Perłowa Forteca

Wydawnictwo: Amber
The Fortress of the Pearl
fantasy, smoki, Elryk
christov

Elryk z Melnibone ciągle uparcie wędruje, by odnaleźć Tanelorn i posiąść wiedzę, która pozwoli mu stać się sprawiedliwym, oświeconym władcą. Los zaprowadzi go do dziwnego miasta, niegdyś wrogiego Melnibone. Tam splot dramatycznych okoliczności zmusi Elryka do udawania złodzieja i do podjęcia, w tej roli, próby wykradzenia Perły z Perłowej Fortecy. A jest to zadanie bardzo niebezpieczne i Elryka czeka wiele niezwykłych przygód...

źródło opisu: nota wydawcy

Rozczarowująca część. Prosta, lekka, ale jednak, rozczarowująca i infantylna, gdzie wszystko wydaje się być proste i oczywiste, nauki, jakie pobiera Erlyk są infantylne.
A mimo wszystko - pomysł z Perłą w Perłowej Fortecy zaskakuje, sama koncepcja i sposób przedstawienia sprawia, że człowiek sie uśmiecha.
Nie mniej - to lektura na dwa, może trzy dni.

Tixon | 2017-03-27
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Standardowe otwarcie - Elryk leży umierający we wrogim mieście, podstępem zostaje skłoniony do niebezpiecznej misji - zdobyć perłę. Ale nie żadną zwyczajną, nic z tego. Po tą specjalną perłę trzeba będzie udać się do świata snów, przemierzyć jego warstwy, by w końcu dotrzeć do Perłowej Fortecy.

Czytanie Moorcocka nie jest takie złe. Myśli wędrują do czasów, gdy fantasy to była prosta historia o gostku z mieczem w jakimś magicznym świecie. Świat do którego relatywizm się dopiero dostaje, gdzie jeszcze większość person jest zła i podła, albo dobra i szlachetna. Świat, gdzie z zewsząd czuć tajemne moce, proroctwa i przepowiedni, magiczne przedmioty o trudnych do wymówienia nazwach. Świata, gdzie autor mógł wymyślać głupoty, nawalankę przy użyciu magii i maszyn, a i tak było to czymś, co czytało się z otwartymi ustami.
Sądzę, że gdyby polscy autorzy pisali bez skrępowania taką pulpę, pewnie by coś na niej wyrosło. Anglojęzyczni pisarze mieli swojego Moorcocka i wychodząc od jego...

Mourner | 2014-10-03
Na półkach: Przeczytane, EBOOK
Przeczytana: 03 października 2014

Jednym zdaniem: O MAJ GAD!

Dawno, dawno temu przeczytałem cykl Moorcocka o Corumie. Jako małolat byłem pod wielkim wrażeniem. Dlatego kiedy dorwałem w końcu cykl o Elryku (podobno jego największe dokonanie - Moorcocka) pomyślałem po 18 latach, że będę również oczarowany.

I teraz - zastanawiam się czy 18 lat temu podobały mi się proste i beznadziejne historie, czy po prostu cykl o Corumie był dobry. Boję się sprawdzać jeszcze raz, żeby sobie nie zepsuć miłych wspomnień.

A "Perłowa Forteca"? Nie pamiętam kiedy czytałem coś równie dennego. Strata czasu. Nie polecam, odradzam. Trzymać się z daleka.

Malgalad | 2017-04-24
Karen | 2017-03-17