Fragmenty winem poplamionego notatnika

Tłumaczenie: Robert Sudół
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Charles Bukowski: Portions from a Wine-stained Notebook: Uncollected stories and essays, 1944-1990
literatura piękna
Róża_Bzowa

Fragmenty winem poplamionego notatnika. Zebrane po raz pierwszy opowiadania, eseje i felietony z lat 1944-1990. Na "Fragmenty winem poplamionego notatnika" składają się utwory, z których większość była niedostępna od czasu, gdy ukazywały się w gazetach podziemnych, periodykach literackich, a nawet czasopismach pornograficznych. Wśród nich na uwagę zasługuje przede wszystkim pierwsze i...

Na "Fragmenty winem poplamionego notatnika" składają się utwory, z których większość była niedostępna od czasu, gdy ukazywały się w gazetach podziemnych, periodykach literackich, a nawet czasopismach pornograficznych. Wśród nich na uwagę zasługuje przede wszystkim pierwsze i ostatnie opublikowane opowiadanie Bukowskiego, pierwszy i ostatni esej oraz próbki jego słynnych "Zapisków starego świntucha". Oprócz tego w zbiorze znajdziemy bardzo osobiste rozważania autora na ulubione tematy, rozmyślania o wielkich pisarzach, takich jak Ezra Pound, Ernest Hemingway i Antonin Artaud, jak również minitraktaty estetyczne. Spod pozornie niedbałego stylu wyziera charakterystyczny dla Bukowskiego chropawy liryzm, autentyczność i duże poczucie humoru.

Książka pod red. Stephena Calonne'a.

źródło opisu: www.xexe.pl

źródło okładki: www.xexe.pl

PeggySue | 2018-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2018

Fragmenty winem poplamionego notatnika, czytalam doslownie fragmentarycznie. Tak mi sie spodobaly, ze nie chcialam robic tego szybciej i specjalnie wydzielalam sobie dni, w ktore moge ich dopasc. Nie wiem czy inne dotychczas przeczytane przeze mnie pozycje Bukowskiego, sa juz zamglone w mojej pamieci, czy fragmenty są az tak dobre. A moze po prostu najmocniej trafiaja w moj gust czytelniczy ze wzgledu na zroznicowanie, mocne natezenie emocji w kazdym jednym rozdziale. Oj tak, jest intensywnie i ciezko sie oderwac mimo, ze raczej nie zzywamy sie z zadnym bohaterem, bo nie ma na to czasu.

Najbardziej rozczul mnie rozdzial o Johnie Bante, polece teraz sucharem, ale ‘kto ma wiedziec, ten wie’. Mniej wiecej. Aha no i nie polecam jako pierwszego tytulu z dorobku autora, do przeczytania. Za duzo nawiazan do wczesniejszych zdarzen, ktore po prostu lepiej sie czyta, wiedzac o co chodzi.

Rosemary | 2018-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2018

Dosyć ciekawa książka, nigdy wcześniej nie czytałam czegoś podobnego - bo nie jest to biografia ale też fantastyka. Niestety zraziła mnie dużą ilością seksu. Myślę, że może w dalekiej przyszłości sięgnę po kolejną odsłonę Bukowskiego.

Dudi | 2018-03-15
Przeczytana: 15 marca 2018

te wszystkie kawałki są uporządkowane chronologicznie, niemal 50 lat od pierwszego do ostatniego, ale jedno się nie zmienia - Buk

Koff | 2017-03-06
Przeczytana: 06 marca 2017

dokładnie tak,
przeciętna składanka Bukowskiego, w której znalazłem dwa genialne - przezabawne opowiadania; Ten wieczór, gdy nikt nie wierzył, że jestem Allenem Ginsbergiem oraz Klepiąc wiersze i kobiety na rzecz Kennetha.

Magda | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

U Bukowskiego jak zwykle brudno, ale ta intymność, fakt, że pisze o swoim życiu, swoich przemyśleniach i poglądach, dzieli się po prostu tym co dzieje się w jego głowie sprawia, że jest wręcz magicznie. Nadzwyczajny talent.
Za każdym razem, gdy czytam jego książki, mam wrażenie, że on jest gdzieś obok. Bo w tym komercyjnym, kolorowym świecie jest jeszcze mnóstwo takich samotników, świadomych tej szarości. Ale tylko raz urodził się ktoś, kto potrafił to przelać na papier. I dzięki niemu wiemy że nie jesteśmy sami w tej samotności.

wypuklytalerz | 2016-05-12
Przeczytana: 10 maja 2016

Pierwsze spotkanie z Bukowskim i chyba miłość z miejsca. Miłość nie łatwa, bo niekiedy naprawdę lubi się powtarzać (ale to pewnie przypadłość tylko tego zbiorku), a momentami erotyki tyle, że nie ma miejsca na nic innego (ale to pewnie przypadłość tylko tego zbiorku). Nie zmienia to jednak faktu, że dawno nie miałem styczności z tak żywym, namacalnym stylem, naturalnym językiem i bezpretensjonalną błyskotliwością. Biegnę po więcej.

