Czas kobiet. Wspomnienia z Pomorza 1944-1947 według relacji Libussy Fritz-Krockow

Tłumaczenie: Iwona Burszta-Kubiak
Wydawnictwo: CDN
Die Stunde der Frauen. Bericht aus Pommern 1944 bis 1947. Nach einer Erzählung von Libussa Fritz-Krockow.
Ewelina S

Koleje życia niemieckiej ziemianki, baronowej Libussy Fritz-Krockow, od jej ślubu w 1944 roku, aż do wyjazdu do Niemiec w roku 1947. Opis jej starań o ocalenie rodziny, w sytuacji gdy III Rzesza przegrywa wojnę, a jej rodzime ziemie zostają włączone w skład Polski.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ewelina S | 2010-12-03

Interesująca tematyka, ale niekoniecznie dobry sposób narracji, stylizowany na wspomnienia siostry autora, pisane w pierwszej osobie. Ma to chyba dodać autentyczności, a jedynie wprowadza w błąd, przez co nie wiemy co zdarzyło się w rzeczywistości, a co jest jego fikcyjną wizją. Najpóźniej od połowy traci na dynamice, nudna, przeciągnięta, niewnosząca wiele, będąca od pewnego momentu już tylko nieciekawym biedoleniem na okrutny los. Niedookreślona w kwestii poglądów rodziny autora na III Rzeszę, chyba nie do końca szczera. Nasuwa się pytanie, do jakich nieprzyjemnych faktów, czy postaw, należałoby się przyznać, cofając czas akcji, choć o kilka lat. Rok 1944 nie jest przypadkowy, od tego momentu biedna niemiecka kobieta i jej rodzina stają się walczącymi o przetrwanie ofiarami. Szkoda tylko, iż autor tak uparcie milczy w kwestii wcześniejszych losów swojej rodziny. Brak faktów nasuwa podejrzenia o chęć wybielenia się.

orchidea | 2015-10-21
Mejaber | 2015-05-01