-07-18

Wszystkie opowiadania bardzo słabe, często nudne wręcz.

Z wyjątkiem jednego: "Szerzej niż imperia i dalej", czy jakoś podobnie. To jest autentyczna perełka i cudeńko! Niewiele rzeczy przeczytałem w życiu dwa razy, a to chyba cztery na przestrzeni paru lat. Dla miłośników cyklu "Hain" to pojedyncze opowiadanie będzie czymś znakomitym!

Zosia | 2014-07-04
Przeczytana: lipiec 2014

Przy ocenianiu tej książki miałam ogromny problem. Jest to tak naprawdę zbiór opowiadań i wierszy, więc trudno ocenić to jako całość, gdzie niektóre części były lepsze lub gorsze. Jak dla mnie największym minusem była właśnie wpleciona tam poezja, choć może miało to swój pewien urok. Opowiadania za to były specyficzne (czasem jednak również bardzo dobre), jak większość utworów autorki, ale postanowiłam dać 5 za całokształt.

bazylia | 2013-02-25
Przeczytana: 2008 rok

Sięgnęłam po tę pozycję zauroczona Ziemiomorzem. To już niestety nie to samo.

LordVaderJunior | 2017-04-27
ROB | 2017-01-24