Portret damy

Okładka książki Portret damy Henry James
Okładka książki Portret damy
Henry James Wydawnictwo: Mediasat Poland Ekranizacje: Portret damy (1997) Seria: Biblioteka Gazety Wyborczej: XIX wiek klasyka
klasyka
Inne

HENRY JAMES „PORTRET DAMY” ⭐️
Tłum. Maria Skibniewska
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ŚWIAT KSIĄŻKI
XIX wiek. Młoda Amerykanka po śmierci bliskich postanawia udać się do Europy. W towarzystwie ciotki spędza czas i zachwyca wszystkich zarówno urodą, jak i inteligencją. Isabel Archer postanowiła być bowiem wzorem prawdziwej damy. Niestety małżeństwo, w które zostaje uwikłana, okazuje się kompletną katastrofą. I choć Isabel postanawia zachować wszelkie zasady odpowiedniego zachowania, jej serce rwie się do innego mężczyzny.
Majętna, młoda, oczytana, inteligentna, piękna kobieta z feministycznym zacięciem wpada w sidła mężczyzn, którzy odbierają jej wolność i ograniczają ją społecznie. I to wszystko za jej przyzwoleniem. Historia osadzona w XIX wieku, świetnie opisująca codzienne życie arystokracji. Rozterki głównej bohaterki udzielają się czytelnikowi, emocji nie brakuje.

CD opinii

HENRY JAMES „PORTRET DAMY” ⭐️
Tłum. Maria Skibniewska
KSIĄŻKA PRZEKAZANA PRZEZ WYD. ŚWIAT KSIĄŻKI

Wyborny mistrz amerykańskiej prozy – Henry James ze swoją najlepszą powieścią, bez dwóch zdań.

Portret damy, portret kobiety drugiej połowy XIX wieku. Majętnej i młodej, zabezpieczonej i niezależnej. Kobiety, która wpada w sidła mężczyzny, który chce zdusić jej wolność. Henry James niczym największy feminista swoich czasów, czujny obserwator ludzkich relacji po obu stronach oceanu, kreuje bohaterkę, która popełnia fatalną decyzję. Inteligentną, oczytaną, pełną życia, która z podmiotu przekształca się w przedmiot, akcesorium swojego wyrafinowanego męża. I świadoma jest konsekwencji swoich wyborów. Ba, ona celowo godzi się na swój los, by wypełnić społeczną rolę. Cała ta powieść zresztą bada paradoks wolności i ograniczeń społecznych. Jakie to jest mocne! I wciąż w jakiś sposób aktualne, a minęło przecież ponad sto lat!

Henry James – taki celny, taki elegancki, nie potrafi oprzeć się, by dorzucić przejmujący komentarz społeczny. Dżentelmen amerykańskiej prozy, który z biegiem lat odrzucił Stany Zjednoczone na rzecz swoich europejskich korzeni. Obserwator natury ludzkiej, który nigdy się nie ożenił, a jego dziećmi stało się ponad sto książek, które napisał. Jego „Portret damy” to dzieło wybitne i nieśmiertelne, jak tylko klasyka potrafi być nieśmiertelna. Kolejna powieść spod jego pióra (przypominam „W kleszczach lęku”),która nadal jest szeroko analizowana i dyskutowana. To jedna z pierwszych powieści psychologicznych, w której czuć już ducha nadchodzącego modernizmu – tego ducha dobrze oddaje zresztą ekranizacja. Powieść, która okazała się też punktem zwrotnym w karierze Jamesa, dzisiaj uznana za najlepszą w obszernej twórczości pisarza. I nie ma w tym żadnej przesady.

Genialnie napisana książka! Gorąco polecam film z 1996 roku

Genialnie napisana książka! Gorąco polecam film z 1996 roku

Początek był trochę nudny, ale jak już się akcja zazębiła, to nie szło się oderwać od lektury.
Książka posiada rozbudowane opisy życia wewnętrznego bohaterów, które wprowadzały dużo kolorytu do książki.
Bardzo ciekawie książka oddaje codzienne życie arystokracji w XIX wieku i opisuje zwyczaje panujące w tej grupie społecznej. Po lekturze tej książki cieszę się, że żyjemy w XXI wieku.
Książka posiada otwarte zakończenie, co spowodowało u mnie rozterkę: A co będzie dalej, jak potoczą się losy głównej bohaterki?
Podsumowując - jest to bardzo ciekawa lektura, która ma swój wyjątkowy styl nadany przez autora. Gorąco polecam :)

Nieco za dużo teoretycznych rozważań o tak ważnych dla bohaterów ideach i wartościach, a brak przełożenia tego na realną fabułę. Henrietta i Ralph niezawodni.

