I z wichru odezwał się Pan: Darwin, czuj się odwołany

Wydawnictwo: Art Factory Publishing, Racjonalista.pl
978-83-924370-1-7
teoria Darwina, obskurantyzm

Wydaliśmy „czarną książeczkę” obskurantyzmu polskiego na którą składają się lekkie kawałki czołowego felietonisty Racjonalisty, Andrzeja Koraszewskiego, okraszone ilustracjami znanego polskiego artysty-malarza i grafika, Andrzeja Płoskiego. Mamy tutaj satyrę polityczną, powiastki fantastyczno-teologiczne, parodię filozoficzną, aforyzmy i przypowieści racjonalistyczne. Doskonale lekkie i zabawne. Ale z drugiej strony przesiąknięte głęboką troską, pasją i zaangażowaniem. Duet Koraszewski i Płoski, zbrojny w miecz ironii i tarczę rozumu, bezceremonialnie dobiera się do polskich mitów, zabobonów i głupstw. W sposób, który plemię Woltera i innych prześmiewców kocha najbardziej! Różnica jednak między „czarną książeczką” a kabaretem polega na tym, że bynajmniej nie rozśmieszanie i drwina są jej głównym celem, ale nade wszystko wstrząs, wżynanie się do tych głębin jaźni, które zostały upupione i uśpione kadzidłem i mantrami.

źródło opisu: http://www.racjonalista.pl/ks.php/k,1675

źródło okładki: http://www.racjonalista.pl/img/okl/544917001178034015.jpg

Marcin | 2011-03-19
Przeczytana: 19 marca 2011

Ironia, groteska, cięty humor, dystans do rzeczywistości, polski płaski katolicyzm - ciekawa książka. Wszystko opowiedziane w niebanalny (często w postaci bajki) sposób.

lorionn | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015