Outsiderzy

83-7150-227-3
powieść,
hunter

Inne wydania

Powieść ta jest w USA lekturą szkolną, na dodatek jedną z tych nielicznych chętnie czytanych przez uczniów i przez dorosłych

isobel | 2015-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

"I kruszy się złocisty świata zrąb..."

Lata 60., Tulsa w stanie Oklahoma

Ponyboy Michael Curtis - główny bohater i narrator - ma czternaście lat, rok w rok otrzymuje świadectwo z paskiem, lubi czytać książki i oglądać zachody słońca. Jednak chłopiec ukrywa swoją wrażliwą stronę pod maską młodego buntownika, zuchwałego łobuza. Ponyboy jako najmłodszy członek Greaserów - młodzieżowego gangu z East West, czyli tej biedniejszej, gorszej dzielnicy - nie chce za bardzo odstawać od swoich przyjaciół. Do gangu Greaserów należą: Steve Randle, Dallas 'Dally' Winston, Keith 'Two-Bit' Matthews, maskotka gangu Johnny Cade oraz dwaj starsi bracia głównego bohatera - Sodapop i Darrel (zwany po prostu Darry'm).

Greasers od lat są skłóceni z gangiem Soców - jego członkowie noszą koszule z madrasu, są bogaci i zepsuci; pochodzą z dobrych domów, z lepszej dzielnicy. I nigdy nie przepuszczą okazji żeby urządzić "małą" burdę z Greasersami. Nieważne czy byłaby ona na noże czy na gołe pięści....

Bezpośrednio o książce mogę powiedzieć tyle, że jest naprawdę świetna. Wydaje mi się, że jest to coś jak "Buszujący w zbożu" dla nich.
Opowiada o losach greaserów - grupy nastolatków cechujących się długimi włosami, nieciekawą sytuacją i biedą. Obok nich żyją bogaci - Socsi.
Jest tu podział na złych i dobrych. Teoretycznie ci bogaci i dobrze wychowani powinni byc dobrzy, a jednak to dzieci (praktycznie) ulicy rozumieją prawdziwe wartości.
Świetna, serio świetna, kształtująca hierarchie ważności, pouczająca książka. Poruszająca, emocjonalna i z ciekawym zakończeniem. Myślałam, że jest oparta na faktach, bo wszystko na to wskazywało, ale nie...
Dzięki temu, że przeczytałam oryginał - po angielsku - książka podoba mi się chyba jeszcze bardziej. Czuć prawdziwe emocje. Cieszę się, że czytałam wersje w której główny bohater to Ponyboy, a nie Kucyk.

alien | 2012-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2012

Zaskoczył mnie fakt, że 'Outsiderzy' zostali napisani przez szesnastoletnią dziewczynkę, a wydani, gdy skończyła lat osiemnaście. To bardzo dobry przykład na to, jak w literaturze utwór potrafi być utworowi nierówny, kpiąc z oczekiwań i doświadczenia czytelnika. O co mi chodzi? O to, że ta książka jest bardzo dobra i porusza szereg istotnych problemów, a tego się nie spodziewałam, biorąc ją do ręki ze świadomością, że została napisana przez kogoś tak młodego.
Opowieść jest króciutka, do wchłonięcia przez jeden wieczór. Obraca się w kręgu zwichniętych społecznie nastolatków i ich konfliktu z tymi z bogatej dzielnicy. W prostych słowach, poprzez myśli głównego bohatera, podaje szereg spostrzeżeń dotyczących życia "Bażantów" i "Towarów", ich problemów i tego, co ich pcha do wszczynania burd z tą "gorszą" (wzajemne w oczach każdej z grup) połową miasta. Piękne studium przyjaźni, solidarności, dramatu i sposobów radzenia sobie z rzeczywistością i samym sobą.
Moim faworytem po...

midnightsummerdream | 2014-05-12

Bardzo ciekawa książka. Przypomina mi trochę ''My dzieci z dworca ZOO'', tyle że w baaaardzo lekkiej wersji, raczej dla młodzieży.

wild_child99 | 2015-10-10
Przeczytana: wrzesień 2015

Piękna i przemawiająca powieść o przyjaźni. Czytając tę książkę miałam wrażenie że sama biorę udział w opisanych wydarzeniach i zaprzyjaźniam się z bohaterami, z którymi potem ciężko było się rozstać.

TSan | 2016-08-09
Przeczytana: 31 sierpnia 2016