Diagnoza psychoanalityczna

Okładka książki Diagnoza psychoanalityczna Nancy McWilliams
Okładka książki Diagnoza psychoanalityczna
Nancy McWilliams Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psychoanalytic diagnosis : understanding personality structure in the clinical process
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2009-01-01
2009-01-01
Agnieszka Pałynyczko-Ćwiklińska
psychoanaliza diagnoza psychologiczna osobowość zaburzenia osobowości

Okładka książki PDM-2. Podręcznik diagnozy psychodynamicznej. Tom 3 Vittorio Lingiardi, Nancy McWilliams
PDM-2. Podręcz... Vittorio Lingiardi,...
Okładka książki PDM-2. Podręcznik diagnozy psychodynamicznej. Tom 1 Vittorio Lingiardi, Nancy McWilliams
PDM-2. Podręcz... Vittorio Lingiardi,...

Okładka książki Szantaż emocjonalny. Jak się obronić przed manipulacją i wykorzystaniem Susan Forward, Donna Frazier
Szantaż emocjo... Susan Forward, Donn...
Okładka książki Emocjonalne pułapki przeszłości. Jak przełamać negatywne wzorce zachowań? Gitta Jacob, Laura Seebauer, Hannie van Genderen
Emocjonalne pu... Gitta Jacob, Laura ...
Okładka książki Teorie osobowości John B. Campbell, Calvin S. Hall, Gardner Lindzey
Teorie osobowości John B. Campbell, C...

Świetna książka. Napisana przystępnym językiem. Głównie porusza tematy związane z zaburzeniami osobowości i mechanizmy obronne. Na pewno to ta książka, do której się wraca. Uczta intelektualna warta swojej ceny i czasu.

Na rynku widnieje mało pozycji, które zawierają w pigułce najistotniejsze treści na temat różnic między osobami w terapii psychoanalitycznej. Nancy McWilliams bardzo szczegółowo, ale i zwięźle, opisała cały przebieg diagnostyczny - od pytań, po co w ogóle diagnozować i wyjaśnienia pojęć poziomów rozwojowych osobowości, aż po typy organizacji charakteru opisane na wielu płaszczyznach.

Jest to obowiązkowa pozycja dla każdego psychologa oraz psychoterapeuty, którzy zamierzają pracować z pacjentami. Styl jest na tyle przystępny, że nie mam obaw, że nawet początkujący psycholog w swojej karierze zawodowej zrozumie przekaz i treści zawarte w książce.

Fantastyczna pozycja dla osób, które wiążą swoją przyszłość z zawodem psychoterapeuty, ale także jako ciekawostka dla tych, którzy zwyczajnie interesują się psychologią. W końcu na co dzień funkcjonujemy wśród ludzi, a cenne jest, by lepiej rozumieć innych jak i samych siebie.

Typy osobowości.

Książki psychologiczne to bardzo często istna skarbnica wiedzy - przede wszystkim o człowieku pojmowanym jako wyjątkowa, indywidualna jednostka. Nie inaczej jest w przypadku lektury autorstwa Nancy McWilliams. "Diagnoza psychoanalityczna" to lektura złożona, bogata w informacje, kompleksowa oraz adekwatnie odzwierciedlająca stan współczesnej wiedzy psychoanalitycznej. To książka będąca od lat punktem odniesienia dla terapeutów pracujących z pacjentem oraz prawdziwa biblia każdego diagnostyka. Centralnym punktem wyjścia tej lektury jest ludzka psychika, jej złożoność oraz psychoanalityczna teoria osobowości, dzięki której wielu terapeutów odnalazło sposób na to, jak pomóc swojemu pacjentowi, a sami pacjenci mogli w efekcie ową pomoc (i to skuteczną pomoc) otrzymać.

Najważniejszym elementem każdej skutecznej terapii - niezależnie od jej przyczyn - jest właściwa diagnostyka. Nancy McWilliams podkreśla to bardzo wyraźnie w swojej książce stawiając pacjenta w najbardziej wyeksponowanym miejscu wszystkich swych rozważań. A skoro mowa jest o pacjencie, to konieczne jest dogłębne poznanie jego problemów, a więc przede wszystkim jego samego. Stąd tak ważna rola szeroko pojętej diagnostyki, której najważniejszym elementem jest według autorki psychoanalityczna teoria osobowości - to jej poświęcono na łamach niniejszej publikacji najwięcej miejsca.

Lekturę rozpoczynamy od rozważań McWilliams dotyczących istoty oraz potrzeby diagnostyki oraz tego, jak bardzo jest ona nieodzowna w dziele skutecznej pracy z pacjentem. Następnie autorka przechodzi w kolejnych rozdziałach do ogólnych podstaw psychoanalitycznej diagnozy ludzkiego charakteru (rozpoczynając od teorii Freuda, ale i nie stroniąc od bardziej współczesnych koncepcji w tym obszarze) oraz do omówienia struktury ludzkiej osobowości - w tym zarówno jej poziomów rozwojowych, wynikających z nich typów osobowości, a także na płaszczyźnie struktur nacechowanych różnorodnymi zaburzeniami, które McWilliams następnie po kolei pod kątem osobowościowym omawia.

