Trębacz z Samarkandy i inne opowiadania

Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
83-203-2032-1
OPOWIADANIA
Beata

Tytułowe opowiadanie to lustrzane odbicie krakowskiej legendy o Lajkoniku po tatarskiej stronie - perełka dziejowa a może intuicja literacka autora? W każdym razie legenda z Samarkandy przypisuje możliwości dokończenia przerwanego w Krakowie hejnału magiczną moc: tym sposobem można by jakoby zadośćuczynić śmierci trębacza a zarazem odwrócić własny zły los. Ponieważ złe uczynki sprowadzają na złoczyńcę nieszczęście, a Tatarzy popadli z czasem w rosyjską niewolę, zagrożone były ich byt i kultura. Legenda głosiła, że jarzmo rosyjskie i niedola Tatarów skończy się, gdy trębacz z Lechistanu odegra na rynku w Samarkandzie całą melodię, bez przerwy...
Wymyślone czy nie, historia bardzo ładna. I być może przekonamy się może wkrótce, czy taka magia działa.

Agata_Adelajda | 2015-02-25
Na półkach: 2015, Przeczytane

Cienka jak zeszyt czwartoklasisty książka w czarnej, nieciekawej okładce skrywa trzy opowiadania. Tytułowe - Trębacz z Samarkandy, Różaniec z granatów, oraz Gwiazda wytrwałości. Sięgnęłam po ten tytuł zaciekawiona Samarkandą, która słynie z przecudnych zabytków. Domyślałam się, że samo miasto będzie tylko pretekstem dla snucia jakiejś historii i tak było rzeczywiście. Każdy Polak zna zapewne legendę o Lajkoniku; otóż Ksawery Pruszyński przytacza legendę pasującą do naszej jak ulał - opisywaną przez potomków Tatarów, którzy ongiś próbowali napaść na Kraków.
Dwa pozostałe opowiadania zostały zekranizowane w latach 70-tych. Różaniec z granatów jest historią o ironii losu i wojnie w Hiszpanii. W Gwieździe wytrwałości obecny jest element nadprzyrodzony, troszkę może oklepany, ale polany sosem patriotycznym. Ogólnie wszystkie trzy nowelki cechuje duże nasycenie wspomnień wojskowych z czasów drugiej wojny światowej. Pomimo iż wydanie, którym dysponuje moja biblioteka pochodzi z 1983 roku,...

Maciej | 2011-06-19
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: styczeń 2011

Bardzo ciekawe opowiadania. Trafiłem na tę książkę przypadkiem, sprzątając półki z książkami i postanowiłem ją przeczytać. Nie będę nikogo zachęcał, bo jest książka z tych, które się przeczyta i zapomina, ale mnie się spodobała.

Małgosia | 2015-12-26
Mońcia_POCZYTAJKA | 2014-04-04