Dr Jekyll i pan Hyde i inne opowiadania

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Gazety Wyborczej - XIX wiek". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Mediasat Poland
6,98 (2049 ocen i 109 opinii) Zobacz oceny
The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde and other stories
8498191874
klasyka
Oceansoul

Inne wydania

Fascynująca opowieść szkockiego neoromantyka i autora wielu książek przygodowych o dwoistości ludzkiej natury. Ceniony londyński lekarz Henry Jekyll uważa, że każdy nosi w sobie dwa przeciwstawne charaktery: jawną prawość i dobroć oraz skrywane zło, agresję i dążenie do destrukcji. Prowadzi doświadczenia chemiczne, które mają na celu wynalezienie eliksiru, radykalnie zmieniającego osobowość. Pod osłoną nocy doktor Jekyll zamienia się w okrutnego pana Hyde'a, który jest ucieleśnieniem zła. Jekyll, nie mogąc się pogodzić z czynami dokonywanym przez siebie pod postacią Hyde'a, popełnia samobójstwo. Powieść Stevensona uznawana jest za portret psychopatologicznej podwójnej osobowości. Doktor Jekyll i pan Hyde szybko odniósł ogromny sukces i stał się jednym z bestsellerów R.L. Stevensona. Pierwsze adaptacje sceniczne książki pojawiły się rok po jej publikacji, a nowela stała się kanwą wielu filmów.

źródło okładki: fotografia własna

Pinkiman | 2016-06-24
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 czerwca 2016

Jeden z bardzo często powtarzanych we współczesnej kulturze motywów zachęcił mnie do zapoznania się z pierwowzorem. Doktor Henry Jeckyll i Pan Edward Hyde - duet, który miał za zadanie pokazać dwoistość charakteru każdego człowieka. Wkradają się do tej powieści elementy fantastyczno-naukowe, co nie każdemu może się spodobać, ale pozwala to rozwinąć rozprawę na temat dobra i zła. Całość jest bardzo krótka, a największą bolączką tej książki jest bardzo długie budowanie podłoża pod ostatni rozdział, w którym tytułowy doktor rozprawia się ze wspomnianymi tematami. Czyta się szybko, a treść jest bardzo interesująca i wywołująca rozmyślenia związane z poruszanymi zagadnieniami. Warto przeczytać :)

vampireheart | 2015-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2015

"Doktor Jekyll i pan Hyde"... Tytuł znany niemal wszystkim, chociaż ludzie tak naprawdę nie wiedzą, o co w tym wszystkim chodzi. Słysząc go, mówią "tak, coś było... chyba film, tak był taki film". A więc? Jak to jest z tym doktorem Jekyllem?

Nowela ta została po raz pierwszy opublikowana w 1886 roku, wychodząc spod pióra szkockiego pisarza- Roberta Louisa Stevensona. Autor od jakiegoś czasu myślał nad stworzeniem dzieła, traktującego o dwuistotności człowieczej natury. Rzekomo proces ten był tak intensywny, że pomysł przyśnił mu się. Owy sen został jednak brutalnie przerwany przez żonę autora, zaniepokojoną krzykami Stevensona. Ten z kolei zbeształ ją za przerwanie tak świetnego horroru. Ile w tym prawy? Ciężko stwierdzić. Pomysł został wynaleziony i książka powstała, a to liczy się najbardziej.

Dziełko prowadzone jest z perspektywy pana Uttorsena. Ten ceniony prawnik od lat żyje w zamkniętym, acz życzliwym kręgu towarzyskim. Podczas spaceru z jednym ze swoich przyjaciół- panem...

SeVIIen Sins | 2016-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2016

Psychopatologiczna podwójna osobowość – posiadanie dwóch przeciwstawnych charakterów, dobrego i złego. Wizja która opętała doktora Jekylla do tego stopnia, że zaczął urealniać, aż popadł w obłęd, mimo starań jego przyjaciół.

