Stoczek-Nowa Wieś 1831

9788311119475
bitwa, konflikt,
historyczna
hunter

Jedno z największych zwycięstw polskich podczas Powstania Listopadowego. Bitwa, która przeszła do legendy narodowej i o której śpiewano patriotyczne pieśni i piosenki.

Balcar | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Znów udało mi się trafić na bardzo konkretnego habeka. Jest to pozycja przeznaczona, dla czytelnika trochę bardziej obeznanego z powstaniem listopadowym, gdyż autor nie porusza wątków związanych z wybuchem insurekcji. Punktem wyjścia dla Tomasza Strzeżka jest porównanie kawalerii polskiej i rosyjskiej oraz omówienie planów obu stron. Dalej możemy zapoznać się z organizacją korpusu Dwernickiego i działaniami tej jednostki, którymi finalnymi aktami były bitwy pod Stoczkiem i Nową Wsią. Cieszy zwłaszcza, że autor nie skupia się tylko na jednej ze stron, lecz porównuje działania zarówno Polaków jak i Rosjan. Autorowi bardzo dobrze wyszły również opisy bitew, nie ma tam żadnego lania wody. Autor odnosi się zarówno do pamiętników, prasy jak i innych źródeł. Czasem przytrafiają się jakieś drobne błędy językowe, ale są one bardzo sporadyczne. Jest to książka, która przedstawia tylko pewien wycinek frontu, nie jest więc raczej przeznaczona dla czytelnika, który chciałby poznać całościową...

irman | 2016-10-15
slymsc | 2015-07-01