Zelda i Scott Fitzgeraldowie: Niekiedy szaleństwo bywa mądrością

Tłumaczenie: Wacław Sadkowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biografie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Twój Styl
Sometimes madness is wisdom
biografia, wspomnienia
hunter

Pojawili się na amerykańskiej agorze towarzysko-artystycznej jako najszczęśliwsza para małżeńska tej epoki - otrząsającej się z traumatycznych wspomnień pierwszej wojny światowej, zatapiającej w jazzowym roztańczeniu, szukającej "uniesień" w alkoholu. Urodziwi, utalentowani oboje, w różnym stopniu i na różne sposoby (on uznany zaraz po debiucie za jednego z najbardziej utalentowanych prozaików amerykańskich, ona prezentowała obiecujący talent baletowy, a także malarski i pisarski), stali się prawdziwymi ulubieńcami Ameryki.

Sławka | 2011-08-12

Bardzo dobra książka, szczególnie kiedy opisuje do czego Państwo F. byli zdolni się posunąć aby zaskoczyć towarzystwo.
Szkoda tylko, że szaleństwo Zeldy było wynikiem choroby a nie tylko fantazji i temperamentu.
To jednak musiała być miłość..........

olafina | 2014-10-04
Przeczytana: 02 października 2014

Nie potrafiłam sobie odmówić przeczytania kolejnej książki o Zeldzie.
Bardzo obszerna, chwilami męczyła szczegółami z życia osób towarzyszących tej słynnej parze. Gdybym miała porównywać zdecydowanie bardziej wciągnęła mnie "Zelda" pani Milford. Tak czy inaczej moja fascynacja tą parą nadal trwa.

Shani | 2015-09-22
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2015

Czasami tak jest, że do biografii autorów, których cenisz za kunszt literacki, lepiej się nie zbliżać. Można się niemile zdziwić. Oczywiście trzeba oddzielić twórcę od tworzywa, ale mimo wszystko… No i jeszcze sprawa pięknych mitów. Osobiście gdzieś tam z tyłu głowy zawsze miałam utrwalony obraz tej wielkiej miłości Fitzgeraldów. A tymczasem okazuje się, że ta miłość graniczyła z obsesją i niezdrową współzależnością, a nawet jeśli była wielka, to z pewnością nie wieczna. A sami bohaterowie…

Villemo-Ice | 2013-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

Autorka w dużym stopniu skupia się na opisaniu życia Zeldy niż Scotta. Jest to biografia kobiety walczącej o swoją tożsamość, a jednocześnie tracącej ją na rzecz swojego męża (to wewnętrzne rozdarcie doprowadza ją do zaburzeń psychicznych). Obydwoje kochali się jak i zwalczali. Scott trafnie zinterpretował ich małżeństwo: "nigdy już nie będzie tylko nas dwojga - odtąd będzie nas troje [ty, ja i my]". Książka oddaje ducha 20-lecia międzywojennego, jakie panowało w Ameryce i Europie; czytając ma się wrażenie przebywania w epoce Jazzu, którą Fitzgeraldowie współtworzyli.

25ben | 2016-08-27
Weronika | 2016-08-24