Doktor Jekyll i pan Hyde został wydany pod koniec XIX wieku i już wtedy odniósł spory sukces komercyjny. Koniec tego wieku jest okresem rozkwitu nauki, a dzieło Pana Stevensona jest jego krytyką i zwraca uwagę na konsekwencje jakie ta wiedza ze sobą niesie -patrząc przez pryzmat tragedii XX wieku, takich jak Wojny Światowe wiemy, że spora część tych obaw się sprawdziła .
Warsztat autora nie każdemu przypadnie do gustu, chociaż ja nie oczekiwałem fajerwerków od powieści sprzed po nad stu lat. Długie, kilku stronne opisy, szczątkowe dialogi i drętwe, wymanierowane postacie też mają swój urok. Charakterystyka psychozy Jekylla i rozwój jego alter ego jest wisienką na torcie. Podręcznikowy przykład dysocjacji osobowości opisany lepiej, niż w co niektórych...

Degamisz | 2016-03-11
Przeczytana: 11 marca 2016

Z jednej strony jest to nowela o rozdwojeniu osobowości, z drugiej natomiast uznałbym ją za uniwersalną opowieść o tym, że w każdym człowieku drzemie jakaś tam cząstka czegoś złego. Bardzo dobra opowieść, do cna wyeksploatowana w późniejszych latach zarówno przez literaturę czy kino do tego stopnia, że temat już chyba wyczerpano.

Polecam. Autor w tej króciutkiej, ale za to jakże treściwej książeczce wysuwa na pierwszy plan problemy moralności oraz walki dobra ze złem w naturze ludzkiej. Teraz, w obecnych czasach, zapewne nie ma już takiego wydźwięku jak w latach w których powstała, ale potrafię sobie wyobrazić dreszczyk grozy jaki mogła wzbudzić, chociażby poprzez sugestywne opisy wyglądu i zachowania pana Hyde’a.

Świetna historia, która nawiasem mówiąc znowu ukazała mi to, że ilość nie znaczy jakość, czasem da radę króciutko ale jakże celnie, bogato w treść i na temat.

oliwa | 2013-08-28

Podobno ludzie epoki wiktoriańskiej „nie traktowali stron dodatnich i ujemnych jako aspektów tej samej całości”. Tak przynajmniej twierdzi John Fowles w „Kochanicy Francuza” i trudno mu nie wierzyć, kiedy się zna historię doktora Jekylla i pana Hyde'a.
Historia dra Jekylla i pana Hyda jest prosta. Oto doktor Jekyll sporządza miksturę, która zmienia go, statecznego obywatela, w odrażającego złoczyńcę. Doktor Jekyll nie dokonuje tego z pobudek naukowych, ale psychologicznych:
„przyjemności życia musiałem kosztować w ukryciu. A kiedym osiągnął wiek, w którym przychodzi czas na refleksję (...) stwierdziłem, że dwulicowość stała się cechą głęboko już we mnie zakorzenioną”.
Jekyll doskonale zdaje sobie sprawę ze swej dwoistości. Postanawia precyzyjnie rozdzielić obydwie swe natury, żeby dać wolność i złu, i dobru. I rzeczywiście mu się to udaje, chociaż niezupełnie tak, jak to sobie wymyślił:
„Tak więc miałem obecnie dwie osobowości i dwie postaci zewnętrzne: jedna była bez reszty...

CicheBaBum | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

Mroczna atmosfera w wyrafinowanym stylu. Polecam chcącym przeżyć lekki dreszczyk emocji jakie budzi pociąg do upiora w nas samych i wdzięczność za szlachetność wielkiego darczyńcy i przyjaciela jakim sami wobec siebie się stajemy. Wybornie mi się słuchało!

Dominik | 2014-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Dopóki nie zdobyłem swojego egzemplarza byłem przekonany, że historia stworzona przez Roberta Louisa Stevensona to standardowych rozmiarów powieść. Spore było moje zdziwienie, gdy to czego poszukiwałem okazało się mniej więcej 60 stronicowym zeszycikiem. Niewielka ilość stron nie przeszkodziła jednak autorowi w zmieszczeniu ciekawej treści.

Opowieść zaczyna się niepozornie zwyczajnym spacerem dwójki raczej małomównych kuzynów. Jeden z nich widząc pewne znane sobie drzwi, postanawia opowiedzieć osobliwą historię która go spotkała. W ten sposób poznajemy pana Hyde'a, który wydaje się niepozorny, w jakiś trudny do określenia sposób kaleki, a jednocześnie budzi u wszystkich wstręt przechodzący w nienawiść. Dalsza część historii jest opowiedziana z punktu widzenia pana Uttersona, a samo rozwiązanie intrygi pojawia się w listach jego przyjaciół.

Cała historia jest krótka, wciągająca a jej język pomimo upływu czasu jest przystępny (chociaż może to zasługa tłumaczenia) co powoduje, że...

