Bóg rzeczy małych

Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kameleon". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
God of Small Things
powieść, Tomasz Bieroń
hunter

Inne wydania

Klasyczna historia miłości na przekór podziałom społecznym, uwspółcześniona wersja Romea i Julii.?Vogue?Bóg rzeczy małych to prawdziwe arcydzieło, książka pod każdym względem wyjątkowa i nie ma wątpliwości, że potomność umieści ją w czołówce najwybitniejszych powieści??Harpers & Queen?Świat stworzony przez Roy jest magiczny. Ma ona dar przedstawiania rzeczywistości utkanej z zapachów i dźwięków, z koloru i światła. Świat ten jest niezwykle rzeczywisty, zarazem dziwny i znajomy, opisany subtelnym i pięknym językiem? Mały cud stylu i wrażliwości.?Times

Ferula | 2015-10-15

Przygnębiająca opowieść o upadku rodziny, której zabrakło najważniejszego odruchu - zaufania. Jedno kłamstwo pociągnęło ku katastrofie wszystkich jej członków, jedno uprzedzenie i jedna pielęgnowana zawiść. To wystarczyło, by na zawsze zniszczyć resztki więzi. Każdy ucierpiał, a najbardziej dzieci, obciążone nie swoimi przewinami, rozdzielone i pozbawione marzeń.

Historie, które zmierzają do wyjaśnienia tragicznego dnia, zataczają szerokie kręgi opowiadając dzień po dniu, godzina po godzinie, jak mogło dojść do tej tragedii, jakie zawiści tłumili w sobie bohaterowie, jakie tajemnice skrywali i co składało się na cały łańcuch nieszczęść. Jedno kłamstwo, jak małe nasionko, trafiło na podatny i żyzny grunt bezduszności, i rozrastało się w zaciszu czekając na najlepszy moment, by wydawać swe owoce.

Powieść Arundhati Roy nastrojem i poczuciem nieuchronnej zagłady przypomina styl z "Domu duchów" Allende i "Sto lat samotności" Marqueza. Pełne liryzmu opisy zmierzają niestety ku...

vandenesse | 2012-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2012

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam - niesamowicie wzruszająca, napisana przepięknym językiem, który czaruje i sprawia, że czas staje w miejscu a my przenosimy się do malowniczej wioski w Indiach - gdzie rozgrywa się dramat.
Większość tekstu pisana jest z perspektywy małych bliźniąt. To prawdziwa sztuka, żeby zrobić to w sposób autentyczny - Arundhati Roy udało się to znakomicie.
" - Czy to się liczy, jeżeli ktoś jest szczęśliwy we śnie? - spytał Estha.
- Czy co się liczy?
- Szczęście ze snu.
Dokładnie wiedziała, o co chodzi jej synowi z rozsypanym czubem.
Ponieważ prawda jest taka, że liczy się tylko to, co się liczy. Prosta bezkompromisowa mądrość dzieci."
Cała książka przesycona jest pięknymi myślami - już dawno nie trafiła mi się powieść, z której przepisałabym tyle fragmentów...

Świetnie przedstawione tło polityczno-obyczajowe pozwoliło mi dostrzec Indie z tej bardziej praktycznej, bardziej prawdziwej strony - zwykłego życia ludzi na prowincji. Roy pokazała jak...

Ola | 2012-01-16
Przeczytana: 2000 rok

Arundhati Roy to indyjska działaczka społeczna i polityczna, urodzona w 1961 na prowincji Indii, mieszkająca w New Delhi. Koncentruje się głównie na publicystyce związanej ze swoją działalnością (jest zagorzałą przeciwniczką globalizacji), ale jest też wszechstronnie utalentowana, tworzy scenariusze filmowe i eseje, a w roku 1996 napisała powieść: "Bóg rzeczy małych", którą spowodowała niemałe zamieszanie w świecie literackim. Utwór ten przyniósł jej natychmiastową międzynarodową sławę (przełożono go na 17 języków) i komercyjny sukces, a w 1997 roku dzięki niemu autorka zdobyła Booker Prize.

Książkę przeczytałam w 2000 roku, kiedy ukazała się w polskim przekładzie i od razu podbiła moje serce.

"Bóg rzeczy małych", to powieść w dużym stopniu autobiograficzna. Akcja umiejscowiona jest w Kerali, w której urodziła się i dorastała autorka. Jest to stan w południowo-zachodnich Indiach, na Wybrzeżu Malabrskim. Nazwa: Kerala pochodzi od słów "kera" i "alam" (kraina palmy kokosowej) i...

kajsa | 2011-08-04

Książka przejmująco smutna. Pokazuje w sposób nieludzki podział na tych lepszych i niegodnych.I nawet miłość nie jest w stanie tego zmienić.
Czytałam ją wiele lat temu, ale do dziś pamiętam uczucia, które towarzyszyły mi podczas lektury.

