Lewis Carroll: po obu stronach lustra

Tłumaczenie: Maja Kittel
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biografie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Twój Styl
Lewis Carroll. A Portrait with Background
978-83-7163-476-5
hunter

Pruderyjny, ostrożny i nieśmiały. Przeciwnik wiwisekcji, myślistwa i wszelkich form przemocy, z lubością epatował swoich czytelników okrutnym poczuciem humoru. Bywał w najbardziej szemranych zakątkach wiktoriańskiego Londynu, a swoją biblioteczkę uzupełniał książkami poświęconymi prostytucji i krymianlnemu półświatkowi. Natrętnie namawiał dziewczynki, by pozowału mu jako "małe golaski", choć każdą próbę przełamania ich oporu nazwałby "zbrodnią przed Bogiem". W ciągu czterdziestu lat po tym, jak umarł, jego utwory wywędrowały z pokojów dziecinnych, by zająć miejsce obok dzieł Swifta, markiza de Sade’a, Freuda i surrealistów. Wielebny Charles Lutwidge Dodgson, znany swoim czytelnikom jako Lewis Carroll.

| 2013-08-13
Przeczytana: czerwiec 2013

Wzorcowa biografia. Carroll został tutaj ukazany nie tylko jako autor książek dla dzieci czy fotograf, ale także jako duchowny oraz matematyk. Sporo miejsca poświęcono duchowości Carrolla - uważam to za wielki plus tej biografii, ponieważ w ten sposób Thomas przedstawia autora "Alicji" w innym, mniej znanym świetle. Książka jest nie tylko kompendium wiedzy na temat Lewisa Carrolla, ale także kopalnią wiadomości na temat XIX - wiecznego anglikańskiego duchowieństwa oraz oksfordzkiego środowiska uniwersyteckiego. Dlatego też książkę tą mogę polecić nie tylko fanom Carrolla, ale także osobom zainteresowanym wiktoriańską Anglią, życiem społecznym tamtej epoki czy jej historią. Napisana świetnym językiem, nie nuży, jedna z najlepszych biografii jakie było mi dane czytać.

Tak naprawdę przed lekturą tej książki nigdy wcześniej nie czytałem żadnych utworów Carrolla - ta książka pozwoliła mi je odkryć.

Gorąco polecam!

Dodgson | 2016-01-05