Outsiderzy

Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kameleon". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Outsiders
83-7150-227-3
powieść,
hunter

Powieść ta jest w USA lekturą szkolną, na dodatek jedną z tych nielicznych chętnie czytanych przez uczniów i przez dorosłych

książek: 1971
Piotr | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

"Outsiderzy" to powieść, która jest lekturą szkolną w Stanach Zjednoczonych. Napisana przez szesnastolatkę opowieść o dwóch zwalczających się gangach młodzieżowych, składnia do refleksji, prowadzącej do ciekawej konkluzji.
Autorka opisuje świat widziany oczami nastolatków, którzy znają życie ze strony przemocy, ale jednocześnie są niezwykle solidarni względem siebie i troszczą się o siebie wzajemnie. W ich świecie nie można zaznać spokoju, a respekt wyznacza siłą i strach. Hinton stworzyła opowieść, będącą tragedią, ale jednocześnie niosącą przesłanie dobra. Gdzie w tej historii znajdują się punkty zapalne, prowadzące do zmiany myślenia bohaterów i czytelnika. Pięknie opowiedziana historia o odwadze, przyjaźni i najwyższej cenie, którą przychodzi płacić za bycie lojalnym i odważnym.
"Outsiderzy" to studiom młodych umysłów, dla których nie ma wybawienia, a sami są skazani na zatracenie. Po lekturze zacząłem zastanawiać się, jakby wydarzyło się ich życie, gdyby ich losy zmieniły...

allison | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

Mająca dziś 70 lat Susan Eloise Hinton napisała pierwszą powieść, będąc licealistką. Od tej pory „Outsiderzy” uważani są za jeden z najważniejszych literackich głosów zbuntowanego młodego pokolenia.

„Outsiderów” często nazywa się powieścią kultową i porównuje do „Buszującego w zbożu”, najgłośniejszej książki J.D. Salingera.
Trudno się z tym nie zgodzić, chociaż – moim zdaniem – proza Hinton jest utrzymana w nieco bardziej stonowanym (czytaj: nie tak wulgarnym) klimacie. Nie znaczy to wcale, że jest słabsza, gorsza czy mniej wartościowa. Nic z tych rzeczy! Pewnie fanatyczni miłośnicy Salingera odsądzą mnie od czci i wiary (albo zechcą spalić na stosie), ale stawiam obie te powieści na jednej szali.

Akcja „Outsiderów” rozgrywa się w latach 60. minionego wieku, w Tulsie, czyli jednym z największych miast Oklahomy.
Głównym bohaterem i narratorem jest czternastoletni Kucyk, który wychowuje się pod okiem dwóch niewiele starszych braci, Oranżady i Darry'ego. Ich rodzice zginęli w...

Biblioteczka Rudej | 2018-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Jak zobaczyłam w zapowiedziach wydawniczych Oustiderów to wiedziałam, że muszę książkę przeczytać. Byłam bardzo ciekawa jak poradziła sobie młoda osoba z napisaniem książki, która wzbudza zainteresowanie od siedemdziesięciu lat i dlaczego jest porównywana do Buszującego w zbożu, którym będąc nastolatką się zaczytywałam.
Autorka w niezwykle precyzyjny i sugestywny sposób opisuje świat widziany oczami nastolatków z całą plejadą negatywnych zachowań. Akcja powieści toczy się w latach 60 w jednym z większych miast Oklahomy. Narratorem i zarazem głównym bohaterem jest Kucyk, sierota, którego "wychowaniem" zajmują się jego dwaj niewiele starsi bracia, a mianowicie Oranżada i Darry. Nasz Kucyk nie bardzo sobie radzi z brakiem rodziców.Kucyk należy do młodzieżowego gangu - Bażantów. Drugi gang to Towary, chłopcy z bogatych dzielnic, jeżdżący dobrymi samochodami i noszący markowe ubrania. Zupełne przeciwieństwo Bażantów, którzy pochodzą często z patologicznych rodzin, wychowuje ich często...

isobel | 2015-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

"I kruszy się złocisty świata zrąb..."

Lata 60., Tulsa w stanie Oklahoma

Ponyboy Michael Curtis - główny bohater i narrator - ma czternaście lat, rok w rok otrzymuje świadectwo z paskiem, lubi czytać książki i oglądać zachody słońca. Jednak chłopiec ukrywa swoją wrażliwą stronę pod maską młodego buntownika, zuchwałego łobuza. Ponyboy jako najmłodszy członek Greaserów - młodzieżowego gangu z East West, czyli tej biedniejszej, gorszej dzielnicy - nie chce za bardzo odstawać od swoich przyjaciół. Do gangu Greaserów należą: Steve Randle, Dallas 'Dally' Winston, Keith 'Two-Bit' Matthews, maskotka gangu Johnny Cade oraz dwaj starsi bracia głównego bohatera - Sodapop i Darrel (zwany po prostu Darry'm).

Greasers od lat są skłóceni z gangiem Soców - jego członkowie noszą koszule z madrasu, są bogaci i zepsuci; pochodzą z dobrych domów, z lepszej dzielnicy. I nigdy nie przepuszczą okazji żeby urządzić "małą" burdę z Greasersami. Nieważne czy byłaby ona na noże czy na gołe pięści....

Crimelpoint | 2019-05-09
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 09 maja 2019

Bardzo lubię "Buszującego w zbożu", dlatego z chęcią sięgnęłam po tę książkę.

