Kandyd, czyli optymizm

Wydawnictwo: Greg
Candide, ou l'Optimisme
Anna Maria

Inne wydania

Kandyd czyli optymizm I. Jak Kandyd chował się w pięknym zamku i jak go stamtąd wygnano II. Jak Kandyd dostał się między Bułgarów III. Jak Kandyd umknął z armii Bułgarów i co mu się przytrafiło IV. Jak Kandyd spotkał swego dawnego mistrza filozofii, doktora Panglossa, i co z tego wynikło V. Burza, rozbicie, trzęsienie ziemi, jako też inne przygody doktora Panglossa,...

Kandyd czyli optymizm

I. Jak Kandyd chował się w pięknym zamku i jak go stamtąd wygnano
II. Jak Kandyd dostał się między Bułgarów
III. Jak Kandyd umknął z armii Bułgarów i co mu się przytrafiło
V. Burza, rozbicie, trzęsienie ziemi, jako też inne przygody doktora Panglossa, Kandyda i anabaptysty Jakuba
VI. Jak uczyniono piękne autodafé, aby zapobiec trzęsieniom ziemi, i jak Kandydowi wychłostano zadek
VII. Jak pewna staruszka zaopiekowała się Kandydem i jak odnalazł przedmiot swego kochania
VIII. Historia Kunegundy
IX. Co się przytrafiło Kunegundzie, Kandydowi, Wielkiemu Inkwizytorowi oraz Żydowinowi
X. O tym, w jakiej niedoli Kandyd, Kunegunda i stara przybyli do Kadyksu i jak wsiedli na okręt
XI. Historia starej
XII. Dalszy ciąg nieszczęść staruszki
XIII. Jak Kandyd musiał rozstać się z piękną Kunegundą i ze staruszką
XIV. Jakie przyjęcie znaleźli Kandyd i Kakambo u ojców jezuitów w Paragwaju
XV. Jak Kandyd zabił brata Kunegundy
XVI. Co przygodziło się wędrowcom z dwiema dziewczętami, dwiema małpami oraz dzikim plemieniem noszącym miano Uszaków
XVII. Jak Kandyd i jego sługa przybyli do kraju Eldorado i co tam ujrzeli
XVIII. Co ujrzeli w krainie Eldorado
XIX. Co im się zdarzyło w Surinam i w jaki sposób Kandyd zawarł znajomość z Marcinem
XX. Co się zdarzyło Kandydowi i Marcinowi na morzu
XXI. Kandyd i Marcin zbliżają się do wybrzeży Francji i rozprawiają
XXII. Co się zdarzyło Kandydowi i Marcinowi we Francji
XXIII. Jak Kandyd i Marcin przybijają do brzegów Anglii i co tam widzą
XXIV. O Pakicie i bracie Żyrofli
XXV. Wizyta u pana Prokuranta, szlachcica weneckiego
XXVI. Jak Kandyd i Marcin spożyli wieczerzę z sześcioma cudzoziemcami i kim byli owi cudzoziemcy
XXVII. Podróż Kandyda do Konstantynopola
XXVIII. Co się zdarzyło Kandydowi, Kunegundzie, Panglossowi Marcinowi etc.
XXIX. Jak Kandyd odnalazł Kunegundę i staruszkę
XXX. Zakończenie

źródło opisu: http://www.greg.pl/

źródło okładki: http://www.greg.pl/

Paweł | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

„Kandyd” jest dla mnie swoistym polem bitwy na którym Voltaire wojuje przeciwko oświeceniowej filozofii, stylu życia i porządkom społecznym. Używając literackiej satyry atakuje ówczesne rządy, kler, inkwizycję oraz panujące uprzedzenia klasowe. „Powiastka filozoficzna” powstała w połowie XVIII w. i była obliczona na rozprawę z bolączkami swojego czasu, więc większość zawartej w niej z kwestii dzisiaj „trąca nieco myszką”, jednak główny front rozprawy, a mianowicie podważanie modnej wówczas leibnizowskiej filozofii optymizmu według której „ ludzie żyją w najlepszym z możliwych światów” , a brutalną prawdą życia codziennego nie traci nic na swojej aktualności. Autor w zwieńczeniu swego dzieła nawołuje do porzucenia spraw wielkiego świata i płonnych prób jego naprawy na rzecz budowania swojej własnej małej stabilizacji - „trzeba uprawiać nasz ogródek”. Ja osobiście odbieram to jako apel do pracy nad samym sobą i swoim najbliższym otoczeniem, dbania o swój autonomiczny świat i...

frauagata | 2012-03-02
Przeczytana: 02 marca 2012

Po przeczytaniu książki Huxleya "Nowy Wspaniały Świat", to jej recenzję miałam napisać. Jednak przeglądając strony literackie, natknęłam się na milion recenzji i analiz tego dzieła. Wydaje się, że po krótkim przewertowaniu Internetu, można poznać tę książkę od podszewki i pozbyć się trudu w postaci jej przeczytania. Przypadkiem na stronach, gdzie umieszcza się liche ściągi dla licealistów, znalazłam: "Porównanie światów Huxleya i Voltaire'a - "Kandyd" a "Nowy wspaniały świat". Jak to dobrze, że ani Voltaire, ani jego rodzina, nie mogą już uczestniczyć w czymś, co teraz znane jest pod nazwą ACTA, a chodzi po prostu o walkę o prawa autorskie. Dzięki temu, "Kandyda" ściągnęłam legalnie i wzięłam się od razu za czytanie (już drugi raz - w liceum był to przykry obowiązek, a jak wiadomo obowiązków nikt nie stara się zrozumieć, je się po prostu wykonuje).

