Niewielki słownik typograficzny

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Typografii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
978-83-89945-20-4
typografia, drukarstwo, liternictwo
poradniki
A--

Słownik, zawierający 500 haseł, składa się z dwóch części: Znaki i Terminy. Część pierwsza opisuje znaki pisma potrzebne do tworzenia tekstów w językach europejskich. Druga zaś dotyczy konstrukcji i klasyfikacji znaków oraz pism. Dodatkowo obejmuje terminologię odnoszącą się do składu, budowy książki, poligrafii, przygotowania tekstu do druku, edytorstwa oraz zagadnień z dziedziny informatyki czy projektowania informacji. Skupia się zarówno na typografii tradycyjnej, jak i cyfrowej. Wszystkie terminy zostały przełożone na język angielski, dzięki czemu słownik przyda się tłumaczom oraz tym, którzy używają angielskojęzycznego oprogramowania.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Dociekliwy_Kotek | 2013-04-29
Na półkach: Przeczytane, Typografia
Przeczytana: kwiecień 2013

Są takie książki, które powinny stać na honorowych, wyeksponowanych miejscach w bibliotekach, aby cieszyć oko, i się składać z tekstu "Lorem ipsum", żeby nie denerwować merytoryczną pustką. Bo już nawet nie słabością.
"Niewielki słownik typograficzny" jest zaiste niewielki, jest tak mały, że właściwie nie wiadomo po co i dla kogo powstał, bo jakoś wyjaśnienia autora do mnie nie trafiają. Chyba tłumaczy fachowych pozycji typograficznych potrzebujących podobnego słownikowego tworu nie ma znowu aż tak wielu, z kolei pasjonaci typografii wszystkie wymienione przez autora hasła i tak znają, skoro rozróżnienia między nawisami czy systemy metryczne są omawiane w każdej szanującej się książce o typografi.
Za to słownik na pewno ucieszy wszystkich estetów i miłośników pięknie wydanych książek, którzy niech się czują zwolnieni z przymusu czytania całości.

Lauczi | 2011-11-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Nauka
Przeczytana: 21 listopada 2011

Wizualnie jest piękny, kartki błyszczące, gładkie, okraszone dużą ilością rycin i zdjęć. Całość podzielona na 2 sekcje. Opisy są zwięzłe, gdzie to możliwe jest angielski odpowiednik polskiej nazwy. Ponadto zawiera indeks terminów angielskich, co jest dużym plusem.
Na słownik składa się niecałe 400 terminów.

Ankełek | 2016-08-17
patrycja_wojtowicz | 2014-09-23