Achtung! Banditen!

Okładka książki Achtung! Banditen! Wojciech Albiński
Okładka książki Achtung! Banditen!
Wojciech Albiński Wydawnictwo: W.A.B. Seria: ...archipelagi... literatura piękna
...archipelagi...
W.A.B.
2009-10-01
2009-10-01
978-83-7414-715-6
literatura polska okupacja II wojna światowa
Inne

Okładka książki Bluszcz, nr 5 (44) / maj 2012 Wojciech Albiński, Joanna Bator, Rafał Bryndal, W. Bruce Cameron, Sylwia Chutnik, Anna Czerwińska, Katarzyna Enerlich, Zuzanna Głowacka, Janusz Głowacki, Gerald Gustavsson, Ignacy Karpowicz, Szymon Kloska, Krystyna Kofta, Wojciech Krzyżaniak, Stanisław Łubieński, Zbigniew Mentzel, Tomasz Pindel, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Anna Saraniecka, Marta Szarejko, Marcelina Szumer, Dubravka Ugrešić, Paweł Wieczorek, Agnieszka Wolny-Hamkało, Virginia Woolf, Wioletta Zatylna
Bluszcz, nr 5 ... Wojciech Albiński,&...
Okładka książki Geodeta. Magazyn geoinformacyjny, nr 5 (204) / 2012 Artur Adamek, Wojciech Albiński, Henryk Bartoszewicz, Krzysztof Bratuś, Bogdan Grzechnik, Zdzisław Kurczyński, Jerzy Ostrowski, Redakcja Magazynu Geodeta
Geodeta. Magaz... Artur Adamek, Wojci...

Bardzo autentyczna, przekonująca, smutna historia. Czytałem kilka lat temu, jest ciągle w mojej pamięci. Jak i inne książki Wojciecha Albińskiego.

Książka przypominająca trochę album ze zdjęciami. Niektóre zapadają w pamięć, jednak po większości się prześlizgnąłem. Opowieści są krótkie - szybko przeskakuje się z jednej na drugą. Język tych opowiastek też mnie nie zatrzymał. Natomiast pomysł (nie nowy przecież) pokazania wojny oczyma dziecka - bardzo dobry. W sumie: książka przeciętna - co nie znaczy, że kiepska.

Mimo iż treść książki jest literacką fikcją, podczas lektury trudno oprzeć się wrażeniu autentyczności opisywanych zdarzeń. Zapewne dlatego, że wojenne historie, nawet te najbardziej dziwne i zaskakujące, bardzo przemawiają do wyobraźni czytelnika.

"Achtung! Banditen!" to zbiór kilkudziesięciu opowiadań, połączonych tymi samymi bohaterami oraz osobą narratora, który raz wciela się w rolę małego chłopca, bardzo przypominającego autora, innymi razem staje się opowiadaczem wszechwiedzącym, lekko zdystansowanym, ale bardzo poruszającym, czego najdobitniejszym przykładem "Zły klimat".

Akcja opowiadań obejmuje czas od wakacji przed wybuchem drugiej wojny światowej po jej zakończenie i pierwsze miesiące pozornej wolności. Pozornej, bo w rzeczywistości jeden totalitaryzm, jakim był faszyzm, został w Polsce zastąpiony przez inny reżim - stalinizm.
Bohaterowie opowieści Albińskiego to ludzie z różnych środowisk, przede wszystkim mieszkańcy podwarszawskich Włoch, ale nie tylko. Ważną postacią jest matka małego narratora, która przedstawiona jest jako kobieta mądra, uczciwa, bezkompromisowa. To ona uczy chłopca, czym jest odwaga, honor i patriotyzm. Uczy w sposób prosty, nieskomplikowany, posługując się konkretnymi przykładami z życia. I zapewne dlatego jej nauki przemawiają także do czytelnika; nie są to wydumane czy banalne dyrdymały, jakie dziś słyszymy często z ust polityków wycierających sobie gęby polskością i patriotyzmem, nie ma w nich sloganów, jest za to głęboka mądrość kobiety zatroskanej o życie najbliższych i trudną, pełną niebezpieczeństw codzienność.

Większość opowiadań przeczytałam z ciekawością. Jest w nich poruszająca prawda o wojennych czasach i bezradnych, bezbronnych ludziach, którzy są tylko pyłkiem na wietrze wielkiej historii. Są tu również utwory z elementami ironii, a nawet rozbrajającego humoru.
Całość czyta się szybko, czasem zatrzymując się na dłużej przy wybranych opowieściach (na mnie największe wrażenie zrobił tytułowy utwór). I na pewno pamięta się o bohaterach tej książki po odłożeniu jej na półkę.

• 2011
  • II wojna światowa
  • Z wojną w tle

Dodaj cytat z książki Achtung! Banditen!