Książka Roku 2018
An autobiography
978-83-88607-76-9
Dawid Lesman

Kiedy Lee Iacocca z Williamem Novakiem namówieni przez Wydawnictwo Bantam Dell zasiedli do pisania „Autobiografii” nie mogli się spodziewać, że owoc ich pracy okrzyknięty zostanie bestsellerem, „który tworzy historię” (nie tylko Ameryki). Że książka napisana na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia dziś wydaje się być równie aktualna i czytelniczo atrakcyjna jak wówczas. W gruncie...

W gruncie rzeczy jest to tylko opowieść o dziecku włoskich imigrantów, który pilnie się uczył i ciężko pracował, który odniósł kilka olbrzymich sukcesów i przeżył kilka olbrzymich rozczarowań, a w efekcie świetnie sobie poradził, bo przejął od rodziców i nauczycieli proste wartości i miał to wielkie szczęście, że żył w Ameryce. Takie książki nie ustanawiają rekordów popularności. A tej się udało.
Opowieść typowa, opisująca kolejny przypadek człowieka sukcesu, który zaczynając od zera osiągnął szczyt kariery i finansowego powodzenia tak jak kiedyś Carnegie, Rockefeller, Morgan czy Sloan a dziś Gates, Jobs czy Welch. Choć chyba jednak Iacocca był postacią barwniejszą, człowiekiem stojącym bardzo blisko zwykłych ludzi, a przy tym obdarzonym niezwykłą charyzmą, uporem i niezwykłymi talentami przywódczymi. No i działającym ale i bezgranicznie zakochanym w branży samochodowej, a więc dla przytłaczającej większości ludzi, szczególnie mężczyzn, zdecydowanie najatrakcyjniejszej z branż.
Książka napisana zajmująco, „z biglem”, wartko – taka do czytania i dająca do myślenia - wtedy i dziś.

źródło opisu: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=286

źródło okładki: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=286

Felzmann | 2014-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2014

Przede wszystkim to dobrze napisana książka, co sprawia, że nawet osoba nierozeznana w rynku motoryzacyjnym czyta ją jednym tchem.
In minus jak dla mnie to niekonsekwentne pomysły Iacocci - pomieszanie idei wolnorynkowych z keynesizmem. Rozczarowaniem było dla mnie również i to, że Iacocca propagował obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa.
Książka przeznaczona przede wszystkim dla ludzi interesujących się gospodarką. Ma dobra famę wśród elit managementu i biznesu. Kulczyk często przywołuję słowa Iacocci.

Eliza Żywicka | 2018-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2018

#133 - Iacocca. Autobiografia - William Novak

Cytat, który mnie mocno zainspirował:

"Ale to był cały ojciec. Zawsze mawiał
- Po co iść, skoro można biec ?"

Jest to pierwsza książka Wydawnictwo Studio EMKA, jaką otrzymałam do recenzji i ogromnie za nią dziękuję.

Jestem pod ogromnym wrażeniem biografii Iacocca - jego życia, oraz ścieżki zawodowej.

Jest to absolutny bestseller - sprzedano blisko 10 000 000 egzemplarzy.

Książka ta wnosi niesamowicie cenne lekcje, dla każdego, kto po nią sięgnie.

Historia głównego bohatera związana z Fordem i Chryslerem to coś tak niesamowitego, że koniecznie trzeba ją poznać osobiście.

Przeczytajcie ją koniecznie, bardzo polecam <3

Jacek Bochenek | 2018-09-24
Przeczytana: 22 września 2018

Pierwszy raz przeczytałem książkę 26 lat temu. Zarówno wtedy jak i teraz, uważam książkę, za pasjonującą opowieść o kulisach biznesu motoryzacyjnego USA w latach 60,70,80-tych. To także książka o bezwzględności biznesu, który dotyka zwykłych ludzi. Także książka o chciwości i dramatach ludzkich. Co uderza w tej książce to także fakt, że autory na samym końcu zwraca uwagę na szereg rzeczy, o których mówił i mówi obecny prezydent USA Donald Trump. Czy on także czytał tą książkę? Tego nie wiem, ale na pewno doszedł do podobnych wniosków co autor tej książki.

pdp | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

American dream, a także spojrzenie na sukces oczami amerykańskiego obywatela, diametralnie różniącego się od europejskiego a zwłaszcza polskiego,
w książce urzeka prostota i trafne lekcje życia jakie powiodły Lido do sukcesu, pierwsze 200 stron czyta się niemal jednym tchem, potem zagłębia się w coś co na pewno jest najciekawsze dla amerykanów, ale mi wydawało się trochę obce i nudne,
tak czy inaczej polecam, osobiście jestem fanem takich historii od zera do milionera, tym bardziej że otwierają oczy i pokazują, że ten który zarabia nie jest złodziej a najciężej, najmądrzej i najuczciwiej pracującym ze wszystkich swoich rówieśników ;)

kuba | 2012-10-21
Przeczytana: kwiecień 2012

Jak to mówi Jim Collins od "Good to great" prawdziwego lidera poznaje się po tym, że firma działa doskonale także po jego odejściu. Tego nie można powiedzieć o Iacocce. A tym samym nie powinno się uczyć budować firmy w oparciu o jego autobiografię.
Ale książkę jako zestaw biznesowych anegdot przeczytać warto. Nie zapada w pamięci na długo.

Meehalsky | 2018-12-25
rogiryby | 2018-08-11