Leśny Goniec

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Beata

Ilustracje Mieczysław Olszewski.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Skan własny (MW)

julia | 2013-06-23
Przeczytana: wrzesień 2012

Książkę nabyłam przypadkiem ,rok temu. W bibliotece była wyprzedaż tanich książek, a pani namawiała żeby wesprzeć bibliotekę. No i tak jakoś wyszło ,że kupiłam postawiłam na półce i zapomniałam. Teraz mam trochę wolnego czasu ,więc zaczęłam ją czytać i naprawdę się wciągnęłam !
Opowiada ona historię Paula, białego człowieka który wychował się w plemieniu machawków, a teraz skupuje od Indian futra. Jest wobec nich lojalny, więc odwdzięczają mu się zaufaniem. Niestety takim uczciwy ,nie jest gubernator wyspy i jego sekretarz. Kierują się głównie chęcią zysku ,dlatego też Paul nie dostaje należnej mu licencji na handel. Do tego komendant fort zabrania mu jechać na wyprawę. Słowem musi złamać prawo. No i oczywiście to nie koniec trudności. Zabić go chcą ,aż dwie grupy ludzi ,a do tego nie spodziewa się ,że bardzo blisko czai się dawny wróg...

Świetna powieść ! Można się dowiedzieć o obyczajach indiańskich ,nie nudzi ,trzyma w napięciu ,a do tego jest tam wątek miłosny... Nie jakoś...

Robevil | 2014-11-29

Biały wychowany przez indian- lekki ukłon w stronę J.F.Cooper-zostaje po dotarciu do dorosłości handlarzem futer.
W ówczesnych czasach niezwykle intratne, co niebezpieczne zajęcie.
Ksiązka, która nie nudzi- kiedy juz wydaje się, że wszystko jest przegrane lub chyli sie ku upadkowi bohater wyrywa kolejną garść szczęścia od losu.
Yackata-Oya i tutaj nie zawodzi pod względem jakosci opisów, zwyczajów, czy też zachowań indian.
Nie mozna zapomnmieć o występujacym również wątku miłosnym.
Kolejna godna polecenia zarówno dla fanów jak i kompletnych lajkoników literarury indiańskiej.
na plus

miss_pinkies | 2017-02-18