rozwiń zwiń

Minuta nonsensu

Okładka książki Minuta nonsensu
Anthony de Mello Wydawnictwo: WAM religia
360 str. 6 godz. 0 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
One minute nonsense
Wydawnictwo:
WAM
Data wydania:
1994-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Liczba stron:
360
Czas czytania
6 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
8370970577
Tłumacz:
Dagmara Kowalewska-Gawełda
Tagi:
życie wewnętrzne
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
59 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
567
443

Na półkach: ,

Anthony de Mello urodził się w 1931 roku w - wówczas jeszcze rządzonym przez Brytyjczyków - Bombaju. Mając 16 lat (na miesiąc przed uzyskaniem niepodległości przez Indie) wstąpił do Towarzystwa Jezuickiego. Studiował filozofię w Hiszpanii, urzeczony myślą Ignacego Loyoli, świętego Jana od Krzyża i Teresy z Avili. Następnie wrócił do Indii. Po dwóch latach w pracy w zawodzie pedagoga, skończył studia teologiczne w Pune. W 1961 roku, mając 30 lat, przyjął święcenia kapłańskie. Studiował psychologię na Loyola Universyty w Chicago, a potem na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 1975 roku, mając 44 lata Indiach (w Lonavla) założył centrum przewodników duchowych, sam kierując medytacjami. Zmarł nagle na atak serca na uniwersytecie w Nowym Jorku. Pochowano go przy kościele świętego Piotra w Bombaju (Bangra), tam gdzie był wyświęcony na kapłana. 11 lat po jego śmierci Kongregacja Nauki Wiary (pod przewodnictwem Ratzingera) uznała to, co pisał za niezgodne z doktryną katolicką krytykując chrześcijanina Wschodu za nadmierne odejście w stronę buddyzmu, taoizmu i panteizmu.
De Mello próbował w duchu Wschodu zinterpretować myśli chrześcijańskie, np. słowa z Wyznań św. Augustyna:
„Nasze serca zostały stworzone dla ciebie, Panie. Niespokojne jest serce, dopóki nie spocznie w Tobie, mój Boże”, zestawiał ze słowami średniowiecznego poety indyjskiego Kabira:
„Śmiałem się, gdy mi powiedziano, że ryba w wodzie ma pragnienie”, a słowa Mistrza Eckharta: „Boga nie osiąga się w procesie dodawania duszy czegokolwiek, ale przez odejmowanie” konfrontował z cytatem z "Bhagawatgity", części starożytnego hinduskiego hinduskiego eposu "Mahabharaty": „Rzuć się w wir bitwy, ale serce twe niech trwa wśród kwiecia lotosu, u stóp Pana”.

Takie zestawienia myśli wschodniej z zachodnią ciekawią mnie. Znajdowanie podobieństwa, z całym szacunkiem dla odmienności - cieszy mnie.
Książeczkę de Mello czyta się ku zastanowieniu nad sobą, nad sposobem myślenia i postawą wobec świata i siebie. De Mello chce nas zmusić do myślenia zaskakując, budząc poczucie humoru, stawiając pytania, jak w tej rozmowie z mistrzem:
Master: "So then, according to you, when you die your soul will be in heaven?"
Preacher: "Yes."
Master: "And your body will be in the grave?"
Preacher: "Yes."
Master: "And where, may I ask, will you be?"

Spodobała mi się taka forma opowieści na temat rozmów z mistrzem.
np.
Mistrz był nieubłagany dla tych, którzy lubowali się w rozczulaniu się nad sobą i pielęgnowaniu złości. "Bycie skrzywdzonym", mawiał, "to nic takiego, chyba że chcemy to pamiętać".

