Kontrowersje i konflikty 1939-1941

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-01-01450-4
historia

Przedkładana uwadze Czytelnika praca składa się z dwóch części, które chronologicznie obejmują w zasadzie okres od września 1939 do sierpnia 1941 r. z wewnętrzną cezurą czerwca — lipca 1940 r. Ta ostatnia tłumaczy się klęską Francji, przeniesieniem rządu do Anglii, pewnymi zmianami modelowymi w Związku Walki Zbrojnej i próbą kreowania w Warszawie zwierzchniej instytucji podziemia, sprzecznej z wcześniejszymi decyzjami rządu. Właściwy zrąb pracy poprzedzony został krótkim opisem kilku wybranych elementów z życia wewnątrz-politycznego drugiej połowy lat trzydziestych, co byłoby zgodne z przyjętym poglądem o związku genetycznym między powrześniowymi układami politycznymi a stosunkami przedwojennymi, zwłaszcza zaś stosunkami w szeregach opozycji antysanacyjnej.

sulek2712 | 2013-11-11

Dla osób, które chcą zgłębić kwestię polityczną w Polskim podziemiu. Wewnętrzne przepychanki ZWZ z Rządem Sikorskiego o struktury polityczne, powołanie delegata rządu na kraj, charakterystyka partii politycznych (SN, PPS, SL, SP) i inne ciekawe fakty.

Ariel_O | 2016-12-08
CzarnyZkultury | 2010-12-09