Płacidła w Europie Środkowej i Wschodniej w średniowieczu

Wydawnictwo: Neriton
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
biznes, finanse

Książka poświęcona jest niemonetarnym i niekruszcowym formom pieniądza na Rusi, Powołżu, Wielkich Morawach, Połabiu, w krajach nadbałtyckich i Polsce od końca VIII do XV w.: skórkom drobnych zwierząt futerkowych, rodzajom sztabek żelaznych i kawałkom tkanin. Autor wskazuje na rozwój handlu dalekosiężnego w VIII-XI w. jako na główny czynnik wchodzenia do obiegu pieniężnego towarów, stosunkowo łatwo, stale i korzystnie importowanych. Analiza źródeł wskazuje na pełnienie przez płacidła tych samych funkcji gospodarczych, co pieniądz kruszcowy w gospodarce Europy średniowiecznej.

źródło opisu: Neriton

źródło okładki: Neriton

Turms | 2012-06-26
Przeczytana: 2009 rok

Jeżeli chcesz się dowiedzieć czym była kuna, nogata, dranica, grzywna kun ta książka zawiera odpowiedź. Autor szczegółowo wyjaśnia pochodzenie terminów oraz kształtowanie się jednostek płatniczych, które one oznaczały. Naprawdę warto przeczyatać.

Ewa | 2016-05-01
Grażyna | 2015-02-27