Pielgrzymka do Warszawy; Nocne spotkanie; Tu zaszła zmiana

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
nowle, opowiadania
Beata

Zbiór niektórych opowiadań: Pielgrzymka do Warszawy, Najdalsza droga, Nocne spotkania, Tu zaszła zmiana.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Eliszeba | 2012-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2012

Literacki język Dąbrowskiej jest prosty, a zarazem głęboki, dociera do głębi i zależnie od tematu, wzrusza lub skłania do refleksji. Wspomnienia autorki pozwalają nam spojrzeć Jej oczami na powojenną Warszawę i powojenną Polskę. Podglądamy jak wśród gruzów na nowo rodzi się życie i rozbrzmiewa śmiech. Razem z pisarką odkrywamy szczególny rodzaj entuzjazmu, który, jak mówi Dąbrowska, może zrodzić się tylko po odbiciu od dna.
W moim wydaniu oprócz trzech tytułowych opowiadań, pojawiło się również opowiadanie "Najdłuższa droga" poruszające zupełnie inną tematykę, choć może wcale nie inną, a osadzoną jedynie w innym czasie, w innym miejscu. Ono również opowiada o szukaniu własnego miejsca na świecie, o powstawaniu z upadków i przezwyciężaniu trudności, z którymi musi zmierzyć się uboga, chłopska rodzina. Polecam każdemu, kto lubi ducha polskiej literatury.

Jolka | 2016-08-02
książek: 2090