Czytało mi się genialnie. Aż trudno uwierzyć, że została napisana ok. 150 lat temu! Wciągnęłam się niesamowicie, jak w najlepszy thriller!

Zadziwiająco piękna i mądra książka. Szczera, smutna, ale też bardzo poruszająca. Serdecznie polecam

Brak oceny.

Nie wciągnęła mnie powieść, co nie znaczy, że źle ją oceniam.
Jednakże miałem ostatnio mniej czasu i chęci do lektury, więc czytałem w najgorszy sposób: przez długi okres, co dzień po trochu lub ogóle, bez większego zainteresowania. Może gdybym w innych okolicznościach ją czytał i powieść byłaby ciekawsza to odbiór byłby lepszy, a tak tylko zapamiętałem z książki rozterki za kogo dama ma wyjść za mąż....

Brak oceny.

Nie wciągnęła mnie powieść, co nie znaczy, że źle ją oceniam.

Książka wciągnęła mnie mniej więcej do połowy, czytałam z zaciekawieniem...natomiast później zaczęła męczyć i nudzić coraz bardziej. Monotonna fabuła, irytująca główna bohaterka a wręcz niezrozumiałe jej zachowania i sposób myślenia. Irytujący jeszcze bardziej Pan mąż. Ledwo dotrwałam do końca. Ogólnie nie wpłynęła na mnie pozytywnie, raczej smutna to opowieść. Dlatego bez żalu sprzedam ją, bo nie wniosła żadnych szczególnych wartości.

Lata siedemdziesiąte XIX wieku. Isabel Archer, młoda Amerykanka po śmierci ojca wyjeżdża wraz ze swoją ciotką do Anglii. Tam poznaje swojego wuja i kuzyna Ralpha. Umierający wuj pod wpływem Ralpha zapisuje Isabel w testamencie olbrzymią sumę pieniędzy. Isabel podróżuje po Europie. We Florencji poznaje Gilberta Osmonda, wdowca wychowującego nastoletnią córkę Pansy. Isabel poślubia Gilberta. Po ślubie okazuje się, że jej mąż jest egocentrykiem i narcyzem. Z upodobaniem znęca się psychicznie nad żoną i córką. Isabel z młodej i radosnej kobiety staje się zimna, oschła i nieprzystępna. Cierpi na silny syndrom sztokholmski. Gdy miała szansę odejść od męża nie wykorzystała jej. Nie rozumiem, dlaczego poślubiła Gilberta? Od początku był antypatyczny. Pozował na filozofa i wygłaszał sofizmaty. Zanim Isabel stała się bogata odrzuciła oświadczyny dwóch mężczyzn, bogatych i szczerze w niej zakochanych. Isabel za sprawą swojej przyjaciółki madame Merle została wmanewrowana w intrygę, w wyniku której poślubiła Gilberta. O czym dowiedziała się po latach. Madame Merle była wieloletnią kochanką Gilberta. Nie pobrali się, bo oboje nie mieli pieniędzy. Madame Merle to kobieta przebiegła i intrygantka. Swój prawdziwy charakter skrywa pod maską dobrych manier i uroku osobistego. Jest podziwiana i przyjmowana na salonach, ma wielu wpływowych przyjaciół. Przeciwieństwem Isabel jest Pansy- córka Gilberta. Wychowała się w klasztorze. Jest całkowicie posłuszna ojcu i boi mu się przeciwstawić, nawet w sytuacji gdy chodzi o jej szczęście. Zaprzyjaźnia się z Isabel. Książka pokazuje smutny los kobiet w XIX wieku. Isabel płaci wysoką cenę za swoją szczerość i naiwność. Nie rozumiem dlaczego Isabel nie mogła rozwieść się z Gilbertem i na nowo ułożyć sobie życie? W XIX wieku rozwód nie był prostą sprawą, ale prędzej czy później Isabel uzyskałaby rozwód. Powieść ma formę biografii. Narrator jest trzecioosobowy, ale zna wszystkie emocje i uczucia głównej bohaterki. Często pisze o niej "nasza bohaterka". Odejmuje jedną gwiazdkę za zbyt długie i nużące opisy.

• Klasyka
  • Literatura amerykańska