Kelten
Celtowie, mitologia, Walia, Szkocja, Brytania
Isadora

Kilka tysiącleci przed narodzeniem Chrystusa jedno z plemion Europy zmieniło oblicze starego świata. Dzisiaj jego duch zdaje się nam być mitem, legendą i tajemnicą. Istnieli jednak naprawdę, zaś ich mądrość, wiedza i tradycja tajemna ukryta jest we wciąż na nowo odkrywanych rytuałach i zaklęciach. Noszą miano Celtów, strażników Natury. Kim byli naprawdę? Jakie były ich rytuały, śpiewy, eposy, zaklęcia? Może byli barbarzyńcami, jak piszą o nich starożytni twórcy? Czy też nosicielami przedwiecznej duchowości, za jakich uznawani są dziś?

źródło opisu: https://www.empik.com/celtowie-botheroyd-sylvia,8747,ksiazka-p

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Nemerle | 2014-08-19
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

To swoiste vademecum wiedzy o szeroko pojętych Celtach. Napisane zwięźle, chociaż wydaje mi się, że to jednak pozycja bardziej intertekstualna niż źródło nowej wiedzy.

Książka podzielona jest zasadniczo na 3 części: prehistorię Celtów, historię oraz czasy współczesne. Drażnić mogą poszatkowane informacje o wykopaliskach i brak w tym temacie ułożonej, jasno przedstawionej wiedzy dotyczącej zagadnień archeologicznych. Tekst zawiera dużo skrótów myślowych. Brakuje również zdjęć/ilustracji przedstawiających wybrane i szeroko opisywane przedmioty. Skoro autorzy zdecydowali się na tak wnikliwe przedstawienie poszczególnych stanowisk archeologicznych powinni zadbać o odpowiednią oprawę.

Dobrym rozwiązaniem było potraktowanie tematu z "odmagicznieniem" Celtów i urealnieniem ich poprzez cenne wyjaśnienia jak i przykłady z czasów okresu halsztackiego.

Athoualia | 2018-10-14
Na półkach: Rozwój, Przeczytane, Inne kraje
Przeczytana: 12 października 2018

Książka napisana językiem typowym dla typów popularno-naukowych. Ciężko się czytało, jednak kilka informacji wniosła do mojej bazy wiedzy - sądząc po wydawnictwie, myślałam że będzie coś o Druidach, kultach, a tu psikus! Historia.

Jako wstęp do poznania tematyki Celtów książka jest ok, ale do zagłębienia się w ten świat zdecydowanie za mało!

EnfantTerrible | 2012-01-02
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012.
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Czy dowiedziałam się wiele? Nie sądzę. Książka jest prowadzona w dosyć specyficzny sposób, przez cały czas, gdy ją czytałam - miałam niejasne wrażenie, iż ma stanowić tylko pewną zapowiedź do głębszej, bardziej fachowej literatury. Dla znawcy nie będzie niczym szczególnym, a dla laika - podobnież lekturą intrygującą do zapoznania się z całością tematu.

Kasia | 2011-06-18
Na półkach: Przeczytane, Sprzedam, Posiadam

Jak dla mnie nieco za bardzo ezo i oczywiście nazbyt ogólnikowa, na polskim rynku można znaleźć o wiele ciekawsze książki na temat kultury celtyckiej.

koltrast | 2018-11-07
Przeczytana: 2016 rok