Ucieczka

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Pi". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Albatros
Escape
83-88087-08-8
ucieczka,
Jarek Tyrka

Akcja „Ucieczki” – książki, która rozwija jeden z wątków z wcześniejszej powieści Jamesa Clavella „Operacja Whirlwind” – toczy się w 1979 roku w ogarniętym islamską rewolucją Iranie. Infiltrujący irański Azerbejdżan Sowieci chcą zmusić do współpracy Erikkiego Yokkonena zatrudnionego w brytyjskiej firmie przewozowej. Właściciel firmy, na wieść o grożącej mu nacjonalizacji, organizuje brawurową...

Infiltrujący irański Azerbejdżan Sowieci chcą zmusić do współpracy Erikkiego Yokkonena zatrudnionego w brytyjskiej firmie przewozowej. Właściciel firmy, na wieść o grożącej mu nacjonalizacji, organizuje brawurową ucieczkę pilotów wraz ze sprzętem przez Zatokę Perską. Tymczasem Erikki i jego żona Azadeh, córka potężnego Abdollahchana, w której jest zakochany do szaleństwa, pozostają w areszcie domowym w pałacu jej ojca…

Dramatyczne losy tej pary zostały ukazane na tle toczącej się w zanarchizowanym kraju walki o sukcesję po szachu oraz poczynań KGB i wywiadów państw zachodnich.

źródło opisu: Nota wydawcy

źródło okładki: Google.pl

Kotkad | 2014-04-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Wstawiam tylko trzy gwiazdki, ponieważ męczyłam tę książkę miesiąc. W między czasie musiałam przeskoczyć na inną bo ta mnie wykańczała. Sam wątek może i ciekawy, gdyż mamy tu Iran w trakcie walk, do wszystkiego miesza się KGB a w środku brytyjska firma przewozowa (przewozy odbywają się helikopterami). W tej firmie mamy małżeństwa mieszane, piloci z różnych zakątków świata i kobiety irańskie. Brzmi ciekawie, zwłaszcza że jedna z par to pilot porywczy Fin Erikki i Azadeh, córka potężnego Abdollahchana. Pokazane są tu losy i miejsce kobiet w społeczeństwie, walki kobiet o własne ja i ich zniewolenie przez ojców, braci, sąsiadów. Helikoptery są porywane, ludzie torturowani, wszędzie strzały i zamieszki... Nadal brzmi ciekawie, tylko że między tym wszystkim jest nuda, tak wielka, ogromna i wszechobecna że wyłączałam się i łapałam na tym że czytam słowa bez zupełnego zrozumienia, rozmyślając jednocześnie o czymś innym. Czytam, czytam i nagle okazuje się, że jestem we fragmencie walk,...

Andrzej Akowacz | 2015-03-23
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 marca 2015

Kilkukrotnie sprawdzałem w trakcie czytania czy to na pewno autor Shoguna, a już niemożliwe aby był to autor Króla Szczurów. A jednak, ten sam. Owszem książka została wydana pośmiertnie. Jednak jeśli się głęboko zastanowimy i zanalizujemy te wcześniejsze powieści. Istotnie można w to uwierzyć. Niestety ta ostatnia książka, dla mnie jest o niczym. Trudno tu nawet o jakieś wartości wynikające z opisywania innej kultury. Nie ma takich. Słaba książka do bólu. Jakbym czytał jakąś sensacyjną tandetę. W pewnej chwili miałem ochotę nie kończyć. Owszem Shogun, czy Tai-Pan nie były arcydziełami. Król szczurów jednak był perełką. To chyba pierwsza książka tego autora, ta jest ostatnią i w dotychczas przeczytanych najgorszą. Tło historyczne, to przewrót w Iranie. Dojście do władzy Chomeiniego. Książka opowiada o ucieczce z tego kraju pilotów helikopterów, pracowników pewnej firmy działającej na terenie Iranu

Kakunia | 2011-07-05
Przeczytana: 01 listopada 2014

przeczytałam wcześniej wszystkie poprzednie książki autora i byłam zachwycona. z wielką chęcią sięgnęłam o te tę książkę i... zawiodłam się nieco. mało zrozumiała dla kogoś, kto nie zna wcześniejszej części czyli "Whirlwind".
w moim odczuciu tył najsłabsza pozycja z całej serii.

kamil_kraczewski | 2016-10-20
gwiazdka | 2016-08-01