Baśnie narodów Azji Środkowej i Kazachstanu

Okładka książki Baśnie narodów Azji Środkowej i Kazachstanu Robert Babłojan, Mirlena Szumska, praca zbiorowa
Okładka książki Baśnie narodów Azji Środkowej i Kazachstanu
Robert BabłojanMirlena Szumska Wydawnictwo: Współpraca Seria: Baśnie Narodów ZSRR literatura dziecięca
literatura dziecięca
Baśnie Narodów ZSRR
Cкзки народов средней Азии и Казахстана
Współpraca
1987-01-01
1987-01-01
Waldemar Gajewski
bajka uzbecka bajka kirgijska bajka tadżycka bajka turkmeńska bajka kazachska

Cudowny powrót do czasów dzieciństwa, bo z tym kojarzą mi się baśnie zza wschodniej granicy Polski. Książka ta pokazuje bogactwo historii i kultury narodów Azji Środkowej i Kazachstanu, a to tylko pięć czy sześć opowieści. Książka jest ciekawie ilustrowana przez kilku autorów, co pozwala zobaczyć sztukę ilustracyjną z końca lat 80-tych z terenów byłych Republik Radzieckich.

Baśnie z pozytywnym przekazem, że odwaga, uczciwość, pracowitość, hojność i pomaganie innym prowadzą do szczęścia i przynoszą spokój, a chciwość, okrucieństwo i podłość prowadzą do nieszczęścia i przynoszą zgubę. Dobre, ale nie sądzę, że motywy takie jak ukręcanie łbów, ścinanie głów, czy intrygi rodem ze Wspaniałego Stulecia nadają się dla dzieci w każdym wieku. Natomiast motywy takie jak "efekt Kopciuszka" są bardzo naiwne. Na pewno baśnie są ważnym elementem poznawania kultur różnych narodów. Książka opatrzona w przepiękną szatę graficzną. Unikatowa, niezwykła i ponadczasowa.

To kolejna książka z tej serii, która trafiła w moje ręce. Oprócz baśni - trochę innych niż jesteśmy przyzwyczajeni, czytelnik jest wręcz bombardowany wyjątkowymi i oryginalnymi ilustracjami, które idealnie oddają klimat opowiadanych historii. Piękna seria!

Kolejna książka z serii - kolejna którą uwielbiałam i po dzień dzisiejszy darzę ogromnym sentymentem. Po dzień dzisiejszy uwielbiam te niemal zapomniane baśnie, które przybliżyły mi kiedyś nieznany i tak odległy dla mnie świat. Ich bohaterami są zwykli, prości ludzie, których dotknęło nieszczęście. Jednak dzięki swojej mądrości, rozsądkowi i postawie pełnej dobroci, z czasem pozbywają się wszystkich swoich zmartwień - odnajdują dobro i prawdziwe szczęście.

Baśnie mimo iż miejscami mogą wydać się przerażające, mają szczęśliwe zakończenia, które pozostawiają czytelnika w przeświadczeniu, że warto być dobrym, gdyż dobro zawsze powraca do tego, który je czyni i to ze zdwojoną mocą.
Taki pięknych i pouczających historii już nie ma - nie znajdziemy w żadnej ze współczesnych książek.
Z przyjemnością wróciłam do niej po latach.

Bardzo ciekawe, nawet bardziej niż podania kultur bliższych nam geograficznie. Kto kiedy czytał baśnie kazachskie? Cóż - warto zerknąć. Podróże kształcą, nawet jeśli są to tylko podróże w wyobraźni.

Pamiętam jakby to było wczoraj: wczasy w Międzywodziu, smażalnia ryb i tymczasowe zapisanie się do biblioteki, tylko po to, by wypożyczyć te baśnie. Zamiast opalać się na plaży, siedziałam murem w domu, czytając. A miałam wtedy chyba 8 lat. Do tej pory uważam te wakacje za jedne z bardziej magicznych :)

Baśnie są niesamowite. Zresztą jak wszystkie z tej serii, mają orientalny urok i prawdziwą magię. Jeśli macie dzieci, sprawcie im książki z serii, z której pochodzi ta pozycja - obiecuję, że będą zachwycone :)

Baśnie są niesamowite. Zresztą jak wszystkie z tej serii, mają...

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa