Kursk. Największa bitwa pancerna w dziejach świata

Okładka książki Kursk. Największa bitwa pancerna w dziejach świata M. K. Barbier
Okładka książki Kursk. Największa bitwa pancerna w dziejach świata
M. K. Barbier Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Kursk : the greatest tank battle
Bellona
2010-12-01
2010-12-01
978-83-11-11927-7
Małgorzata Leczycka
wojna Kursk wojska pancerne czołgi bitwa

Opis jednej z najważniejszych bitew w dziejach wojskowości. Książka szczegółowo prezentuje cały skomplikowany kontekst operacji Cytadela mający na celu okrążenie i zniszczenie kilku radzickich armii ześrodkowanych na tzw wybrzuszeniu kurskim. Decyzji strategicznych nie podejmuje się łatwo, ta pozycja świetnie to pokazuje. Hitler stał przed wielkim dylematem co i kiedy zrobić. Wydaje się, że wybrał optymalne rozwiązanie opóźnienie natarcia z wykorzystaniem większych zasobów. Niewiele brakowało by tę operację wygrał. Ostatecznie tak się nie stało. Finalnie jej nie przegrał, ale nie doprowadził do przełamania co miało być synonimem zwycięstwa. Książka jest dość szczegółowa, ale nie porywająca.

Książka to szczegółowy opis operacji "Cytadela". Dowiadujemy się jego przyczyn, szczegółowego przebiegu i skutków jakie miały na front wschodni. Dodatkowo zawarte są liczne fotografie i mapy z tego okresu. Książka posiada kilka błędów językowych i co najważniejsze braku źródeł z, których autor korzystał.

Rozczarowująca

Rozczarowująca

Na przestrzeni setek kilometrów starło się ze sobą wiele armii liczących miliony żołnierzy i tysiące czołgów, dział, samolotów. Pozostając z sobą w pancernym uścisku.
Zacięte, wyniszczające walki trwały wiele dni w których obie strony ponosiły ogromne straty w ludziach i sprzęcie. Kulminacyjnym punktem zmagań tej operacji była bitwa pod Prochorowką, gdzie ponad tysiąc czołgów walczyło na niewielkiej przestrzeni strzelając do siebie z małej odległości.
W początkowej fazie zmagań na łuku kurskim, Niemcy odnosili taktyczne zwycięstwa, okupione ogromnymi stratami, jednak w ostatecznym rozrachunku to strona sowiecka odniosła sukces strategiczny przechodząc do ofensywy.
Dokładna, szczegółowa, a jednocześnie napisana żywym językiem książka o bitwie na łuku kurskim, opatrzona jest ona wieloma ciekawymi zdjęciami. Jedynym minusem są fatalne, schematyczne, niedokładne mapki, na których nie ma nawet naniesionej skali

• Eikon ena
  • 1.Aros
  • Pożyczone
  • 1
  • Historyczne

Dodaj cytat z książki Kursk. Największa bitwa pancerna w dziejach świata