Kursk. Największa bitwa pancerna w dziejach świata

Tłumaczenie: Małgorzata Leczycka
Wydawnictwo: Bellona
Kursk : the greatest tank battle
978-83-11-11927-7
wojna, Kursk, wojska pancerne, czołgi, bitwa
historia
A--

Hitler w lecie 1943 roku po nieudanych starciach pod Stalingradem, na Kaukazie i blokadzie Leningradu zdecydował się na wielką ofensywę, tzw. operację "Zitadelle" (Cytadela). Celem jej miało być odcięcie znajdujących się na łuku frontu pomiędzy Orłem a Biełgorodem pod Kurskiem sił sowieckich. które według Hitlera miały być "ostatnimi" rezerwami sowieckimi. Stratedzy wojskowi uważali, że konieczne jest wygranie poważniejszej bitwy na froncie wschodnim. Biorąc pod uwagę konfigurację linii frontu, miejscem zwycięskiej walki miał być Kursk. Następnie Niemcy mieli przekroczyć górny bieg Donu i odzyskać linię Wołgi albo zagrozić Moskwie z kierunku południowego.

źródło opisu: merlin.pl

źródło okładki: merlin.pl

Ksawery Szaniawski | 2012-08-30
Przeczytana: sierpień 2012

Na przestrzeni setek kilometrów starło się ze sobą wiele armii liczących miliony żołnierzy i tysiące czołgów, dział, samolotów. Pozostając z sobą w pancernym uścisku.
Zacięte, wyniszczające walki trwały wiele dni w których obie strony ponosiły ogromne straty w ludziach i sprzęcie. Kulminacyjnym punktem zmagań tej operacji była bitwa pod Prochorowką, gdzie ponad tysiąc czołgów walczyło na niewielkiej przestrzeni strzelając do siebie z małej odległości.
W początkowej fazie zmagań na łuku kurskim, Niemcy odnosili taktyczne zwycięstwa, okupione ogromnymi stratami, jednak w ostatecznym rozrachunku to strona sowiecka odniosła sukces strategiczny przechodząc do ofensywy.
Dokładna, szczegółowa, a jednocześnie napisana żywym językiem książka o bitwie na łuku kurskim, opatrzona jest ona wieloma ciekawymi zdjęciami. Jedynym minusem są fatalne, schematyczne, niedokładne mapki, na których nie ma nawet naniesionej skali

Radek | 2015-01-06
Przeczytana: luty 2014