Nauka złożoności. Trudne pytania, które zadajemy o sobie i o naszym Wszechświecie

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Wydawnictwo: Racjonalista.pl
Complexity Science: Tackling the Difficult Questions We Ask about Ourselves and about Our Universe
978-83-62503-02-5
nauka, ewolucja, biologia, fizyka

Opanowanie złożoności jest kolejnym wielkim wyzwaniem dla nauki. Dlaczego wyewoluowały we wszechświecie takie struktury, jak galaktyki, gwiazdy, planety, bakterie, rośliny, zwierzęta, mózgi? Dlaczego i jak życie wyłoniło się z materii nieożywionej? W jaki sposób inteligencja powstała w systemach zawierających jednostki lub komponenty nieinteligentne? Jak powstała i wyewoluowała złożoność kulturowa? Czy możemy wyjaśnić świadomość? Ta książka pokazuje w jaki sposób można odpowiadać na te pytania z punktu widzenia nauki złożoności. Z pewnością nie znamy jeszcze wszystkich odpowiedzi, ale nauka złożoności może nam wskazać drogę do zrozumienia dla pytań, które czekają na odpowiedź. Pozwoli ci ona zrozumieć takie stwierdzenia, jak: "Kwiaty są dziełem sztuki, ale nie ma artysty za nie odpowiedzialnego".

Mamy tendencję do ignorowania wszystkich tych elementów świata, których nie można modelować analitycznie. Mamy tendencję do szukania elementów, które możemy zrozumieć i skutecznie się z nimi uporać. Do niedawna nauka nie poświęcała wiele uwagi zjawiskom złożonym. Była na ogół nieświadoma tego, co pomija. Na początku zeszłego wieku wielu naukowców uważało, że nauka już odkryła wiele z tego, co warto odkryć. Obecnie nauka o złożoności wytycza przed nami nowe kierunki rozwoju myśli naukowej.

"Ta wyjątkowo jasno napisana książka hinduskiego naukowca, jest mistrzowskim przeglądem typów myślenia oraz odkryć, które wykształcona publiczność musi zasymilować, jeśli ludzkość ma odnieść sukces wobec aktualnych wyzwań cywilizacyjnych" (fragment przedmowy Johna Stewarta, autora książki Evolution’s Arrow: the Direction of Evolution and the Future of Humanity)

Vinod Kumar Wadhawan - emerytowany fizyk atomowy, publicysta, współredaktor miesięcznika „Phase Transitions".
Przed odejściem na emeryturę był kierownikiem Wydziału Materiałów Laserowych w jednostce DEA - Raja Ramanna Centre for Advanced Technology w Indore. Obecnie pracuje naukowo w ramach prestiżowego stypendium im. Raja Ramanna w Atomowym Centrum Badawczym Bhabha (BARC) w Bombaju.

V. Wadhawan jest bardzo zaniepokojony szerzeniem się irracjonalnych systemów wierzeń, które dostrzega niemal wszędzie, uważa jednak, że propagowanie nauki o złożoności może pomóc uleczyć wiele z tych przypadłości. Jest zdecydowanym zwolennikiem naturalizmu, w związku z czym został pomieszczony na liście „Entuzjastyczny Bright” przez Centralę Brights.

Niniejsza książka jest poprawionym i rozszerzonym cyklem publikowanym w internecie pt. "Złożoność wyjaśniona".

źródło opisu: http://www.racjonalista.pl/ks.php/k,1980

źródło okładki: http://www.racjonalista.pl/img/okl/128415001290531980.jpg