Czarny Wieczór

83-7245-307-1
horror, thriller, zbiór opowiadań
horror
Koszmar

Mężczyzna, którego dom okazuje się miejscem krwawej zbrodni, profesor prześladowany przez tajemniczą studentkę, pisarz, którego maszyna do pisania ulega przerażającej metamorfozie, policjant, który staje twarzą w twarz z widmami przeszłości. Życiem tych ludzi rządzi jedno - wszechobecny strach.

źródło opisu: http://merlin.pl/Czarny-wieczor_David-Morrell/brow...(?)

źródło okładki: http://merlin.pl/Czarny-wieczor_David-Morrell/brow...»

Kofi | 2016-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2016

Lubię Davida Morrella jako twórcę świetnych książek sensacyjnych z naprawdę dużą ilością akcji i jego psychologiczne thrillery, lecz w opowiadaniach nie sprawdził się najlepiej. Zdecydowanie lepiej wypada w dłuższych formach. Czarny Wieczór nie jest złym zbiorem, zwyczajnie brak tu opowiadań, które wybijają się ponad przeciętność.

Hana | 2016-10-19
Na półkach: Morrell David, Przeczytane
Przeczytana: 19 października 2016

Opowiadania to nie jest to co lubię najbardziej czytać.Jednak docieniam ich krótką,zamknietą formę i umiejętność opowiedzenia historii zwięzłym językiem.W Czarnym wieczorze spotykamy autora opowiadającego nam o sobie,o tym jak powstawało opowiadanie,ewentualnie skąd wziął się na nie pomysł.Same teksty są różne.Z dreszczykiem,z humorem,z suspensem.Podobały mi się tym bardziej, że nie biegał w nich Rumbo a bohaterami byli zwykli ludzie,którym przydarzały się niezwykłe historie.W tym tomie opowiadań Morrell idzie pod rękę ze Stephenem Kingiem.Od razu widać,że ich przyjaźń to także podobna estetyka i wrażliwość.Jedno jest pewne,opowiadania te nie są maszynopisaniem :) Polecam.

betina360 | 2015-01-15
Na półkach: David, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Bardzo dobre mroczne czasem straszne i wciagajace opowiadania. Daja do myslenia i niezle dzialaja na wyobraznie. Czasem ma sie wrazenie jakby samemu sie tam bylo. Nie dziwie sie ze ten autor przyjazni sie z Kingiem. Dobrze sie rozumieja.

Liza | 2011-01-17
Przeczytana: wrzesień 2004

ten zbiór opowiadań zainteresował mnie. Tematem wszystkich historii jest strach ( bohaterowie muszą się zmierzyć z tym, czego boją się najbardziej). Zostały tu odsłonięte mroki ludzkiej duszy, wszelkie niepohamowane instynkty, które znalazły ujście. Dlatego też każda historia jest inna, przyciąga uwagę czytelnika, skupiając ją na istotnych rzeczach.
Są niestety też opowiadania :niewypały: np. tytułowy "Czarny wieczór". Ma ono wprawdzie ciekawą fabułę, ale element zaskoczenia ( tzn kto jest mordercą) jest mało dopracowany, dezorientuje czytelnika.
Zaintrygowało mnie bardzo opowiadanie pt. "Długie, zielone włosy grobów". Została tu zastosowana nowatorska, niekonwencjonalna narracja w drugiej osobie. Ma się przez to wrażenie, że samemu się występuje w tej historii. Jest to tak realistyczne, że mimowolnie przyjmuje się uczucia bohatera. Poza tym do ostatniej chwili nie znamy jego pochodzenia ( bo chce on się dowiedzieć czy został adoptowany). Gdy poznajemy prawdę wraz z bohaterem...

Marta | 2011-07-30

Dla mnie rewelacja. Te historie bardzo mnie wciągnęły. Morrell jest jednym z moich ulubionych pisarzy. Warto przeczytać.

Seweryn95 | 2014-07-01

Pierwsza książka Davida Morrella jaką miałem okazję czytać i jak pamięć mnie nie zawodzi to ostatnia.

Bardzo dobry, solidny zbiór opowiadań, stojący na wysokim poziomie. Atmosfera grozy towarzyszy nam od początku do końca, a bohaterem w książce przez taki sam czas towarzyszy strach.

Polecam każdemu, nie żałuję wyboru.

Poza samymi opowiadaniami na zbiór składają się także autobiograficzne wstępy autora do poszczególnych utworów. David Morrell odsłania w ten sposób swe dość interesujące oblicze jako człowieka, jako nowelista jednak jawi się mniej ciekawie. Oprócz działającego na wyobraźnię pomysłu z maszyną do pisania nie ma tu bowiem nic nadzwyczajnego ani odkrywczego. Lepiej już poczytać opowiadania naszego Grabińskiego, w których znajdziemy i intrygującą fabułę, i piękny język.

Kasia304 | 2013-05-30
Przeczytana: 2000 rok