Dramaty: Muchy. Przy drzwiach zamkniętych. Ladacznica z zasadami. Niekrasow

Tłumaczenie: Jerzy Lisowski, Jan Kott
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Les mouches. Huis-clos. La putain respectueuse. Nêkrasov
Róża_Bzowa

Tom zawiera cztery znane dramaty Sartre'a.

czarna_maggie | 2013-03-22

Nie rozumiem dlaczego, wszyscy wychwalają "Za zamkniętymi drzwiami" ze sławnym cytatem "Piekło to inni", skoro "Muchy" są o wiele lepsze. Dramat ten zasługuje na 10/10 i miejsce w moim sercu. Co do reszty(oprócz "Zamkniętych drzwi") nic ciekawego. Trochę opowiadania o mechanizmie kłamstwa, moralizacji, trochę ciętych ripost ale nic poza tym.

Marianna | 2015-02-06

Genialne "Muchy", zaskakujące "Przy drzwiach zamkniętych".

| 2011-09-14

Z tego tomu znam tylko dwa utwory: „Muchy” i „Przy drzwiach zamkniętych”. Kiedyś dałbym im pewnie notę o gwiazdkę wyższą, dziś dostrzegam w Sartrze raczej komunizującego „pożytecznego idiotę” - jak nazywali zachodnioeuropejskich inteligentów stalinowcy - niż propagującego idee egzystencjalizmu literata. Zdecydowanie wolę tu Camusa; szczególnie wysoko cenię jego „Dżumę”.

MaiTakeru | 2013-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Przeczytane: "Muchy" i "Przy drzwiach zamkniętych".

Libra | 2016-02-13
Przeczytana: 04 marca 2013

O Huis – clos , Przy drzwiach zamkniętych:
Gorzka lektura. Nie ma co liczyć na taryfę ulgową usprawiedliwiającą naturę każdego z nas. Prawda kuje czytelnika w oczy. W dramacie odnajdziemy ciekawe tematy dot. m.in: autokreacji wizerunku wobec społeczeństwa, problem obcowania z innymi, bo "piekło, to inni" czy wyjaśnienie istnienia relacji na zasadzie kat – ofiara. Osobiście czytelniczce podobały się szczegóły – każdy rekwizyt wydaje się być umieszczony nieprzypadkowo. To pozwala wyszukiwać i konfrontować symbolikę. Skłania do analizy, stymuluje do myślenia.

Sabina Majcher | 2013-05-20
Przeczytana: 20 maja 2013

Ze zbioru dramatów przeczytany: Przy drzwiach zamkniętych.

Ilsa_Lund | 2011-04-03

tylko "Przy drzwiach zamkniętych"

DeathAwaits | 2015-06-10

Muchy.