Krwawiące drzewo

Wydawnictwo: Salwator
978-83-7580-104-0
Aisha

Krwawiące drzewo to zbiór opowiadań ukazujących życie mieszkańców dalekiej Tanzanii. Ich lektura przenosi czytelnika w realia zupełnie nieznane – w świat czarowników i amuletów, niezrozumiałych praw i obyczajów oraz okrutnych praktyk. To świat, w którym źródłem radości stają się codzienna praca, narodziny kolejnego członka wspólnoty, pojawienie się długo wyczekiwanych kropli deszczu, ale także spotkanie białego człowieka z Europy niosącego Ewangelię. Opisanie odległej, egzotycznej rzeczywistość Czarnego Lądu jest dla autora – salwatoriańskiego misjonarza – również okazją do refleksji nad istotnymi problemami zagrażającymi bezpieczeństwu współczesnej Afryki. Do najbardziej palących należą: ubóstwo – przyczyna wielu chorób i patologii, rodzące wzajemną nienawiść bratobójcze krwawe starcia, a przede wszystkim odwieczna już, bo sięgająca swymi korzeniami czasów kolonialnych, polityka wyzysku i segregacji rasowej prowadzona przez kraje europejskie. Krótkie historie o prostej fabule skoncentrowanej najczęściej wokół jednego rzeczywistego epizodu pozwalają czytelnikowi choć z daleka poznać egzystencję społeczną i duchową czarnych mieszkańców Afryki. W oczach autora to ludzie wyjątkowi, szczerzy, prawdomówni, uczciwi i życzliwi, pełni szacunku dla drugiego człowieka, wierni swej filozofii i przyjętym przez wspólnotę plemienną zasadom, to ludzie prawdziwie doceniający dar życia, jaki otrzymali od Stwórcy. Na tle konsumpcyjnej pustki Zachodu duchowość ewangelizowanej Afryki nabiera dla nas szczególnego znaczenia.

Zobacz inne pozycje tego autora …

źródło opisu: http://www.salwator.com/418,krwawiace-drzewo.html

źródło okładki: http://www.salwator.com/418,krwawiace-drzewo.html