Achtung! Banditen!

Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-715-6

Wojciech Albiński. Pisarz i podróżnik. Jedna z najbardziej intrygujących postaci polskiej literatury ostatnich lat. Ryszard Kapuściński powiedział o nim: Czerpie z własnego, pasjonującego życia – dlatego mu wierzymy. Chłopcy bawią się w dymie znad Warszawy ogarniętej powstaniem. Niemieccy oficerowie z niewiadomych powodów ratują z łapanki kaleką dziewczynkę. Roześmiani włoscy żołnierze jadą...

Chłopcy bawią się w dymie znad Warszawy ogarniętej powstaniem. Niemieccy oficerowie z niewiadomych powodów ratują z łapanki kaleką dziewczynkę. Roześmiani włoscy żołnierze jadą na front wschodni – i wracają z niego, milczący, spuchnięci z głodu, pięć lat po zakończeniu wojny. Z umiłowaniem szczegółu, znanym z wcześniejszych tomów opowiadań, z dystansem wobec narodowych mitów i klisz, Wojciech Albiński opowiada o codziennym życiu pod niemiecką okupacją. Ogląda je oczami kilkuletniego chłopca, mieszkańca podwarszawskich Włoch.

Włochy administracyjnie nie należały do Warszawy – wspomina autor. – Oddzielała nas od stolicy cienka linia widoczna tylko na mapie. Dowódcy AK z naszego rejonu ocenili sytuację zgodnie ze swoim wojskowym przygotowaniem i nie dali sygnału do powstania. Z dachów patrzyliśmy na walczące miasto. Niemcy także zachowywali się spokojnie, na podpalanie budynków było miejsce pięćset metrów dalej.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

allison | 2013-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2013

Mimo iż treść książki jest literacką fikcją, podczas lektury trudno oprzeć się wrażeniu autentyczności opisywanych zdarzeń. Zapewne dlatego, że wojenne historie, nawet te najbardziej dziwne i zaskakujące, bardzo przemawiają do wyobraźni czytelnika.

"Achtung! Banditen!" to zbiór kilkudziesięciu opowiadań, połączonych tymi samymi bohaterami oraz osobą narratora, który raz wciela się w rolę małego chłopca, bardzo przypominającego autora, innymi razem staje się opowiadaczem wszechwiedzącym, lekko zdystansowanym, ale bardzo poruszającym, czego najdobitniejszym przykładem "Zły klimat".

Akcja opowiadań obejmuje czas od wakacji przed wybuchem drugiej wojny światowej po jej zakończenie i pierwsze miesiące pozornej wolności. Pozornej, bo w rzeczywistości jeden totalitaryzm, jakim był faszyzm, został w Polsce zastąpiony przez inny reżim - stalinizm.
Bohaterowie opowieści Albińskiego to ludzie z różnych środowisk, przede wszystkim mieszkańcy podwarszawskich Włoch, ale nie tylko. Ważną...

czytankianki | 2011-12-02
Przeczytana: 30 marca 2011

MirekC | 2014-05-19
Przeczytana: 14 maja 2014

Książka przypominająca trochę album ze zdjęciami. Niektóre zapadają w pamięć, jednak po większości się prześlizgnąłem. Opowieści są krótkie - szybko przeskakuje się z jednej na drugą. Język tych opowiastek też mnie nie zatrzymał. Natomiast pomysł (nie nowy przecież) pokazania wojny oczyma dziecka - bardzo dobry. W sumie: książka przeciętna - co nie znaczy, że kiepska.

Paweł Banach | 2017-09-22
Dagmara | 2017-07-16