Modrzejewska Shakespearestar

Seria: Portrety Kobiet
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
A--

Sto lat temu, 8 kwietnia 1909 roku, zmarła jedna z największych aktorek XIX wieku: dla Polaków Helena Modrzejewska, dla reszty Europy i Amerykanów -- Madame Modjeska. Dobrze znamy jej barwne życie, ale wciąż niewiele wiemy o jej sztuce aktorskiej, stylu gry, a zwłaszcza o jej najwybitniejszych rolach, które sprawiły, że podziwiano ją na całym świecie. Nie wiemy też, jak reagowała publiczność...

Nie wiemy też, jak reagowała publiczność na jej występy i jak oceniali je krytycy, zwłaszcza angielscy i amerykańscy. Odpowiedzią na te pytania jest książka Andrzeja Żurowskiego, poświęcona osiemnastu rolom granym przez Modrzejewską w sztukach Szekspira, które ugruntowały jej światową sławę. Autor oddaje głos świadkom epoki -- amerykańskim, polskim oraz angielskim krytykom, artystom, pamiętnikarzom, przywołuje setki recenzji i artykułów, korespondencję widzów i przyjaciół aktorki, jej autointerpretacje oraz inne świadectwa i
dokumenty z epoki. W rezultacie powstała monografia umożliwiająca zrozumienie fenomenu sztuki aktorskiej Modrzejewskiej, ukazująca przemianę jej ról szekspirowskich oraz wyjaśniająca, dlaczego przeszły one do historii teatru, stając się kanonem dla następnych pokoleń aktorów.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

milogro | 2014-10-08

Jak zrecenzować erudytę, badacza, niekwestionowanego znawcę Szekspira? Po prostu trzeba się udać z Andrzejem Żurowskim śladami Madame Modjeskiej, by poznać, pokochać i może choć trochę zrozumieć jej wielkość...

foczka | 2015-07-16
Eldunari | 2015-04-09