Tajemnica Sir Wiltona

Tłumaczenie: Jolanta Bartosik
Wydawnictwo: Krzysztof Bartosik
There and Back (The Baron's Apprenticeship)
powieść angielska
danieltrn

Mroczne zamki północnej Szkocji, skarb, miłość, namiętność, intryga, zdrada, wierność, oddanie, a na końcu tryumf sprawiedliwości. Wszystko to czytelnik znajdzie w powieściach Georga MacDonalda. Był on ojcem jedenaściorga dzieci i utrzymywał rodzinę z pisania książek. Jego twórczość przeżywa właśnie renesans.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.merlin.pl

Było to moje pierwsze spotkanie z tym pisarzem i okazało się całkiem udane.
Jedyną wadą "Tajemnicy sir Wiltona" jest zbyt nachalny dydaktyzm religijny, który nieco mnie raził, zwłaszcza gdy wraz z rozwojem akcji zaczynał też przybierać na sile.

Fabuła mi się podobała, gdyż jestem miłośniczką powieści wiktoriańskich. Mamy tu jej wszystkie cechy, więc lektura - mimo wspomnianego minusu - usatysfakcjonowała mnie i zachęciła do sięgnięcia po kolejne książki MacDonalda.
W "Tajemnicy..." jest coś jeszcze, co uważam za największy atut powieści - to pięknie opowiedziana historia miłości głównego bohatera do książek. Młody introligator kocha i swoją pracę, i książki, które leczy. Właśnie takiego określenia używa na nazwanie swojego zajęcia, z którego jest bardzo dumny.
Czytanie traktuje jako szlachetną czynność, a treść książek staje się dla niego wspaniałą nauczycielką życia i moralnym drogowskazem.

Bardzo plastycznie jest opisana biblioteka, której księgozbiór introligator bierze...

Gabriel | 2011-06-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 czerwca 2011

Nie podejmuję się napisania recenzji tej książki, gdyż uważam, że wszelkie recenzje są zbyt subiektywne i często zdarza się, że to co napisze jedna osoba nie pokrywa się nawet w połowie z odczuciami drugiej. Dlatego chcę tylko delikatnie zasugerować, dlaczego i po co warto wziąć tę książkę do ręki.

Jest to pierwsza książka MacDonalda jak trafiła w moje ręce. Stało się to w wyniku licznych odwołań mojego ulubionego pisarza C.S. Lewisa do twórczości MacDonalda. Okazuje się, że biblioteki nie mają za wiele książek tego autora - ta jest akurat jedyną, którą mieli w "mojej" bibliotece i w dodatku wygrzebaną z piwnicy przez panią bibliotekarkę; bardzo zaangażowaną w swoją pracę...

Książka opisuje losy introligatora. Jest to według mnie romans w najczystszym wydaniu i mimo, że wydawałoby się, że jest to literatura dla kobiet, to jednak George MacDonald umie zainteresować swoim opowiadaniem każdego, niezależnie od płci. Główny bohater poszukuje sensu życia, w swoim dorastaniu stara się...

Ania | 2012-04-15
Przeczytana: marzec 2012

Opis z okładki zachęcił mnie kiedyś do kupna tej książki - jako nastolatka zaczęłam czytać i...rozczarowałam się. oczekiwałam chyba lajtowej przygodówki ze Szkotami w tle x)
książka przeleżała zakurzona w mojej bibliotece ładnych kilka lat czekając na odkrycie tajemnicy sir Wiltona. i się doczekała. jakimś cudem uniknęła sprzedaży na Allegro za złotówkę, a warta jest znacznie więcej. do McDonalda trzeba po prostu dojrzeć. "Tajemnicę..." najkrócej można by streścić jako romans teologiczno-filozoficzny. Wydaje się że perypetie Basieńki i Ryszarda posłużyły autorowi za pretekst do zaprezentowania jego przemyśleń na temat Boga i chrześcijaństwa. polecam książeczkę zatwardziałym ateistom jak i poszukującym wierzącym jako wstęp do czegoś większego :)

Marzeniae | 2015-05-14
arande | 2013-12-28