Thraxas Mag

Okładka książki Thraxas Mag Martin Scott
Okładka książki Thraxas Mag
Martin Scott Wydawnictwo: Amber Cykl: Thraxas (tom 1) Seria: Wielkie Serie Fantasy fantasy, science fiction
Thraxas (tom 1)
2000-01-01
Cezary Frąc
thraxas

2077

Trochę nad wyrawz - rywal Pratchetta. Jak już to dążący do ideału Terry'ego. Niektóre wątki grubymi nićmi szyte. Plus za różnice rasowe, za uprzedzenie, ciekawy system magiczny i ten powiew starożytności.

Porównanie Martina Scotta do Pratchetta jest całkowicie nietrafione i krzywdzące dla obu autorów. Thraxas to zupełnie inny styl. Przygody Thraxasa są jak jedna wielka komedia sytuacyjna. Główny bohater akurat fartem albo niefartem znajduje się w miejscu i czasie gdzie dzieje się całe zamieszanie. Książka jest lekka i szybko się czyta, może nie powoduje wybuchów śmiechu ale można się przy niej dobrze bawić i rozerwać po ciężkim dniu.

Ksiazka świetna, z humorem łatwo się czyta jak każdą część. Przyjemnie opisaną świat, ciekawe opisy działające na wyobraźnię. Jak komuś podobają się takie klimaty to zachęcam do przeczytania.

Przeczytałem z 2 razy :) Za każdym razem równie ciekawa ;). Z łatwością i przyjemnością można przenieść się wyobraźnią w świat wykreowany przez autora.

Z okładki się dowiedziałem, że Scott to Rywal Terry'ego Pratchetta. Z kanonu Sapkowskiego, że to jakaś wybitna pozycja w dziejach gatunku. I po przeczytaniu tak sobie myślę: że, kurde, co? Wydawcę jeszcze rozumiem, ale panie Andrzeju, pan tak na poważnie, czy jaja sobie z nas robi?

WIĘCEJ:

WIĘCEJ:

Seria o Thraxasie, prywatnym detektywie, jest jedną z tych, do których lubię często wracać. Tak było i tym razem. Chciałem przeczytać coś lekkiego, gwarantującego świetną rozrywkę. I nie zawiodłem się.

Główny bohater ma "Czterdzieści trzy lata, nadwagę i upodobanie do długotrwałych popijaw...". Dodatkowo ma niezwykły talent do częstego pakowania się w kłopoty, lubi hazard i ciągle brakuje mu pieniędzy. Jednocześnie jest najtańszym detektywem w Turai, które jest jednym z wielu państw-miast. Często pomaga mu Makri, "...osobliwe połączenie człowieka, Elfa i Orka...". Jest świetną wojowniczką i nieraz ratuje naszego detektywa z opresji (a takie okazje zdarzają się dosyć często).

W tej części Thraxas ma za zadanie odzyskać listy miłosne samej następczyni tronu. Prosta z pozoru sprawa komplikuje się już na początku i pociąga za sobą kolejne przygody.

Książkę czyta się lekko, bohaterowie wzbudzają sympatię od samego początku i nie sposób ich nie polubić. Jest intryga, wątek kryminalny, charakterystyczne postacie, a całość jest utrzymana w humorystycznym klimacie. Niejednokrotnie uśmiechnąłem się podczas lektury i miałem ochotę zamówić sobie "radość mistrza cechu".

Kolejna fajna historia zniszczona manierą pisania. Czyta się totot niemal jak scenariusz, zero polotu i nie będę dociekał czy to jest wina autora czy tłumacza, zwyczajnie nie jestem w stanie ogarnąć tego zlepku zdań.

Przyjemna literatura rozrywkowa dla fanów przygodówek z wątkiem kryminalno - magicznym. Co prawda TEN detektyw jest przeciwieństwem innego znanego z literatury równie pękatego i inteligentnego ale za to mugolskiego detektywa belgijskiego pochodzenia. Thraxasa polubiłam od pierwszych stron. Opój, grubas, niechluj, leniwiec z zadatkami na cynicznego psychopatę:),a proszę ze strony na stronę coraz bardziej urokliwy.
No i towarzystwo w jakim się obraza yeż niczego sobie.
Wątek kryminalny obecny, rozsądnie dozowany, podobnie jak magiczne miejsca, ludzie i rekwizyty.
Lekturka urokliwie i nostalgicznie śmieszna.

Krótka,śmieszna fantasty.Ale,za to jaka fajna.Elf,smok,magia.
Tego mi trzeba,intryga kryminalna.
Bardzo się podobało.

Krótka,śmieszna fantasty.Ale,za to jaka fajna.Elf,smok,magia.
Tego mi trzeba,intryga kryminalna.
Bardzo się podobało.

Jak dla mnie bomba, wciagająca do samego końca!

Jak dla mnie bomba, wciagająca do samego końca!

• Rok 2011
  • 10. Elfy / krasnoludy