Porwania w celu wymuszenia okupu. Studium kryminalistyczne

Wydawnictwo: Prometeusz
978-83-915222-8-8
prometeusz

Dogłębne studium zjawiska porwań dla okupu, w którym po teoretycznym i prawnokarnym wprowadzeniu w tytułową problematykę, autor opisuje badania własne, przeprowadzone na aktach 53 spraw z art. 252 K.k. Ten element niniejszej książki jest niezwykle wartościowy, bowiem badań takich – nawet w literaturze światowej – szukać ze świecą. Dodatkowo, analizie towarzyszą opisy 73 przykładów...

Ten element niniejszej książki jest niezwykle wartościowy, bowiem badań takich – nawet w literaturze światowej – szukać ze świecą. Dodatkowo, analizie towarzyszą opisy 73 przykładów ilustrujących proceduralną stronę zagadnienia.

Wszystko to natomiast, opisane jest językiem profesjonalnym, a jednocześnie przystępnym dla każdego czytelnika. Książkę dr Alfreda Staszaka należy zdecydowanie polecić każdej osobie zainteresowanej kryminologią i kryminalistyką, a także studentom prawa, resocjalizacji, psychologii sądowej i wielu innych kierunków, osobom uczącym się i wykonywującym profile psychologiczne sprawców różnych przestępstw (wyniki badań autora stanowią bardzo ważny element, który będzie pomocny w profilowaniu sprawców porwań).

Z oczywistych względów, cenne wskazówki znajdą w książce policjanci i prokuratorzy prowadzący sprawy o porwania, czy sędziowie w tych sprawach orzekający.

Obok książki nie mogą przejść obojętnie również sami pokrzywdzeni przestępstwem porwania dla okupu. Autor bowiem poświęca wiele uwagi analizie całego zdarzenia, począwszy od planowania przestępstwa przez sprawców
i czynnikach je poprzedzających, poprzez sygnały ostrzegawcze, które mogą być zauważone przez potencjalne ofiary, a skończywszy na skutkach psychicznych, jakie dotykają osoby uprowadzone i ich bliskich.

Jarosław Stukan

Alfred Staszak jest absolwentem pedagogiki, filozofii i prawa. Jest czynnym zawodowo prawnikiem, zajmuje się prawem karnym. W 2009 roku, na Wydziale Prawa UAM w Poznaniu, obronił rozprawę doktorską, której treść i tytuł stanowi niniejsza książka.

Slawcio92 | 2013-12-11
Triplee | 2016-06-19