Widziałam dość duże podobieństwa tych 2 pozycji, zarówno klimatem czy stylem pisania. Jednak mimo to, obie książki są różne.

Warto się tą pozycję zainteresować, bo jest to coś innego. Książka w USA została wydana dawno temu i jest tam ona lekturą szkolną.

olga | 2018-11-15
Przeczytana: 12 listopada 2018

Wolisz Elvisa czy Beatlesów? Długie włosy czy krótsze? A może wlazłeś przez nieuwagę na nie swój teren? Każdy powód dobry, by komuś spuścić łomot, jeśli się należy do jednej z dwóch tak nienawidzących się band jak Towary i Bażanty. Towary to chłopaki z dobrych dzielnic, w markowych ciuchach, ujeżdżający świetnymi autami. Bażanty dla odmiany pochodzą z biednej części miasta, rzuca się w oczy ich byle jaka sterana garderoba i wybrylantynowane włosy.
Obie grupy zwalczają się, nie przebierając w środkach, o czym opowiada jeden z Bażantów - osierocony 14-latek, Kucyk.
Kucyk, wychowywany po śmierci rodziców przez braci, to wnikliwy obserwator (na moje oko przyszły pisarz) i dzieciak, który, choć oddany kumplom, w głębi duszy marzy o normalności i świętym spokoju.
Pewnego dnia w bezwzględne ręce Towarów wpada przyjaciel Kuca - łagodny, poniewierany przez ojca Johnny. To przeżycie odmieni Johnny'ego, złamie go i popchnie do ostateczności, co w następstwie tragicznych wydarzeń zaważy także...

atii_monster | 2018-12-19
Na półkach: 2018, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 04 grudnia 2018

Czasem czytamy osobliwe historie, historie, które nie opuszczą Nas przez długi czas i które będą Nam towarzyszyć długo po tym, jak przeczytamy ostatnią stronę.
Czasem są wzruszające historie, historie, które są tak realistyczne, że wierzysz każdemu słowu, które autor włożył w powieść.
Czasami książka po prostu nie potrzebuje perfekcyjnego pisania, pięknego języka lub spójnych, nieskazitelnych wątków. Outsiders to jedna z tych książek. Ma wady, nie wszystko jest wiarygodne. Ale jest coś jeszcze: emocje wzbudzające współczucie.
Czasami książka nie musi być niczym innym, jak tylko workiem pełnymi emocji, i to mnie tak bardzo poruszyło w tej wciągającej opowieści, która w swej prostocie jest listem miłosnym do ludzkości.

książek: 1930
pawba | 2018-11-30
Na półkach: Wyzwanie 2018, Przeczytane
Przeczytana: 29 listopada 2018

Jestem pod dużym wrażeniem po przeczytaniu - jak bardzo spostrzegawcza jest autorka pomimo młodego wieku, jak świetnie wplata w akcję odczucia bohaterów. Zło nie zawsze jest w tym, kto źle postępuje. Super książka. Gorąco polecam.

Monika | 2018-11-18

Towary i Bażanty to dwa młodzieżowe gangi wiodące prym w małym miasteczku. Towary to chłopcy z dobrej dzielnicy, pochodzący z bogatych rodzin, jeżdżący świetnymi samochodami i noszący markowe ubrania. Bażanty natomiast to chłopcy z biedniejszych, często nawet patologicznych rodzin, zdani na siebie samych i swych kumpli. Dwa obozy, które od lat toczą wzjemne walki, nie potrafiąc znaleźć wspólnego języka. Wśród Bażantów odnajdujemy Kucyka - chłopaka, który mimo silnych związków emocjonalnych z przyjaciółmi marzy o zakończeniu odwiecznych sporów. Pewnego dnia, gdy najlepszy przyjaciel Kucyka trafia w ręce Towarów dochodzi do nieszczęścia, które warunkuje dalsze losy chłopców...

Książka napisana przez 16-letnią wówczas Susan Eloise Hinton robi ogromne wrażenie i zawiera przesłanie, która zostaje aktualne po dzień dzisiejszy i z pewnością posłuży jeszcze wielu pokoleniom.  Nie jest to zwykła dziecinna bajeczka o młodzieńczych bijatykach a raczej pouczająca lektura, która zwraca uwagę...

Kasia | 2018-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2018

"Nigdzie nie jest dobrze i nie coś gryzie. Dzięki temu wiemy,że żyjemy naprawdę."

Sięgając powieść "Outsiderzy" Suzan Eloise Hilton trochę się obawiałam tej lektury. Jednak moje obawy były zupełnie niepotrzebne,książka od pierwszych stron bardzo mi się spodobała. Książka "Outsiderzy" została napisana bardzo w ciekawym i przystępnym językiem. Podczas lektury,muszę przyznać, że doświadczyłam wielu wzruszeń. Powieść opowiada o rywalizacji, dwóch młodzieżowych gangów Bażantów i Towarów. Główny bohater Kucyk, również narrator całej fabuły, przedstawia nam swoje życie, relacje ze starszymi braćmi, które nie zawsze były doskonałe. Zdawał sobie sprawę, że życie nie jest takie łatwe i trzeba dużo pracować, by do czegoś dojść.

"Outsiderzy" jest niezwykle przyjemną, wrażliwą powieścią. Podczas lektury niejednokrotnie zdarzyło mi się wzruszyć, zatrzymać i pomyśleć co tak naprawdę ważne jest w życiu.

Powieść "Outsiderzy" jest idealną lekturą nie tylko dla młodych czytelników,...