Aesir | 2011-11-17
Przeczytana: 15 listopada 2011

Niczym pogodny błękit nieboskłonu przechodzi niepostrzeżenie w nieprzeniknioną czerń kosmicznej przestrzeni, człowiek dobry i zrównoważony, pod wpływem interferencji różnych egzogennych czynników systemowych, sytuacyjnych oraz przeżyć wewnętrznych, ulega przemianie w opętanego przez Tanatosa potwora, którego jedyny cel stanowi bezmyślna, hektyczna destrukcja. Oto niepokojąca idea, na której ukonstytuowane zostało największe oeuvre Roberta Louisa Stevensona.
"Doktor Jekyll i pan Hyde", stanowi przede wszystkim portret ambiwalentnej natury istoty ludzkiej, który szkocki neoromantyk kreślił wielokrotnie w swoich powieściach, czyniąc głównym tematem własnej twórczości. Egzystencja człowieka polega na nieprzerwanym i dramatycznym, immanentnym konflikcie antynomii - spolaryzowanych predylekcji oraz kontradykcyjnych motywów, oparte na których modus procedendi wiedzie zarówno do grzechu i krzywdy, jak też ku sprawiedliwości oraz ekspiacji.
Rdzeń filozoficznego konstruktu, który stanowi...

Miłka | 2015-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2015

Nie dziwi mnie, że to krótkie opowiadanie o doktorze Jekyllu i panu Hyde stało się klasyką. Bardziej dziwię się sobie, że wcześniej do niego nie zajrzałam :).

Ta krótka powiastka, która idealnie pasuje na szkolną lekturę, a jednocześnie może służyć za pomoc w interpretacji niektórych ksiąg biblijnych, potwierdza to, co większość z nas doskonale wie o podwójnej naturze człowieka. Stevenson ubrał tę odwieczną prawdę w swego rodzaju fikcję, w ramach której widzimy, jak „czarodziejska mikstura” może dokonać przemiany człowieka. Autor w sposób bardzo symboliczny ukazał, jak łatwo może nad człowiekiem zwyciężyć ciekawość i słabość. To właśnie te cechy są w prawdziwym życiu „miksturą”. Stevenson pokazał też, jak łatwo można zatracić się i nie dostrzec granicy pomiędzy czynieniem dobra lub chociażby przyzwoitym życiem, a wejściem w strefy zła i co gorsza, polubieniem tego zła. Wspomniałam o biblijnych księgach, bo czyż tym samym nie jest sięgnięcie po „zakazany owoc”? Ta słabość tak...

violabu Toczytam | 2016-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2016

"Doktor Jekyll i pan Hyde" byłby niezwykle intrygującym opowiadaniem, gdyby nie fakt, iż sekret łączący obu tytułowych panów jest powszechnie znany.
Tymczasem w książce tajemnica wzmaga się w miarę przewracanych kartek, dotatkowo w otoczeniu mgły w zakątkach XIX-wiecznego Londynu, co wzmaga grozę opowieści.
Robert Louis Stevenson mistrzowsko pokazuje świat, w którym honor i dobre imię nieskalane jakimkolwiek nagannym zachowaniem są podstawą funcjonowania w społeczeństwie. Dowodzi, jak wpojone rygorystyczne moralne i społeczne zasady oraz jednocześnie mocno tłumione intensywne emocje negatywnie wpływają na psychikę ludzką.
Pamiętajmy o tym!

Polecam.

10 najstraszniejszych książek na Halloween

Według dawnych wierzeń, wywodzących się z tradycji celtyckich, w wigilię Wszystkich Świętych zmarli pod postacią duchów nawiedzają świat żywych. 31 października to świetna okazja, żeby sięgnąć po coś tematycznie wpasowującego się w elektryzującą aurę zachodnich tradycji.

Ekspresowe książki

Stworzenie wciągającej fabuły może być procesem czasochłonnym, co świetnie widać na przykładzie twórczości George’a R.R. Martina. Zdarzają się jednak pisarze, również na polskim rynku wydawniczym, którzy w ciągu roku wydają nawet kilka książek. Nie ma zasady określającej ile należy poświęcić czasu, żeby książka ostatecznie stała się wartościową dla czytelników. Oto pięć znanych książek, których napisanie zajęło, uwaga!, mniej niż miesiąc.