Teatr I

Théâtre I
9788361962205
Perec, OuLiPo, literatura francuska
Róża_Bzowa

"Podwyżkę" można odczytywać jako partyturę ludzkich zachowań, rodzących się w zderzeniu z pozornie prostą egzystencjalną decyzją: pójściem do kierownika, aby za wszelką cenę otrzymać przysługującą po latach pracy podwyżkę. W sztuce nie ma jednak ani pracownika, ani jego szefa, a jedynie sześć funkcji logicznych rozchwianej psychiki urzędnika, który stara się w labiryntach korytarzy swojej firmy scalić rozproszone myśli.
"Schowek Parmentier" przypomina poniekąd szalony projekt słynnych kopistów Bouvarda i Pecucheta, cytujących wszystko, co wpada im w ręce, tworzących dzieło z potrzeby przepisywania swoich ulubionych książek. Perec czyni podobnie, składając sztukę z dziesiątek cytatów sztuk teatralnych i elementów teatralnych konwencji, by stworzyć rozprawę o granicach między fikcją a rzeczywistością, życiem a grą, naśladowaniem rzeczywistości a jej nieustannym kreowaniem.

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

Kamasz | 2013-12-24
Na półkach: 2013, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 grudnia 2013

1. Chwytasz w rękę książkę Pereca, chcesz ją przeczytać.
2. (alternatywa) Nie czytasz książki, bo obierasz ziemniaki.
3. Czytasz "Teatr" Pereca i trwasz w zachwycie, z głupawym uśmieszkiem, po czym zdajesz sobie sprawę z tego, że nic tu zabawnego nie przeczytałeś, raczej się boisz, że zaniedbałeś potrzeby swojego organizmu i umrzesz z głodu.
4. Klepiesz się po brzuchu, ponieważ ziemniaki o tej porze roku najlepiej smakują podsmażone z jajkiem i cebulką.
5. Jesteś hardkorem, nie potrzebujesz ziemniaków - potrzebujesz wysublimowanej literatury awangardowej, więc czytasz.
6. Umierasz z głodu, zafrasowany lekturą.

"Podwyżka" to druga wersja kombinatorycznego eksperymentu Pereca (pierwsza to "O sztuce oraz sposobach usidlenia kierownika działu w celu upomnienia się o podwyżkę") w postaci dramatu, przygotowana dla słuchowiska radiowego. Rozpisana na kolejne funkcje logiczne z pozoru prosta czynność, jaką jest prośba o podwyżkę, urasta do rangi labiryntu możliwości i wyborów i uświadamia nam, jak daleko nieprzystawalny się naukowy opis świata i życia ludzkiego.
Prawdopodobieństwo "sukcesu" jest bowiem tak znikome w tych meandrach matematyki, że w zasadzie z góry powinniśmy dać sobie spokój.
Parafrazując jednak Kunderę wyciągnijmy jednak pocieszającą pointę "Logika? Życie jest gdzie indziej".

* * *

Z kolei "Schowek Permentier" to erudycyjna i nieprzenikniona dla mnie próba zmierzenia się z ideą życia jako teatru (oraz teatru jako życia), traumą wojny oraz wszelkich systemów traktujących człowieka jako pewien niestały element (część dekoracji) czy trybik większej części. Nic tu nie jest...

Tomasz Wojewoda | 2016-09-13
Przeczytana: styczeń 2012