W dalszej kolejności autorka prezentuje czytelnikom ludzkie mechanizmy obronne oraz ich związki z poszczególnymi typami osobowości, a także z ich odmianami, które wymagają specjalistycznej interwencji terapeutycznej. W efekcie z rozważań tych wyłania się bardzo szczegółowy obraz ludzkiej psychiki oraz ścieżek i dróg, którymi każdy specjalista powinien podążyć, aby móc skutecznie dotrzeć do pacjenta i mu pomóc. To swoista mapa drogowa psychiki, dzięki której diagnostyka oraz terapia zyskują cenne punkty odniesienia.

Na łamach książki omówiono szereg zagadnień, którymi śmiało można obdzielić szereg innych publikacji. Są to przy tym kwestie naprawdę złożone i skomplikowane, a jednak McWilliams i jej sposób narracji oraz umiejętność zrozumiałego rozkładania każdego zagadnienia na czynniki pierwsze sprawiają, że można się w tym ogromie informacji w pewien sposób odnaleźć. Książka jest dokładnie tym, czym być powinna: obszernym wstępem do teorii ludzkiej psychiki. Jest jednocześnie publikacją z rodzaju "coś o wszystkim", ale i "wszystko o czymś" - daje niezbędną wiedzę na poziomie podstawowym, ale także i rozszerzonym, a na dokładkę jasno wskazuje obszary i kierunki, w których przyszły diagnosta i terapeuta powinien poszukiwać dalszych informacji. Jeśli wolno mi użyć w tym miejscu obrazowego porównania, to "Diagnoza psychoanalityczna" jest czymś w rodzaju kompasu i mapy w jednym dla każdego przyszłego specjalisty w obszarze pracy z pacjentem na gruncie psychologicznym.

Lektura jest z całą pewnością niezbędna dla każdego studenta, diagnosty oraz terapeuty. Jednak także "zwykły zjadacz chleba" sporo z tej książki wyniesie - przede wszystkim w kwestii poznania ludzkiej psychiki oraz jej typów, a także możliwych do zaistnienia w tych obszarach problemów i zaburzeń. Innymi słowy nawet dla laika książka ta może być niesamowicie ciekawa i pouczająca - a przy tym w pełni zrozumiała.

Gorąco polecam!

Dr Nancy McWilliams wykłada w Graduate School of Applied and Professional Psychology na Rutgers University, prowadzi też prywatną praktykę terapeutyczną we Flemington. Była prezeską sekcji psychoanalizy American Psychological Association (Division 39),jest członkinią zespołu redakcyjnego czasopisma „Psychoanalytic Psychology”. Jej książki zostały przetłumaczone na czternaście języków. Doktor McWilliams często wykłada gościnnie w Stanach Zjednoczonych oraz w innych krajach. Jest laureatką licznych nagród, w tym Rosalee Weiss Award, przyznanej przez sekcję psychologów prowadzących niezależną praktykę American Psychological Association (Division 42) za wkład w rozwój praktyki psychoterapeutycznej, a także członkinią honorową American Psychoanalytic Association. Znalazła się w gronie wybitnych naukowców zaproszonych do prowadzenia wykładów z dziedziny psychoterapii i psychoanalizy na University of California w San Francisco w ramach dorocznego projektu upamiętniającego Roberta S. Wallersteina. Jest absolwentką National Psychological Association for Psychoanalysis, pozostaje związana z Center for Psychoanalysis and Psychotherapy of New Jersey oraz współtworzy program szkoleniowy National Institute for the Psychotherapies w Nowym Jorku.

Dziękuję GWP za egzemplarz recenzencki.

#diagnozapsychoanalityczna #nancymcwilliams #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #teoriaosobowości #psychoanalitycznateoriaosobowości #mechanizmyobronne #diagnostyka #terapia #psychologia

Typy osobowości.

Diagnoza psychoanalityczna autorstwa Nancy McWiliams to pozycja mówiąca nam, jak istotna jest prawidłowa diagnoza w psychoanalitycznym świecie.

Autorka jako specjalistka w tej dziedzinie trafnie opisuje czym jest diagnoza, a także opisuje poziomy rozwojowe osobowości, mechanizmy obronne i typy organizacji charakteru. Znając wcześniejsze tej autorki ta dobra "trafia" tak średnio. Oczywiście jest to bardzo pozycja ale przy "psychoterapii psychoanalitycznej" wypada według mnie nieco gorzej.

Reasumując, jest to dobra książka dla specjalistów w dziedzinie psychoanalizy, psychologii a także dla laików, którzy chcieliby dowiedzieć się nieco więcej. Pozycja zdecydowanie na plus.

Bardzo ciekawa i twórcza ta psychoanaliza. Wyczerpująca prezentacja typów i zaburzeń osobowości oraz aspektów praktyki klinicznej.

Świetnie, przystępnie napisany podręcznik o podstawach psychoanalizy. Zarówno dla osób kształcących się w tym kierunku jak i amatorów zainteresowanych tematyką. Polecam!

Dobra pozycja, już klasyk dla nurtu psychodynamicznego.

Dobra pozycja, już klasyk dla nurtu psychodynamicznego.

Świetna książka - językowo i merytorycznie. Czyta się jednym tchem.

Świetna książka - językowo i merytorycznie. Czyta się jednym tchem.

Dobra książka dla osób interesujących się typami osobowości - jak się kształtują, co je charakteryzuje, czego można się spodziewać.
Dla psychoterapeutów pozycja bardzo przydatna, wręcz bezcenna.

Dla psychoterapeutów pozycja bardzo przydatna, wręcz bezcenna.

• Psychoterapia