Urok zmierzchu. Filmy Luchina Viscontiego

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
838856045X
Visconti
A--

Monografia twórczości wybitnego reżysera włoskiego – arystokraty i marksisty, estety, konesera sztuki i klasyki literackiej, perwersyjnego miłośnika pięknych kobiet i mężczyzn, uczestnika włoskich debat politycznych i odwróconego w przeszłość outsidera, kontemplującego zmierzch świata, w którym się ukształtował. Jego filmy ożywają w naszej pamięci dzięki pisarskiej maestrii Alicji Helman, która oprowadza nas po jego majestatycznym dziele niczym po komnatach wspaniałego muzeum z głęboką kompetencją wytrawnego cicerone.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Revenga | 2013-02-07

Czy jakiś dobry człowiek nie odczuwa wielkiej potrzeby odsprzedania mi tej książki?

QueenMargot | 2012-01-08
Na półkach: Filmowe, Przeczytane, Pożyczone

Alicja Helman wspaniale przybliża twórczość Viscontiego.

Nonoutor | 2013-03-19

Nie jestem fanem mega twórczości Alicji Helman. Uważam, że ktoś kto pisze o tak wielu aspektach (kina) w gruncie rzeczy ma zbyt duże ego i musi ciągle udowadniać, że jest najlepszym, najlepiej się zna na tym "wszystkim". Jednak muszę też przyznać, że ta akurat książka bardzo mi się spodobała. Bardzo rzetelnie i fachowo autorka podchodzi do omawianej postaci Viscontiego i dość szczegółowo skupia się nie tylko na analizie jego dzieł filmowych (a robi to naprawdę dobrze!), co przede wszystkim stara się odsłonić różne oblicza jakże nietypowego artysty Kina. W jej wydaniu Visconti to nie tylko prawdziwy arystokrata, komunista, ale także artysta, człowiek niezwykle utalentowany i wrażliwy, ale również tytan pracy. Książkę czyta się naprawdę dobrze i dla kogoś kto interesuje się tym rozdziałem europejskiego kina jest to pozycja wyjątkowa.

agnieszka | 2016-03-28
Joanna | 2016-01-24