An autobiography
978-83-88607-76-9
Dawid Lesman

Kiedy Lee Iacocca z Williamem Novakiem namówieni przez Wydawnictwo Bantam Dell zasiedli do pisania „Autobiografii” nie mogli się spodziewać, że owoc ich pracy okrzyknięty zostanie bestsellerem, „który tworzy historię” (nie tylko Ameryki). Że książka napisana na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia dziś wydaje się być równie aktualna i czytelniczo atrakcyjna jak wówczas. W gruncie...

W gruncie rzeczy jest to tylko opowieść o dziecku włoskich imigrantów, który pilnie się uczył i ciężko pracował, który odniósł kilka olbrzymich sukcesów i przeżył kilka olbrzymich rozczarowań, a w efekcie świetnie sobie poradził, bo przejął od rodziców i nauczycieli proste wartości i miał to wielkie szczęście, że żył w Ameryce. Takie książki nie ustanawiają rekordów popularności. A tej się udało.
Opowieść typowa, opisująca kolejny przypadek człowieka sukcesu, który zaczynając od zera osiągnął szczyt kariery i finansowego powodzenia tak jak kiedyś Carnegie, Rockefeller, Morgan czy Sloan a dziś Gates, Jobs czy Welch. Choć chyba jednak Iacocca był postacią barwniejszą, człowiekiem stojącym bardzo blisko zwykłych ludzi, a przy tym obdarzonym niezwykłą charyzmą, uporem i niezwykłymi talentami przywódczymi. No i działającym ale i bezgranicznie zakochanym w branży samochodowej, a więc dla przytłaczającej większości ludzi, szczególnie mężczyzn, zdecydowanie najatrakcyjniejszej z branż.
Książka napisana zajmująco, „z biglem”, wartko – taka do czytania i dająca do myślenia - wtedy i dziś.

źródło opisu: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=286

źródło okładki: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=286

Felzmann | 2014-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2014

Przede wszystkim to dobrze napisana książka, co sprawia, że nawet osoba nierozeznana w rynku motoryzacyjnym czyta ją jednym tchem.
In minus jak dla mnie to niekonsekwentne pomysły Iacocci - pomieszanie idei wolnorynkowych z keynesizmem. Rozczarowaniem było dla mnie również i to, że Iacocca propagował obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa.
Książka przeznaczona przede wszystkim dla ludzi interesujących się gospodarką. Ma dobra famę wśród elit managementu i biznesu. Kulczyk często przywołuję słowa Iacocci.

pdp | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

American dream, a także spojrzenie na sukces oczami amerykańskiego obywatela, diametralnie różniącego się od europejskiego a zwłaszcza polskiego,
w książce urzeka prostota i trafne lekcje życia jakie powiodły Lido do sukcesu, pierwsze 200 stron czyta się niemal jednym tchem, potem zagłębia się w coś co na pewno jest najciekawsze dla amerykanów, ale mi wydawało się trochę obce i nudne,
tak czy inaczej polecam, osobiście jestem fanem takich historii od zera do milionera, tym bardziej że otwierają oczy i pokazują, że ten który zarabia nie jest złodziej a najciężej, najmądrzej i najuczciwiej pracującym ze wszystkich swoich rówieśników ;)

kuba | 2012-10-21
Przeczytana: kwiecień 2012

Jak to mówi Jim Collins od "Good to great" prawdziwego lidera poznaje się po tym, że firma działa doskonale także po jego odejściu. Tego nie można powiedzieć o Iacocce. A tym samym nie powinno się uczyć budować firmy w oparciu o jego autobiografię.
Ale książkę jako zestaw biznesowych anegdot przeczytać warto. Nie zapada w pamięci na długo.

Konrad | 2016-11-26
Przeczytana: listopad 2016