Marta | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

Pierwszy Bukowski w moim życiu, a ja od razu zapałałam do niego uwielbieniem.
Dawno nie czytałam książki, w której tyle stron byłoby wartych zagięcia, podkreślenia albo dopisania czegoś.
Od tych "Fragmentów..." aż emanuje prawdziwość, szczerość. Są takie surowe, jakby bezpośrednio z pesymistycznego serca ich autora. Wybitnie działają na wszelkie zmysły.
Wymagające, ale zasługujące na każdą poświęconą chwilę.
Myślę, że wybrałam znakomitą pozycję na pierwsze spotkanie z Bukowskim, trafił prosto w moją duszę.

Naprawdę warto.

PolaTola | 2016-04-30
Przeczytana: marzec 2016

Chaotyczne wspomnienia Charlesa Bukowskiego, przybliżające życie artysty. Luźny styl i nieprzeciętne spostrzeżenia. Rozważania o twórczości i życiu.
"być może największym dokonaniem Człowieka jest to, że potrafi umrzeć i to zignorować."
"Styl to brak osłony. Styl to brak fasady. Styl to największa naturalność. Styl to jeden człowiek samotny pośród miliardów innych ludzi."
"wiem tylko, że wierzę w brzmienie muzyki i pęd konia: cała reszta to zawracanie głowy."

anetapzn | 2016-03-29
Przeczytana: 28 marca 2016

Fragmenty winem poplamionego notatnika, to zbiór tekstów, esejów, felietonów, rozważań (rozmaite są to formy, rozmaicie można je określić) które powstały w latach 1944- 1990.
Ich autor, Charles Bukowski to żyjący w latach 1920-1994 amerykański pisarz, człowiek wielce kontrowersyjny, barwny, skandalizujący (jak na owe czasy, oczywiście). W swojej twórczości posługiwał się językiem ostrym, bez przysłowiowego owijania w bawełnę, często wulgarnym, rodem z półświatka, czy ludzkiego rynsztoka. Podobnie ma się sprawa z jego bohaterami i ich przygodami, które często są odbiciem życiowych perypetii samego pisarza, który nie stronił od seksu, alkoholu i innych używek oraz skandali. Mimo takiej formy wyrazu oraz dodatkowo surowego stylu, proza Bukowskiego porywa czytelnika. Nie inaczej jest z niniejszym tomem felietonów.
Bohaterowie tekstów zawartych we Fragmentach winem..... to osoby balansujące na krawędzi, równie skandalizujące, jak pisarz, alkoholicy, nałogowcy innego rodzaju, przestępcy,...

książek: 1934

Kolejne spotkanie z Bukowskim okazało się być całkiem innym, niż wszystkie poprzednie. Tak więc ta ŚRODA Z BUKOWSKIM jest w pewien sposób wyjątkowa. Chcecie poznać prawdziwego Charlesa Bukowskiego? Tego, który kryje się za nie do końca prawdziwą opinią o wyuzdanym alkoholiku, który nie potrafi panować nad wulgaryzmami? Fragmenty winem poplamionego notatnika mogą Wam w tym pomóc.

Fragmenty winem poplamionego notatnika jest to zbiór utworów, które nigdy wcześniej nie zostały wydane drukiem w sposób inny, niż w podziemnych gazetkach czy pisemkach pornograficznych. Opowiadania, które tu znajdziemy, zasługują na uwagę od wszystkich fanów Charlesa Bukowskiego. Pojawiają się tu historie z życia wzięte - co jest już znakiem rozpoznawczym tego autora - rozmyślania na temat Sztuki, tej przez duże S, poradnik dla tych, którzy chcą grać na wyścigach i pełno rozterek dotyczących bezsensowności ludzkiej egzystencji.

Podeszłam do tej książki tak samo jak do innych Bukowskiego - z ogromnym...