Mężczyzna o twarzy mordercy

Wydawnictwo: Czarne
Tappajan näköinen mies
literatura fińska
Dorota_1988

W pierwszej z serii książek o Viktorze Kärppie – w „Mężczyźnie o twarzy mordercy” – dobrze płatne zlecenie, jakie otrzymuje bohater, całkowicie rozbija jego uładzone życie i nagle nic już nie jest takie, jak kiedyś. Wbrew własnej woli Kärppa wplątany zostaje w międzynarodowy narkobiznes… „Mężczyzna o twarzy mordercy” uplasował się w czołówce najbardziej prestiżowego niemieckiego konkursu na...

„Mężczyzna o twarzy mordercy” uplasował się w czołówce najbardziej prestiżowego niemieckiego konkursu na powieść kryminalną, Deutscher Krimi Preis, zdobywając trzecie miejsce. Zdaniem jury powieść Rönki pokazuje, że „fińska proza kryminalna nie jest tak posępna, jak w pozostałych krajach nordyckich – ma w sobie weselsze, karelskie nuty”. Jurorzy dostrzegli również polityczną świeżość powieści, której akcja rozgrywa się w Helsinkach, Tallinie i w Rosji; do tej pory beletrystyka nie zajęła się jeszcze powiązaniami przestępczymi łączącymi Finlandię z Rosją i krajami bałtyckimi.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

kajkosz | 2014-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2014

Nie jestem fanką kryminałów, ale ten przeczytałam z przyjemnością. Bardzo podoba mi się przedstawienie sytuacji mieszkańców Karelii oraz tło, opisujące gangsterskie związki między Finlandią, Rosją i Estonią.
Główny bohater to prawdziwy człowiek, z krwi i kości: ani porządny idealista, ani czarny charakter. Viktor Kärppä twardo stąpa po ziemi, ale spogląda sentymentalnie w czasy Związku Radzieckiego; ma swoje lęki, ale nie przeraża go ciągłe stykanie się z mafią i policją. I, jak każdemu czytelnikowi, nie zawsze mu się wszystko udaje, a czasem nawet wpada w poważne kłopoty.
Również postaci drugoplanowe nie zostały przez autora potraktowane zdawkowo, każda z nich jest wykreowana z dbałością o szczegóły, ale nie na tyle wyczerpująco, by zmęczyć czytelnika i odciągnąć jego uwagę od akcji.
Sama akcja toczy się wartko i bez zbędnych dłużyzn, główny bohater jest rzucany w różne zakątki Finlandii, Rosji i Estonii, a autor pomaga w orientacji nie unikając nazw ulic i dzielnic (nie...

Cyfranek | 2014-03-23
Przeczytana: 23 marca 2014

Nie do końca wiem, czy bohater jest radzieckim Finem, agentem KGB, fińskim Rosjaninem, żołnierzem specnazu, prywatnym detektywem, szeregowym gangsterem, pomagierem radzieckich/rosyjskich/estońskich gangsterów, współpracownikiem fińskiej policji, samotnym rycerzem walczącym o umiarkowane dobro.... Ale chyba ani autor ani bohater też nie ma w tej sprawie jasnego stanowiska. W sumie się trochę pogubiłem w dość prostej historii na pograniczu Rosji i Finlandii (choć miejscem akcji są głównie Helsinki).
Do poczytania przez zwolenników kryminałów, sensacji i historii "zabili go i ucik", ale szału nie ma.

Nocny | 2012-06-14

Bardzo szybko przeczytałem tę książkę. Podczas czytania odniosłem wrażenie, że jej klimat idealnie wpasowuje się w miejsce akcji. Fabuła chłodna i wyważona - a tak właśnie kojarzy mi się Finlandia. Warto po nią sięgnać, między innymi dla zaskakującego zakończenia.

Szymon | 2016-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Tak, jak napisał ktoś we wcześniejszym komentarzu - książka jest po prostu nijaka. Bohaterowie nie wzbudzają żadnych emocji, akcja poprowadzona bardzo chaotycznie (miałem wrażenie, że autor miał dużo pomysłów na ciekawe wątki, ale nie mógł ich zakończyć. Bardzo dobry pomysł na fabułę (stosunki fińsko - rosyjsko - bałtyckie), ale rezultat taki sobie, zwłaszcza że skandynawska szkoła kryminału stawia poprzeczkę wysoko.
Tym niemniej - da się przeczytać, zwłaszcza dla fanów gatunku.

Zyrafu | 2014-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Pierwsze poważniejsze rozczarowanie serią "ze Strachem" wydawnictwa Czarne. Książeczka jest króciutka i krótko również zostaje w pamięci.
Co jest nie tak? Właściwie trudno określić - bohater jest ok: Viktor to sympatyczny Fin rosyjskiego pochodzenia. Funkcjonuje trochę na granicy prawa, ale stara się nie wdepnąć w poważne sprawy jak morderstwa, narkotyki itp.
Sam kadr powieści też jest dość ciekawy - styk Finlandii, współczesnej Rosji i Estonii.
Ale historia... jest jak flaki z olejem. Tajemnicze zniknięcie młodej Estonki ani nie zaciekawia, ani nie ekscytuje. Viktor porusza się jak dziecko we mgle - tu gdzieś pojedzie, tu z kimś pogada (niektóre dialogi są naprawdę zabawne), ale brak jakiegokolwiek napięcia, rozwoju akcji, kulminacji.
Mały plusik za dość zaskakujący finał, ale koniec końców w pamięci zostaje miałka opowieść, kupa nielogiczności i, powiedzmy, ciekawy, egzotyczny koloryt.
Trochę za mało, by książkę uznać za odkrywczą i dużo za mało, by chciało się natychmiast...

VVisienna | 2011-05-25
Przeczytana: 25 maja 2011

Sięgając po książkę Matti'ego Ronka chciałam dowiedzieć się czegoś o trzech państwach powiązanyh politycznie ze sobą - Estonii, Rosji i Finlandii. Po cichu liczyłam na dobry kryminał, głośno - na lekcję historii. Rozczarowałam się na obydwu płaszczyznach.
Szczegóły niezadowolenia: akcja się snuje i ciągnie przez 85% książki, bohaterów nie da się polubić, znielubić, nie wzbudzają żadnych emocji w czytelniku, przeszkadzały mi przypisy - moim zdaniem zbędne.

Jode | 2017-03-17
Przeczytana: 2015 rok