Niemniej w miarę czytania, coraz mniej pewna byłam, czy ja w ogóle lubię Mistrzów, czy mojej pychy nie drażni obecność kogoś, kto zdaje się mieć zawsze rację i wciąż wychodzi na mądrzejszego od tych wokół niego, kto celebruje to swoje oświecenie, pokazując śmieszną stronę rzeczy, absurd, pytania bez odpowiedzi, nasze uwikłanie. Uwalnianie się od tego, co nas ogranicza, w końcu wprowadzało mnie w pustkę. Poza zniewalającymi nas więziami uczuć i myślenia czekała wolność, ale dla mnie jakby bez miłości. Brakowało mi osobowej formy Boga, jak trudna by nie była próba wejścia z Nim w relację.

CYTATY z de Mello:

- "Jeden z uczniów zaniepokojony skłonnością Mistrza do unicestwiania każdej deklaracji wiary w Boga wykrzyknął: "Nie pozostawiłeś mi nic, czego mógłbym się trzymać". "Tak właśnie mówi świeżo opierzony ptak, gdy wypycha się go z gniazda!"., odparł Mistrz. A następnie dodał: "Czy spodziewasz się, że zaczniesz latać, skoro bezpiecznie siedzisz w gnieździe swoich przekonań? To nie jest latanie. To tylko trzepotanie skrzydłami!".

- Mistrz oświadczył: Gdy byliście w łonie matki, zachowaliście milczenie. Potem przyszliście na świat i zaczęliście mówić, mówić, mówić - i będzie tak aż po dzień, w którym złożą was do grobu. Wtedy znów będziecie milczeć." "Pochwyćcie tę ciszę, która istniała w łonie i którą znajdziecie w grobie, i która nawet teraz leży u podstaw tej pełnej hałasu przerwy, zwanej życiem. Ta cisza kryje w sobie waszą najgłębszą istotę".

De Mello znam "Modlitwę żaby", "Przebudzenie" i "Minutę mądrości", a tu cytaty z jeszcze innej jego książki:
- „Utrzymywałem dość dobre stosunki z Panem. Prosiłem Go o różne rzeczy, mówiłem z Nim, śpiewałem Mu chwałę, dziękowałem... Kłopot w tym, że zawsze miałem wrażenie, że On chciał, bym Mu spojrzał w oczy..., czego nie robiłem. [...] Wreszcie któregoś dnia zdobyłem się na odwagę i spojrzałem. W Jego oczach nie było ani wyrzutu, ani wymagań. Jego oczy mówiły jedynie: "Kocham cię!" („Śpiew ptaka”)
- „Kochać Boga z całego serca, znaczy mówić "tak!", bezwarunkowo, życiu i wszystkiemu, co życie ze sobą niesie. Przyjąć bez zastrzeżeń wszystko, co Bóg rozporządził w odniesieniu do czyjegoś życia. Mieć takie samo nastawienie jak Jezus, kiedy mówił: Niech się dzieje Twoja wola, nie moja” („Śpiew ptaka”)

Kopiuję mój post blogu valley-of-dance i strony nietylkoindie.pl (tam z ilustracjami)

Anthony de Mello urodził się w 1931 roku w - wówczas jeszcze rządzonym przez Brytyjczyków - Bombaju. Mając 16 lat (na miesiąc przed uzyskaniem niepodległości przez Indie) wstąpił do Towarzystwa Jezuickiego. Studiował filozofię w Hiszpanii, urzeczony myślą Ignacego Loyoli, świętego Jana od Krzyża i Teresy z Avili. Następnie wrócił do Indii. Po dwóch latach w pracy w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    159
  • Przeczytane
    86
  • Posiadam
    21
  • Teraz czytam
    8
  • Religia
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Duchowość
    2
  • * KIEDYŚ przeczytam ??? - do zastanowienia
    1
  • Rozwój duchowy / Psychologia / Socjologia / Filozofia
    1
  • 📚 Posiadam
    1

Cytaty

Więcej
Anthony de Mello Minuta nonsensu Zobacz więcej
Anthony de Mello Minuta nonsensu Zobacz więcej
Anthony de Mello Minuta nonsensu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także