Blackwater. Powstanie najpotężniejszej armii najemnej świata

Tłumaczenie: Piotr Pawlaczek
Seria: Wojny i Konflikty
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Blackwater
blackwater, wojsko
historia
Collony

Mroczna historia powstania najpotężniejszej armii zaciężnej, zatrudniającej i szkolącej tysiące żołnierzy, działającej w 9 krajach świata i wyposażonej w najnowocześniejszą broń. Ze względu na sensacyjne wątki czyta się ją jednym tchem. Jeszcze przed publikacją wzbudziła ogólnoświatową dyskusję o wpływie, jaki prywatne firmy najemnicze zyskały w ostatnich latach na politykę najbogatszych państw świata - a przez to i na historię ostatnich wojen.
Książka, wydana w 12 krajach, otrzymała przyznawaną co kilka lat nagrodę Polk Award. Bestseller "New York Timesa". Tylko w Stanach Zjednoczonych sprzedano 120 000 egzemplarzy. Obecnie na jej podstawie powstaje film.

źródło opisu: http://www.wol.pl/item.php5?id=5798

źródło okładki: http://www.empik.com/blackwater-powstanie-najpotez...»

patrycjaa | 2012-01-03

nigdy nie sądziłam,że najemnicy będą główną siłą zbrojną w konfliktach,jednak jak widać etyka zatraca swoją wartość,warto przeczytać

mara1009 | 2013-01-07

Książka trudna, ale warto przez nią przebrnąć, żeby się dowiedzieć, jak amerykański rząd zamienił działania wojenne w biznesowe rozgrywki o miliony dolarów. Po przeczytaniu tej książki już nigdy nie spojrzę na wojnę w Iraku, Pakistanie czy Afganistanie tak samo. To przerażające, że dzisiejsze wojny są okazją do zarobku dla chciwych firm i tysięcy najemników. Kiedyś na wojnę szli żołnierze walczący o wolność z przekonania, patrioci, nierzadko ludzie szlachetni. Dziś wojna jest już tylko okazją do zarobku dla ludzi z różnych krajów i nie ma mowy o żadnych "wyższych" pobudkach.

Dejwid | 2013-02-14
Na półkach: Przeczytane, Wojsko
Przeczytana: 14 lutego 2013

"wojna, wojna nigdy się nie zmienia"

Tym cytatem można określić stan faktyczny, który nazywamy wojną.
Istnieje ona on zarania dziejów, starożytność, średniowiecze, czasy nowożytne aż po dziś dzień.
Świat bez wojny nie istnieje, jest ona wryta w naturę ludzką, która potrzebuje jej, dla realizowania ideologii, zapędów imperialistycznych i wielu innych potrzeb i pragnień.
Tylko czy właśnie te ostatnie "pragnienia" nie są najważniejsze w dzisiejszym świecie?

"Wojna to biznes. Biznes jest dobry"

Powyższy cytat jest tak naprawdę kwintesencją wszystkiego co z wojną związane, to jest właśnie to "pragnienie" które jest realizowane za każdym razem gdy politycy rozpoczynają batalię.

J. Scahill bardzo skrupulatnie zagłębia się w znaczenie dzisiejszej wojny, określa politykę wojenną USA, kwestie prawne i oczywiście wykorzystywanie najemników, lub jak samo Blackwater nazywa swoich pracowników "firmą ochroniarską" która realizuje konserwatywne chrześcijańskie ideologie.

Przedstawia wiele...

Jakub | 2011-01-02
Przeczytana: październik 2010

Jeremy Scahill wykonał kawał dobrej roboty, wystarczy spojrzeć na ostatnie 50 stron z odnośnikami po źródłach - można w zamian darować mu politycznie jęczenie w paru miejscach o tym jaki to zły ten rząd republikanów był. A dlaczego książka przypadła mi do gustu tak bardzo?

Powiedz, sądzisz, że armia najemników mająca flotę 50 samolotów, własne oddziały spadochroniarzy i łódź podwodną to fikcja i jedynie dobry scenariusz na film? Że ludzie z licencją na zabijanie, bezkarni wobec jakichkolwiek sądów za np. zabicie cywilów, tak naprawdę nie istnieją? Cóż... witamy w rzeczywistości. Nasza rzeczywistość jest taka jaką wielu ludzi widzi tylko w fantastyce. A nawet mroczniejsza, bardziej krwawa i z lepszymi efektami specjalnymi. Trzeba tylko wiedzieć gdzie pracować.

Ale uwaga, to książka wysoce dokumentalna - ludzie z małą odpornością na czytanie o kolejnych komisjach śledczych Białego Domu niech przygotują się na irytującą lekturę.

GAME_MAN | 2015-12-19

Troszke sie zawiodłem, gdyz moje oczekiwania były troche inne od treści książki. Początek zapowiadał dobra literature ale im dalej przerzucałem strony i zaliczałem kolejne rozdziały, wydawało mi się, że autor albo kolejny raz pisze to samo, albo jak odniosło moje wrażenie, pisze o incydentach, ludziach czy powiązaniach które z blackwater były powiązane, ale jak dla mnie było to cos w stylu "piąta woda po ksielu". Mało konkretnych akcji, życia codziennego itp. Poza poczatkiem gdzie faktycznie jest start Blackwater, troche zyciorysu założyciela to głownie polityka i ludzie którzy czerpali z tego zyski i w jaki sposób, ale to juz mowa o istnieniu i rozwijaniu sie armii po kilku latach jej istnienia.

Jazz | 2016-09-07
Przeczytana: 18 września 2016