Bies i czady oraz inne baśnie dla dzieci

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
7 (8 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
baśnie, czarownice, krasnale, magia
Edyta

Zbiór najpiękniejszych baśni otwiera przed Czytelnikiem obecny od wieków w polskiej kulturze świat postaci fantastycznych. Na kartach książki przewijają się czarownice, krasnale, wodniki, rusałki strzeżone przez straszliwe stwory... Bohaterowie posiadają klucz do krainy pełnej czarów, zaklęć, magicznych przedmiotów i niecodziennych zdarzeń.Tam, gdzie spełniają się sny i marzenia, gdzie dobro jest wartością uniwersalną, ponadczasową i niezmienną. Baśnie, wspaniale zilustrowane przez Agnieszkę Traczyńską, wymykają się z ram książki i zaczynają żyć własnym życiem. Przedstawione w niezwykle sugestywny, magiczny sposób z pewnością staną się ulubioną lekturą nie tylko młodego Czytelnika.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: Biblionetka

Agnieszek | 2012-03-01
Na półkach: Domowa półka, Przeczytane
Przeczytana: 27 lutego 2012

Takich opowieści nigdy dość! Szczególnie takich właśnie półbaśni - półlegend.

Skarbiec polskiej kultury na szczęście jest nienaruszalny, chyba nic na szczęście zaszkodzić mu nie może. Dlatego z ochotą czytam wciąż o Rokicie, Borucie i innych diablikach, skarbach ukrytych od morza po Tatry, o bogactwie, biedzie i marzeniach o sprawiedliwości.

Zamierzeniem autorki, jak przypuszczam, było uwspółcześnienie mniej i bardziej znanych baśni za pomocą pozbawionego archaizmów, prostego, codziennego języka. I to właśnie jest przekleństwem tej książki. Znika gdzieś tajemnica, zawrót głowy powodowany brzmieniem słów, frazą, rytmem, nieuświadomioną urodą składni.
Można próbować inaczej opowiedzieć. Ale trzeba mieć pomysł, by nie zgubić tego, co naprawdę ważne: poezji w baśniowej prozie.
Tym razem się nie udało.

Wiedźminka | 2012-03-24
Przeczytana: 24 marca 2012

Uwielbiam wszelakie baśnie, legendy i podania. Gdy zobaczyłam powyższą książkę w promocji nie zastanawiałam się i ją kupiłam.
Jest w niej dużo baśni, tych bardziej znanych (Bazyliszek, Smok Wawelski) i tych mniej popularnych. Oprócz tego co kilka stron przewijają się kolorowe rysunki, pobudzające wyobraźnię. Z tyłu książki znajdziemy również przydatną bibliografię, jaką wykorzystała autorka.

Ocena : 7/10.

Anerlam | 2014-03-03
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Kto nie chciałby przenieść się znów do dzieciństwa i nie wrócić do starych baśni opowiadanych przez babcie na dobranoc?
Niezależnie od tego, ile będę mieć lat, takie opowieści nigdy mi się nie znudzą i choć "Bies i Czady" skierowane są do dzieci, nie stoi to na przeszkodzie, by i dorosły nieco zabawił się w staropolskim, fantastycznym świecie pełnym diabłów, czarownic i starych obyczajów.
Do tego na końcu dodana jest bibliografia, z której możemy skorzystać do szukania jeszcze większej ilości takich cudów.

aleksandraczyta | 2012-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2012

Super! Jeśli chcesz poznać polskie legendy to koniecznie musisz to przeczytać!

Bartek | 2015-02-28
Magda | 2013-11-29