Ania | 2015-01-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 stycznia 2015

Wielowątkowa opowieść przesycona wspomnieniami jednej z bohaterek.
Z pozoru o rzeczach małych, jednak przemilczając sprawy ważne i duże, to na nie kieruje uwagę czytelnika.
Bardzo refleksyjna, smutna, chwilami wręcz przygnębiająca.
Zakładam, być może błędnie, że książka zadowoli gusta miłośników liryzmu.
Nie mogę o niej powiedzieć nic złego, poza tym, że definitywnie nie trafiła w mój gust. Czytałam i wyczekiwałam momentu, kiedy zostanę wciągnięta w świat stworzony przez autorkę. Nie udało się i z każdym kolejnym rozdziałem byłam coraz bardziej znudzona.

książek: 1991

Powieść jest dobra, ale nie aż tak dobra, aby wykupić prawa autorskie za ćwierć miliona funtów.
Na samym początku urzekły mnie w 'Bogu rzeczy małych' ta melancholia oraz poczucie zagubienia poszczególnych postaci. Od dawna nie czytałam nic tak smutnego i jednocześnie fascynującego - w końcu Indie to nie tylko kolorowy Bollywood, gdzie wszyscy są piękni i bogaci. Niestety, jak trafnie zauważyła to inna użytkowniczka, po jakimś czasie ten wszędobylski smutek robi się zwyczajnie nudny, aż chce się odłożyć tę powieść niedoczytaną na półkę. Miałam wrażenie, że autorka w niektórych momentach stosowała technikę zdartej płyty, jednak po skończeniu całości stwierdzam, że warto dokończyć książkę. Od razu zaznaczam, że nie jest to takie łatwe, jak może się wydawać, ponieważ momentami bywa ciężko!
Jestem trochę rozczarowana, przyznaję się bez bicia, ale ostatecznie mam dobre wrażenie po 'Bogu rzeczy małych'. Nie jest to tak rewelacyjna pozycja, jak zachwalają ją krytycy, ale zostawia po sobie...

Monika | 2010-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2010

Zdecydowanie dobra, ale zbyt smutna. Zbyt mało Indii. Zbyt dużo cierpienia. Odbiór danej książki bardzo zależy od nas samych, od naszego nastroju w danej chwili. Jak na tę chwilę, to książka była dla mnie zbyt ciężka.

BagatElka | 2013-11-19

Czytałam tę książkę już dawno temu ale nadal mam wynotowane z niej fragmenty w moim tajnym zeszycie.
Piękna opowieść,którą razem ze mną czytały i przeżywały wszystkie koleżanki z pracy.

jatymyoni | 2015-01-09
Przeczytana: styczeń 2015

Autorka ukazuje mało znane Indie, prowincje i zamieszkującą ją klasę średnią i biedaków. Opis przyrody, krajobrazów, życia w tej wiosce jest wspaniały, prawie czuje się zapachy. Pokazuje społeczeństwo hindusów zafascynowanych Anglią, Ameryka i pragnących naśladować tamto życie. Jak się zakochać to w Angielce lub Irlandczyku. Jednak ci ludzie są głęboko wrośnięci mentalnie w hinduizm. Powstaje pewnego rodzaju paranoja, chrześcijanie i marksiści, którzy powinni głosić równość i braterstwo, przestrzegają bardzo ściśle podziału na kasty. Kobieta, jeżeli nie jest Angielką jest istotą gorszą i nie ma żadnych praw. Jedną z bohaterek jest kobieta, która pragnie się wyrwać z tej paranoi. Widzimy to wszystko oczami dzieci, które nie potrafią pojąć tych wszystkich niuansów. Czują się zagubione i nieszczęśliwe, tak jak cała reszta. To wszystko doprowadza do tragedii, której nie wiadomo, kto jest winny. Ciekawe spojrzenie na rodzinę i na człowieka zagubionego i poszukującego. Widzimy jak jedno...

Marcica | 2010-09-14
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Genialna, pięknie napisana, jedyna w swoim rodzaju, jedna z najlepszych, jakie miałam w ręku.
Inaczej ją zinterpretowałam niedawno, jako 26- letnia żona i matka, inaczej, kiedy czytałam ją w liceum.
Książka, która powinna być obowiążkową lektura każdego człowieka.

Arundhati Roy wyda nową powieść po 20 latach

Arundhati Roy, autorka m.in. książki „Bóg rzeczy małych” wyda kolejną swoją powieść po 20 latach przerwy. "The Ministry of Utmost Happiness" - bo taki tytuł ma nosić nowa książka ukaże się w wersji angielskiej w czerwcu 2017 roku.