Voltaire, a właściwie François-Marie Arouet, to filozof. Pisarz. Podróżnik. Satyryk. Historyk. Prawdziwy człowiek oświecenia. ...

Danway | 2011-12-01
Przeczytana: 1998 rok

Trudna w odbiorze i niezbyt przystępna powieść drogi... Bohaterem jest tytułowy Kandyd, który tuła się po świecie i spotyka coraz większe jej okropności, jak wojna, śmierć, gwałt, choroby oraz wyuzdanie ludzi...

Senyera | 2015-11-05
Przeczytana: 03 listopada 2015

Spodziewałam się ciężkiej lektury. W końcu Wolter, klasyka, oświecenie etc. wiadomo. Tymczasem miło zaskoczyła mnie forma powieści, która w bardzo przystępny sposób opowiada o przygodach tytułowego bohatera. Książkę czyta się szybko, trochę przypomina opowieści znane każdemu ze szkoły podstawowej (takie jak np. "W 80 dni dookoła świata"). Wiele przygód, szybka akcja, ukryte drugie znaczenie i wspaniała filozofia optymizmu, która naprawdę ma swoje odzwierciedlenie w codziennym życiu, czego doświadczyłam na własnej skórze :)

Książkowo_czyta | 2011-12-02
Przeczytana: 1999 rok

Jest to utwór filozoficzny, w którym zderzają się dwie skrajne postawy. Niepoprawnie optymistycznego Panglossa z coraz bardziej pesymistycznie nastawionym do świata tytułowym Kandydem, który swój pogląd o otaczającym go świecie opiera na widzianym dookoła okrucieństwie i niesprawiedliwości społecznej.

Mądre to, prześmiewcze, ostre. Taką polemikę lubię!

PABLOPAN | 2012-03-28

Warto przeczytać. Ciekawa lektura szkolna :)

Dunya | 2013-07-23
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Często spotykałam się z negatywną opinią na temat tego dzieła i postanowiłam sama to sprawdzić i... Nie mogłam zrobić nic lepszego! Dawno się tak dobrze nie bawiłam czytając jakiś klasyk (na sztuce też miałam jakiś czas temu okazję być i mogę ją polecić:)

Anna Maciocha | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

Z filozofią to u mnie bywa różnie...
I jak na filozofię przystało ciężko cokolwiek o niej powiedzieć, bo jest... filozofią. Jak ją zdefiniować tak naprawdę? I co ktoś ma na myśli mówiąc, że jakoś tam się tą dziedziną zajmuje. Czy zagłębia się w doktryny myślicieli na przestrzeni wieków czy też może sam opracowuje jakieś teorie? Rzadko rozmawiam o niej z ludźmi, może to i źle, bo wymiana poglądów jest dobra, ale ostatnio za często spotykałam się z tak odmiennymi refleksjami od moich, że nie potrafiłam znieść takiej konfrontacji. I to nie jest tak, że nie umiem bronić swojego zdania. Nie, wręcz odwrotnie, w bardzo wielu kwestiach jest ono po prostu tak silne, że nie mam zwyczajnie ochoty słuchać kogoś, kto według moich standardów "opowiada głupoty". Toteż milczę.

Mam dwojaki stosunek do filozofii. Z jednej strony kiedy czytam coś pokroju "Kandyda" i mi się podoba, i mam dużo przemyśleń, i wydaje mi się, że chcę dalej sięgać po tego typu pozycje, to podczas następnej wizyty w...

Agnieszka | 2010-10-20

Książka, która niesie ze sobą bardzo ważne i mądre przesłanie. Dzięki niej dbam starannie o mój ogródek.

Literacki Horoskop LC – Książkowa Panna

Układ gwiazd jak wszystko inne w świecie ciągle się zmienia. Wraz z nim zmieniamy się my i wszystko, co nas otacza. Chociażby teraz, kończy się czas zodiakalnego Lwa, a zaczyna panowanie Panny. Jaką Panna jest pisarką, a jakim czytelnikiem? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb na ten tydzień.

Ostatnie słowo

Pożegnanie, gorzkie podsumowanie, rozczarowanie, prośba o przebaczenie, skwitowana milczeniem riposta – dziś o tym, jak kończą literaccy bohaterowie. Jakie słowa cisną im się na usta, gdy my zamykamy książkę?